13. dubna 2014 16:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Účet za derby: krádeže i loupež, policie trestně stíhá pět fanoušků

Policie během průvodu stovek slávistických fanoušků na Letnou zatím zadržela nebo zajistila 80 lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Policie během průvodu stovek slávistických fanoušků na Letnou zatím zadržela nebo zajistila 80 lidí. | foto: MAFRA - Jan Zátorský

PRAHA Sobotnímu fotbalovému zápasu Sparty a Slavie na Letné předcházely konflikty fanoušků obou týmů s policií. Celkem bylo zadrženo 80 fanoušků, pět z nich bude trestně stíháno.

.„Z 80 zadržených jsme zahájili trestní stíhání pěti osob, ve dvou případech se jednalo o mladistvé, proto to bude předáno příslušným úřadům v místě jejich bydliště,“ uvedla pro LN mluvčí Policie ČR Hana Jeřábková.

ČTĚTE VÍCE:

„V dalších případech se jednalo o sparťanské fanoušky, kteří byli obviněni z trestných činů krádeže a v jednom případě také z trestného činu loupeže,“ dodala. V ostatních případech nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu útoku na veřejnou osobu a jejich jednání tak bylo překvalifikováno na přestupky.

Pražské fotbalové derby provázejí pravidelně kromě velkých vášní také střety v ulicích Prahy. Policie žádné speciální opatření nepřijala, přesto se však na výtržnosti v ulicích dobře připravila, řekla serveru Lidovky.cz mluvčí Hana Jeřábková. Na pořádek v ulicích dohlíželo pět stovek policistů, a to od dopoledních hodin, kdy se začali scházet první fanoušci.

Průvod asi šesti set slávistů v Praze.

Průvod asi šesti set slávistů v Praze.

Na průvod fanoušků dohlíželi vedle policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké služby také antikonfliktní tým, speciální a krajské pořádkové jednotky, psovodi a policisté na koních. Ze vzduchu situaci monitoruje vrtulník.

Policie byla připravena i na případné střety mezi radikálními fanoušky, takzvanými hooligans. Ti se před fotbalovým kláním obvykle scházejí v parcích či v okolí stadionu. "Kriminalisté kontrolují tuto scénu a na všechny takové situace jsou samozřejmě připraveni," uvedla mluvčí pro server Lidovky.cz

V souvislosti s nedávným utkáním mezi Spartou a Baníkem, po němž za výtržnosti chuligánů padly pokuty i podmínky, jsou fotbalová klání ostře sledována. Za masivní nepokoje v Ostravě hrozily tvrdé tresty, disciplinární komise ale nakonec rozhodovala podle předchozích případů a tak přísná nebyla. V minulosti nejvyšší tresty potkaly právě pražskou Spartu, Slavii a Bohemians.

Jan Charvát, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz