Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch

Sparta zkrotila nadšení Baníku

Klíčový zápas ligového jara na Bazalech skončil remízou * O titul usilují před finišem soutěže čtyři týmy

OSTRAVA Měl to být zápas, který napoví, kdo získá titul. Místo toho se složitý rébus ještě víc zamotal.

Tři kola před koncem fotbalové ligy se v čele tabulky mačkají čtyři kluby v titěrném rozmezí dvou bodů. Právě takový rozdíl teď dělí první Spartu a čtvrté Teplice.

Baník totiž v pekelné atmosféře vyprodaných Bazalů uhrál se Spartou pouze remízu 1:1. Letenští tak dál vedou zásluhou lepšího skóre.

„Pro ligu je to skvělé. Je to lepší, než kdyby měl jeden tým třeba desetibodový náskok,“ přemítal záložník Baníku Mario Lička.

Jenže pro jeho tým to tak skvělé není. Pokud by za dva týdny měly Baník i Sparta dál stejně bodů, o titulu by rozhodovalo skóre. A to má nyní o čtyři góly lepší Sparta.

„Sparta to ale bude mít ještě těžké. Věřím, že alespoň jednou klopýtne a remizuje. Pak nám tři výhry musí stačit,“ řekl Lička.

Baník přitom mohl být po včerejším zápase hodně na koni. Bitva o titul se pro něj na Bazalech vyvíjela přímo ideálně. Už od 13. minuty vedl, a ještě ke všemu zásluhou vlastní branky kapitána Sparty Tomáše Řepky, který hlavou tečoval přímý kop Martina Lukeše.

Napěchované tribuny byly poprvé ve varu. Hloupou chybu ostravského odchovance, který už před lety Baník „zradil“, si patřičně užívaly. „Ještě jeden, Tome!“ křičeli na Řepku jásající fanoušci.

Jenže Ostrava po rychlé brance vypadla z role, nechala Spartu převzít iniciativu - a pak pykala.

„Bylo mi jasné, že když nepřidáme druhý gól, s naším vítězstvím to bude hodně na vážkách,“ vytušil i trenér Baníku Miroslav Koubek. Také Lukeš věří, že Sparta klopýtne Sparta v rušném utkání plném šancí Koubkův výběr přehrávala a vyrovnání se mohla dočkat ještě před koncem poločasu, jenže Kuckova střela skončila na břevně.

Bazaly proto utichly až o něco později.

V 53. minutě sklepl na hranici pokutového území míč Bony Wilfried a Václav Kadlec ho nekompromisně napálil do sítě.

Sedmnáctiletý sparťanský talent tak v minisouboji se svým vrstevníkem a kamarádem Vydrou jasně vyhrál. „Věřili jsme, že ten zápas můžeme otočit, a to se potvrdilo. Byl to krásný zápas,“ rozplýval se sparťanský kouč Jozef Chovanec.

Největší radost z něj však museli mít fanoušci třetího Jablonce a čtvrtých Teplic, které se vysokými výhrami vrátily do boje o titul.

„Bude to napínavé až do konce. My ale máme jistotu, že když třikrát vyhrajeme, skončíme nejhůř druzí,“ usmál se téměř bezstarostně osmnáctiletý Vydra.

Jeho týmu teď oproti Spartě hraje do karet příznivější los. Zatímco Letenští hrají v Liberci a doma se Slováckem a Teplicemi, Baník čeká doma Mladá Boleslav a venku Kladno s Příbramí.

Musí ale odstartovat střeleckou kanonádu, aby si „nahnal“ skóre. „Jsem ale přesvědčený, že devět bodů bude na titul stačit. Musíme věřit, že Sparta ztratí,“ řekl Lukeš.