Sparta vymazala řecký stín

K postupu ze 3. předkola Ligy mistrů je po vítězství 3:1 nad Panathinaikosem Atény blíž tým z Letné

PRAHA Je vůbec možné Panathinaikos Atény porazit? Fotbalisté Sparty po čtyřech neúspěšných pokusech vyvedli z omylu všechny, kteří si mysleli, že se jim řecký komplex napevno usadil v hlavách.

V úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů zvítězili na Letné 3:1. Před odvetou drží v rukou nadějný výsledek, i když si postup budou muset za týden v Aténách pečlivě hlídat. „Konečné soudy ode mě neuslyšíte. Jsem ale rád, že nepříjemná řada proti velkému soupeři skončila,“ podotkl kouč Sparty Jozef Chovanec.

Určitě nejen jeho potěšilo, že letenský klub po letech úpadku předvedl na evropské scéně slibný výkon a připomněl své slavnější časy. „Máme mnohem lepší pozici, než jsme čekali,“ přitakal brankář Jaromír Blažek.

Proměna po pátečním výkonu Sparty v Teplicích byla evidentní. Matnou podívanou vystřídala dravost a sebevědomí. „Hráči to zvládli nejen po taktické, ale i mentální stránce,“ chválil Chovanec.

Náskok se zrodil během šesti minut první půle. Množství zkažených přihrávek napravil Kušnír prvním výletem na opačnou stranu hřiště, kde posadil gólový centr na hlavu Holendy. Mladý záložník Kamil Vacek zase zvládl zakončit s chladnou hlavou, lépe by to nedokázal ani zraněný kapitán Patrik Berger, kterého Vacek v základní sestavě nahradil.

Sparťanská euforie zároveň přinášela kritické momenty po každém gólu před Blažkem. Huškův těžko pochopitelný zkrat vyslal do sóla Cissého a skluz Řepky zabránil bleskovému vyrovnání.

Kalouda se protancoval ke gólu Po Vackově trefě zase naběhl Salpigindis a padl pod nohama sparťanského brankáře - sudí nařídil penaltu. „Zavinil jsem ji, proto jsem si ji přál chytit,“ umínil si Blažek.

Cissé sice přišel v létě do Panathinaikosu jako obávaný kanonýr ale na Letné pověst nepotvrdil. Pokutový kop mu Blažek skutečně lapil a tribuny vybuchly ještě větším nadšením než při předchozích dvou gólech.

Najednou nemusel Chovancův tým nikam pospíchat a Panathinaikos zvyšoval převahu. Dvacet minut před koncem Salpigindis po přesném centru snížil na 1:2. Jeden gól byl pro hosty ale málo, prahli po vyrovnání a nakonec na to doplatili, jejich ztráta čtyři minuty před koncem se naopak opět narostla.

Střídající Luboš Kalouda zakončil tanec mezi rozestoupenou obranou střelou k tyči a bylo hotovo. Alespoň pro včerejšek. Slibně rozjetou partii zbývá dotáhnout do konce. „Chvílemi bylo otřesné nás pozorovat, ale ještě neztrácím naději,“ slíbil odlišný přístup v odvetě kouč Panathinaikosu Henk ten Kate.

***

Sparta Praha 3 Panathinaikos Atény 1

Branky: 26. Holenda, 31. Vacek, 86. Kalouda - 67. Salpingidis. Rozhodčí: Bebek - Petrovič, Grgec (všichni Chorv.). ŽK: Řepka, Blažek, Hubník, Kušnír - Sarriegi, Cissé. Diváci: 12.058. Poločas: 2:0. Sparta: Blažek - Kušnír, Hubník, Řepka, Pamič - Žofčák, Hušek, Vacek, Zeman (76. Kalouda) - Holenda (59. Prudnikov), Wilfried (90. Střeštík). Panathinaikos: Galinovič - Bjärsmyr, Vyntra, Kanté (69. Sarriegi), Spyropulos -Simao, Gilberto (83. Katsuranis) - Gabriel (59. Leto), Karagunis - Cissé, Salpingidis.