Sparta veze body z Hané

O první jarní porážce fotbalistů Olomouce rozhodl vlastní gól obránce Aleše Škerleho

OLOMOUC Slibovali výrazné zlepšení po rozpačitém podzimu. Na úvod ligového jara se fotbalistům Sparty povedlo zvednout především výsledkově. Z Olomouce si odvezli nejtěsnější vítězství 1:0, i když domácí si po většinu času drželi na hřišti mírnou převahu. V tabulce se tak Sparta bodově dotáhla na třetí Baník.

Děkovat za to může především Patriku Bergerovi. Hostující kapitán v 73. minutě spěchal sám z levé strany a hledal spoluhráče v pokutovém území. Nechtěně se do jeho centru vložil domácí Aleš Škerle, odvedl práci za marně dorážejícího Wilfrieda a srazil si míč do vlastní branky.

O nejvýraznější momenty víkendového šlágru se nepostarali hráči ale hostující fanoušci. Už před výkopem testovali světlicemi a dělbuchy vhozenými na hřiště připravenost pořadatelů, kteří se museli poprvé obejít bez policie. Po čtvrthodině jejich další pyrotechnické představení zápas donutilo rozhodčího přerušit na pět minut. Domlouvat jim muselo trio Blažek, Berger, Řepka, pořadatelé házeli světlice zpátky, což dav ještě víc vyprovokovalo. Krátce před přestávkou nastoupila místní ochranka s hasicími přístroji a vášně po důkladné spršce přece jen vášně utichly.

Fotbalová zábava se nekonala Sedm tisíc diváků po zimní přestávce ale očekávalo především fotbalovou zábavu, potom museli být z dění na Andrově stadionu zklamaní. Snad jen úvodní momenty vzbuzovaly na čím dál víc zasněženém trávníku určité naděje, že by domácí mohli.

Po pěti minutách ukázal Goce Toleski, že dokáže obraně Sparty pořádně zamotat hlavu. V pokutovém území se makedonský útočník hostující ze Slavie propletl mezi několika obránci a vystřelil. Jenže rychlé vyběhnutí patří mezi nejsilnější stránky Blažka, což sparťanský brankář spolehlivě předvedl i tentokrát a pokus Toleského zneškodnil. Letenská obrana při dalších výpadech domácích už působila spolehlivě. Směrem dopředu už to tak slavné nebylo, hosté se dostali nejdál k centrovaným míčům. Útočník Jan Holenda byl nejčastěji k vidění při bezmocném rozhazování rukama. Oživení nepřinesla ani jedna ze čtyř zimních posil, které postavil trenér Chovanec do základní sestavy. V úhrnu to nakonec na vítězství včera stačilo, ale prostor ke zlepšení sparťané ještě zdaleka nevyčerpali. Zvlášť, když rozhodčí v nastaveném čase písknul proti letenským penaltu, kterou však následně nerealizoval.

Olomouc 0 Sparta Praha 1 Branka: 73. Škerle vlastní. Rozhodčí: Královec - Zlámal, Slavík. ŽK: Rossi, Šuškavčevič, Kobylík - Holenda, Kušnír, Hušek, Žofčák. Diváci: 7118. Poločas: 0:0. Olomouc: Drobisz - Rossi, Šuškavčevič, Škerle, Onofrej - Kaščák, Hořava (68. Kobylík) - Doležal (90. Hudec), Melinho, M. Hubník (77. Ordoš) - Toleski. Sparta: Blažek - Kušnír, R. Hubník, Řepka, Pamič - Kladrubský - Kulič (89. Vacek), Berger (84. Hušek), Kucka, Žofčák - Holenda (63. Wilfried). HODNOCENÍ LN * **