Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Poslanci měli zkontrolovat špehovací software, na schůzku ale skoro nikdo nepřišel

Česko

  5:00
PRAHA - Jen co kauza používání sledovacího softwaru zmizela z titulních stran novin, přestala zajímat i poslance. Přitom ti jako jediní mohou zkontrolovat, jestli policisté nepřekračují pravomoci. Na prohlídku místa, kde se kriminalisté mohou nabourávat do počítačů, přišli jen tři členové komise z devíti. Zbytek dal přednost setkání s voliči či zahájení školního roku.

Jednací sál Poslanecké sněmovny.

Po úniku dat z firmy Hacking Team, která pro klienty připravuje sledovací software, se ukázalo, že od roku 2010 patří mezi její aktivní klienty i česká policie - přesněji Útvar zvláštních činností, který má na starosti i odposlechy. Zjištění vyvolalo okamžitou reakci z Poslanecké sněmovny. Urychleně se sešla komise kontrolující, jestli policisté nepřekročili své pravomoci.

Prázdninová schůzka však byla zhruba po půl hodině ukončena. Na rozhodnutí, zdali kriminalisté porušili nasazením sledovacího softwaru zákon, se muselo počkat až do 1. září, kdy si Útvar zvláštních činností poslance pozval na velitelství, aby jim ukázal, v jakých podmínkách se softwarem pracují.

Česká policie patří mezi aktivní klienty firmy Hacking Team.

Jakmile ale opadl zájem médií o citlivé téma špehovacího softwaru, vytratilo se i odhodlání politiků záležitost pořádně prověřit.

Kašlou na to

Kvůli masivní medializace kauzy se prázdninového jednání komise pro sledování odposlechů zúčastnil za poslední dobu rekordní počet osmi poslanců z devíti. Na zářijové pokračování už dorazili ale pouze tři. „Když jsme řešili kauzu toho Hacking Teamu, tak nás tam bylo osm a tolik nás tam nebylo pohromadě nikdy,“ postěžoval si šéf komise Daniel Korte (TOP 09).

Server Lidovky.cz si proto vyžádal od tajemníka docházku poslanců na schůzkách rady. Vyšlo najevo, že průměrná účast na zatím 12 proběhlých zasedání je 67 procent. „Mě to prostě štve, nejdřív se tam cpou a potom na to kašlou,“ řekl Korte. Zářijová schůzka má za celou dobu totiž nejmenší docházku za současné volební období. Velká absence však komisi neparalyzovala, i ve třech lidech je usnášeníschopná.

Útok na Hacking Team vyvolal dusno. Jejich software používá i česká policie

Do centrály Útvaru zvláštních činností se tak podívali kromě předsedy ještě poslanci Lukáš Pleticha (ČSSD) a Vladimír Koníček (KSČM). Zbylých šest si pozvání nechalo ujít a dali přednost jiným - pro ně podstatnějším aktivitám.

A kvůli čemu vlastně zmíněná šestice chyběla? „Omluven jsem byl z důvodu zahraniční cesty, jednání komise bylo výjezdní a neřešilo meritorní problematiku. Z tohoto důvodu nemůže být nízká účast kontraproduktivní,“ obhajuje svou absenci například Miloslav Janulík (ANO).

Do Prahy je to dálka

Poslanec Václav Klučka (ČSSD) dal zase přednost zahájení školního roku. „Na tom není nic zvláštního, děje se to každým rokem!“ brání se. Důvodem je ale i velká vzdálenost Prahy od jeho bydliště. „Z Opavy je to vlakovým spojem zhruba 400 kilometrů s přestupem ve stanici Ostrava-Svinov,“ popsal Klučka cestu.

Podle Martina Novotného (ODS) za nízkou účast může tajemník. „Měl dovolenou a jednání tak bylo připomínáno náhradní cestou. Já, a možná nejen já, jsem z této komunikace získal dojem, že předmětem jednání je standardní kontrolní úkon odposlechů telefonů na speciálním pracovišti,“ popsal. “Měl jsem ten den také důležitou akci v regionu a časově to obojí s přesunem po D1 nebo vlakem nešlo stihnout,“ dodal.

Poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL) dal v době konání komise přednost jednání poslaneckého klubu. „Pokud vám jde o to, co se projednávalo před prázdninami, nenabyl jsem pocitu, že by policie postupovala v rozporu se zákonem. Proto jsem dal přednost zasedání poslaneckému klubu KDU,“ řekl. Server Lidovky.cz oslovil prostřednictvím e-mailu i Petra Adama (nezařazený) a Jana Sedláčka (ANO). Ti však do uzávěrky článku neodpověděli.

Vše bylo legální

Poslanci se nakonec shodují, že kontroverzní sledovací software nebyl použit nelegálně. Podle záznamů ho už policie za poslední čtyři roky nasadila zhruba ve třech desítkách případů.

Výbor namátkově zkontroloval několik kauz, kdy byl skutečně sledovací software použit. Stalo se tak například při šetření případu Švábova gangu. „Díky nasazení této technologie se podařilo jednoho člověka zachránit,“ zdůraznil Korte.

Švábův gang lákal bohaté podnikatele do ciziny na fiktivní obchodní schůzky, kde je poté držel a snažil se dostat k jejich bankovním účtům. Ve dvou případech dokonce unesené podnikatele zabil.

Další z případů se týkal vyšetřování pedofila, který byl součástí mezinárodního gangu šířícího dětskou pornografii. Případ je zajímavý především tím, že muže už policie dopadla v roce 2002. Na jeho odsouzení však neměla justice dostatek důkazů. Díky sledovacímu softwaru se je podařilo získat.

Docházka u jednání komise pro kontrolu odposlechů
Číslo a datum schůzePřítomní poslanci
1. schůze dne 22.1.2014 8
2. schůze dne 4.3.2014 7
3. schůze 8.4.2014 6
4. schůze 20.5.2014 6
5. schůze 23.9.2014 8
6. schůze 5.11.2014 5
7. schůze 14.1.2015 6
8. schůze 4.3.2015 6
9. schůze 14.4.2015 6
10. schůze 5.5.2015 4
11. schůze 2.6.2015 4
12. schůze 8.7.2015 8
12. schůze 1.9.20153
Průměr přítomných poslanců:6
Průměrná účast v procentech66,67 %
Autor:

BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna
BOOM! Získejte vibrační kuličky na posílení pánevního dna

Potřebujete posílit pánevní dno, ale nemáte čas na aktivní cvičení? Značka BOOM představila Pulzační a vibrační kuličky, které aktivně posilují...