Spartě zajistil klid až Brabec

Letenští fotbalisté porazili v předkole Ligy mistrů Lech Poznaň 1:0, ale na vítězství se hodně nadřeli

PRAHA Sparťanským fanouškům u toho sice nervozitou musela zešedivět spousta vlasů, ale nakonec si přece jen mohli oddechnout.

Bitva mezi českým a polským mistrem v úvodním utkání 3. předkola Ligy mistrů totiž na Letné skončila těsnou výhrou Sparty 1:0.

Letenští fotbalisté proti Lechu Poznaň zvládli i třetí krok na cestě do prestižní soutěže a k polské odvetě se můžou vydat klidnější.

Na hubený náskok se však nadřeli víc, než sami čekali. Nebýt jediného gólu Ericha Brabce čtvrt hodiny před koncem, sparťané by si po zápase museli sypat popel na hlavu.

„Abych byl maximálně spokojený, potřebovali bychom ještě jeden gól. Pokud podáme výkon jako dnes, v postup maximálně věřím,“ říkal záložník Libor Sionko.

Jako by průběh utkání už předem nalinkoval jeho mrazivý úvod, ve kterém Spartu musel dvakrát během jedné minuty podržet brankář Jaromír Blažek.

Nejprve na brankové čáře reflexivně zastavil hlavičku Manuela Arboledy a vzápětí ještě vyškrábl na roh dorážku Kamila Drygase.

„Byla na nás patrná nervozita, která vyplývala z důležitosti utkání,“ všiml si kouč Jozef Chovanec.

Ten zariskoval a na hřiště poslal Juraje Kucku i Bonyho Wilfrieda, ačkoliv byli ještě nedávno zranění. „Nebyli ještě zcela fit a na naší hře to bylo znát,“ uznal Chovanec.

Jeho tým měl mít výhodu v tom, že je na rozdíl od Lechu rozehraný, jenže na hřišti to znát nebylo.

Letenský dirigent Marek Matějovský často kazil přihrávky, Libor Sionko se zbytečně vztekal na rozhodčího a od Bonyho Wilfrieda se zase míče spíš jen odrážely.

Chovanec musel hráče uklidnit Sparťanské akce byly dlouho pomalé, málo nápadité, a ke všemu ještě nepřesné. Jako by se Chovancův tým uchlácholil představou, že soupeř, který se nadřel i s Interem Baku, nebude klást velký odpor.

Vždyť do prvního náznaku šance se dostal teprve v závěru první půle, kdy zprava centroval Sionko a Václav Kadlec už se jen marně natahoval po míči.

„O poločase jsme museli mužstvo uklidnit, aby nepropadalo panice. A trpělivost se vyplatila,“ odhalil trenér Sparty zásadní obrat. Domácí konečně dokázali Lech zatlačit před jeho branku a soustavný tlak přinášel své ovoce: v 72. minutě se po Sionkově rohu opřel do míče Kucka a trefil tyč.

Polští fanoušci, byť v menšině, na tribuně bouřili a mohutně hnali svůj tým, zatímco domácí už zřejmě pomalu ztráceli naději.

A právě v tu chvíli to přišlo. Do konce zbývala necelá čtvrthodina, když se po nepovedené střele Sionka dostal k míči Erich Brabec a ten svým prvním gólem spasil Spartu.

V té chvíli Lech definitivně odpadl. A domácí mohli hned přidat další branky - zejména Wilfried a Sionko byli ke zvýšení blízko. Skóre se však už nezměnilo.

„Vážím si té výhry, ale je mi jasné, že odveta v Polsku bude ještě náročnější,“ dodal Chovanec.

Sparta Praha 1 Lech Poznaň 0

Branka: 76. Brabec. Rozhodčí: Tagliavento - Copelli, Petrella (všichni It.). ŽK: Wilfried, Kucka - Drygas, Wojtkowiak, Peszko. Diváci: 14 588. Poločas: 0:0. Sparta: Blažek - Kladrubský, Řepka, Brabec, Pamič - Hoheneder - Sionko, Kucka, Matějovský (90. Hejda), Kadlec (73. Jeslínek) - Wilfried (87. Třešňák). Poznaň: Kotorowski - Wojtkowiak, Arboleda, Bosacki, Gancarczyk - Drygas, Injac - Peszko, Stilič (87. Wilk), Krivec (85. Mikolajczak) - Wichniarek (78. Tshibamba). Odveta v Poznani se hraje příští týden ve středu od 20.00.