Pondělí 29. května 2023, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spartě hrozí návrat ke dnu

Česko

Letenští fotbalisté se po roční cestě vzhůru výkonnostně propadají, ke krizi zbývá jen kousek

ANALÝZA

PRAHA Fotbalová Sparta nabrala strmý pád, rychlostí světla míří zpátky ke dnu. Do stavu, ve kterém ji před rokem přebíral kouč Michal Bílek. Zdecimovanou, nevýraznou, bez sebevědomí.

Jeho příchod byl pro letenský klub bodem zlomu - i přes mnohé peripetie s ním dokráčel k double a úspěšně s ním zahájil letošní sezonu. Jenže po týdnu hrůzy je všechno jinak. Bod „nula“ se povážlivě přiblížil.

„Udělám všechno pro to, abychom se tam nevrátili,“ pověděl Bílek po pondělní porážce s Mladou Boleslaví.

Nedávné skandály dopadly na mužstvo daleko větší vahou než se asi předpokládalo. Pád odstartovalo nešťastné gesto Pavla Horvátha na Žižkově, ke krizi definitivě Spartu přiblížil nechutný incident v Teplicích před deseti dny, navíc orámovaný porážkou.

Následovala blamáž v Poháru UEFA a pondělní prohra s Mladou Boleslaví. A malér je na světě.

A s ním i tradiční tápání českého mistra na úvod sezony. Se třinácti body je v tabulce na čtvrtém místě. Podobným způsobem začal soutěž loni i předloni. V loňském roce ale nakonec Sparta dosáhla na titul, předloni skončila pátá. Který scénář se naplní letos?

V pěti úvodních kolech uplynulého ročníku nasbírala Sparta dvě výhry, dvě remízy a jednu prohru. Bilance osmi bodů ruku v ruce s bídnou herní stránkou se staly osudnými pro kouče Stanislava Grigu.

Nástupce Michal Bílek v premiéře porazil Zlín, v následujícím zápase ovšem jen remizoval a Sparta měla po sedmi kolech na kontě 12 bodů. Od té doby šli Letenští nahoru, na jaře vybojovali dokonce ligový primát. Dalo by se tedy namítnout, že je příliš brzy na nějaké závěry, že se vlastně nic neděje. Vždyť bodově je na tom Sparta lépe než loni, byť jen o vlásek.

Pískot fanoušků a klesající návštěvnost je ale jasným důkazem letenského úpadku. Schyluje se snad k tragickému scénáři v ročníku 2005/06, kdy titul vyhrál Liberec a Sparta skončila až na pátém místě?

Návštěvy tehdy také kolísaly a vzrůstala i zloba letenských příznivců, znásobená nevraživostí vůči někdejšímu kouči Jaroslavu Hřebíkovi. Ten v sedmi kolech nasbíral tři vítězství, jednu remízu a tři porážky. Potom ho nahradil již zmíněný Griga, který mužstvo už k titulu dovést nedokázal.

Konec ligy je v nedohlednu. Pokud se ale Sparta rychle neprobere, upadne do krize, z níž se bude jen těžce zvedat. A sezonu může odpískat. Kouč Bílek má však obtížnou pozici. Dlouhodobě mimo hru je klíčová dvojice - kapitán Tomáš Řepka a záložník Martin Abrahám. Oba pykají za incident v Teplicích. A když se k nim přidá dirigent Pavel Horváth, jako teď proti Mladé Boleslavi, nemá Bílek kam sáhnout.

Spartu zkrátka čeká těžké období. Odolá jen, pokud je skutečně „železná“. Jak ostatně nosí hráči napsané na dresu...

Sparta

po sedmém kole

2007/08

13 bodů:

4 vítězství

1 remíza

2 porážky

2006/07

12 bodů:

3 vítězství

3 remízy

1 porážka

2005/06

10 bodů:

3 vítězství

1 remíza

3 porážky

Autor: