Sparťané přepisovali dějiny

Letenský tým získal poprvé v historii body na hřišti Mladé Boleslavi

MLADÁ BOLESLAV Neslavná série fotbalové Sparty je u konce. Mužstvo úřadujícího mistra si poprvé v historii z Mladé Boleslavi odvezlo vítězství, a to hned s přesvědčivým skóre 4:1. Na první Slavii má tak Sparta opět jen dvoubodový odstup. Zato Středočeši nadále zůstávají ve středu tabulky a pohárové příčky se jim povážlivě vzdalují.

Zápas navíc poznamenalo sporné vyloučení domácího kapitána Jana Rajnocha, kvůli čemuž vynadal rozhodčímu Kocourkovi trenér Boleslavi Zdeněk Ščasný. Za to byl následně vykázán na tribunu.

„Už vážně zvažuji, že odstoupím ze své funkce,“ rozčiloval se Ščasný na výkon sudího. „Zápas jsme si prohráli sami, ale je směšné, že natolik důležité utkání píská tak nezkušený rozhodčí. Vyloučení Rajnocha bylo hodně přísné.“

Domácí museli druhou půli odehrát v deseti a ztratili tak nadějně rozehraný duel. V prvním poločase totiž byli Spartě rovnocenným soupeřem a hned po úvodním čestném výkopu rychlobruslařky Martiny Sáblíkové, jako by chtěli rychle odčinit minulou porážku z Mostu.

Všichni fanoušci, kteří vyrazili za svým klubem na sever Čech, měli na včerejší utkání vstup zdarma. Byla to omluva za výkon z předchozího zápasu a zodpovědnost získat si své diváky zpět, vzal na sebe Radim Holub.

Po půlhodině hry otevřel skóre pohodlnou střelou zblízka. Ochozy pod modrými střechami vybouchly radostí. Bývalý hráč Sparty se opět prosadil proti svému starému klubu, stejně jako když na podzim rozhodl o mladoboleslavské výhře 1:0 na Letné.

„V první půlhodině jsme zaostávali v důrazu a domácí nás potrestali,“ přiznal trenér Sparty Michal Bílek. Nadšení Středočechů ale netrvalo dlouho. Za čtyři minuty na opačném konci hřiště poslal Voříšek přesný centr na Slepičku a bylo vyrovnáno. Sparťanský útočník se tak svým devátým gólem v sezoně vyhoupl do čela tabulky střelců.

Zanedlouho bylo domácím ale ještě hůř. Petr Voříšek, jenž na podzim oblékal právě mladoboleslavský dres, naběhl na centr Matušoviče a svůj bývalý klub potrestal druhým gólem. „Sranda šla dnes stranou, chtěli jsme tady prolomit sérii a to se povedlo,“ radoval se obránce.

Ščasný: Stydím se sám před sebou, nechci dál pokračovat V závěru první půle opanovaly hrací plochu emoce. Domácí kapitán Rajnoch zajel do Horvátha a po sporné druhé žluté kartě musel předčasně do šaten. Rozzuřený trenér Boleslavi neudržel nervy na uzdě a už počtvrté v sezoně byl za protesty vykázán na tribunu. Do ochozů se musel poroučet i v podzimním utkání na Letné.

„Nejsem trotl, abych pořád chodil na disciplinárku a aby mě nějaký mladý kluk vylučoval,“ láteřil Ščasný. „Stydím se sám před sebou, proto nechci dál pokračovat.“

V druhé půli srazili Sparťané oslabenou Boleslav dalším gólem, když se v 52. minutě prosadil po rohového kopu Kladrubský. „Po vyloučení Rajnocha jsme zápas ovládli a jasně jsme dominovali v ofenzivě,“ poznamenal Bílek. Domácí už pak zápas zdramatizovat nedokázali a závěrečný knokaut na 4:1 přidal ještě po krásném sólu Jeslínek.

V příštích kolech si tak budou chtít Středočeši udobřit diváky alespoň výkony na hřištích Bohemians a v Liberci, kam svým fanouškům zaplatí zájezdy a vstupné.

***

FK Mladá Boleslav 1 AC Sparta Praha 4

Branky: 30. Holub - 34. Slepička, 39. Voříšek, 52. Kladrubský, 89. Jeslínek. Rozhodčí: Kocourek-Kordula, Chytil. ŽK: Procházka, Rajnoch, Řezníček-Kadlec, Kulič. ČK: 45. Rajnoch. Diváci: 4940. Poločas: 1:2. Mladá Boleslav: Miller - Ševinský, Procházka, Kopic, Kalina - Sedláček, Rajnoch, Holub (83. Hodúr), Poláček (46. Ganugravu) - Kysela, Řezníček (67. Táborský). Sparta: Grigar - Voříšek, Sivok, Řepka, Kadlec - Hušek (41. Kladrubský) - Kulič, Vacek (69. Kolář), Horváth, Matušovič (85. Jeslínek) - Slepička.