Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špatná zpráva: Bauer ochořel

Česko

Čerstvý vítěz závodu SP v Otepää si radost nestačil vychutnat; lékař mu naordinoval antibiotika a klid

PRAHA „Kdybych zasadil na zahradě trpaslíka, tak mi snad vyroste,“ ulevil si zoufale trenér lyžařské reprezentace Miroslav Petrásek, jinak též osobní kouč Lukáše Bauera.

Pár hodin po extázi, jež po Bauerově vítězství v závodě Světového poháru v estonském Otepää hřejivě ovinula nejen nejlepšího českého lyžaře, ale i jeho blízké, se ohlásila mrazivá zpráva:

Bauerovi se opět objevil nález na průduškách!

Klid a antibiotika Doktor Martin Koldovský mu ihned naordinoval antibiotika, což pro loňského vítěze Světového poháru znamená škrtnutí přípravy na tratích v polských Jakuszycích a týden absolutního klidu.

„Lukáš měl před Otepää už jen lehký zánět nosohltanu, což u lyžařů není nic neobvyklého. Jenže po závodě mu to zase spadlo na průdušky,“ kroutil Petrásek hlavou. „Nabízela se možnost jeho problémy opět přeléčit takovým napůl ležením, jenže situace se opakuje již potřetí, takže se muselo přistoupit k antibiotikům.“ Trenérův bezesný den Petrásek se vrátil z Estonska až včera ráno, právě kvůli Bauerovi si ale přes den ani na hodinu nezdříml.

„Předělávali jsme závěrečnou přípravu, protože dnes je již jisté, že Lukáš až do mistrovství světa žádný závod nepojede,“ hlásil trenér změnu plánu. „Italské Valdidentro škrtáme, stejně jako vysokohorské soustředění...“

Aneb další závod čeká českou lyžařskou jedničku až 20. února v Liberci na světovém šampionátu, kdy ho čeká 15 kilometrů klasicky.

„Pevně věřím, že Lukáš bude příští pondělí zcela zdravý a přichystaný na závěrečný trénink,“ doufá Petrásek. „Přípravu měl výbornou, takže by se vše ještě mělo zvládnout.“

Petrásek ale nemá zamotanou hlavu jen kvůli Bauerovi. Po loňské hvězdné sezoně jeho svěřence ničí nekonečné zdravotní problémy a jejich momentální výkonnost vyvolává krátce před Libercem na trenérově tváři chmury.

„Až do prosincových závodů v La Clusaz jsem měl z kluků, snad jen s výjimkou Koukala, výborný pocit. Pak se ale všechno otočilo...“ povídal Petrásek smutně.

Nemoci postupně navštívily snad všechny reprezentanty, a Petrásek musel v přípravě sáhnout k improvizaci.

Současný neveselý stav Petrásek vnímá, ale na mysli stále ještě neklesá. „Koukal sice v Estonsku nebodoval, ale v klasice se nikdy výrazně neprosazoval. Takže nad jeho výkonem nezvedám ruce k nebi, ale špatné to od něho také nebylo. Jistě, Jakš, který se loni objevil i na stupních vítězů, to je v těchto dnech špatné a mizérie. A Šperl je v podstatě to samé...“

Petrásek dnes oznámí nominaci na mistrovství světa a má víceméně jasno o jménech Bauer, Koukal, Kožíšek, Razým, Magál, Šperl, Jakš.

Kouč ale zvažuje i jedno nové jméno: Petr „John“ Novák. Někdejší šikovný junior, který si kvůli zapeklitému dopingovému příběhu musel od běžek dva roky odpočinout. „Přemýšlím o něm, ale abych ho bral do Liberce jen jako náhradníka, promarnil by jen čas,“ říká.

Petrásek ještě připomene, že s Bauerem po boku zvládli už různé zapeklité situace.

„I proto věřím, že se vše obrátí k lepšímu a ten trpaslík mi nevyroste...“ přeje si.

***

Češi a Světový pohár

MOMENTÁLNÍ POZICE ČECHŮ VE SVĚTOVÉM POHÁRU: 8. Bauer, 58. Razým, 61. Kožíšek, 65. Magál, 84. Jakš. Dosud bodovalo 144 lyžařů, Šperl a Koukal mezi nimi nejsou. ČEŠI VE SVĚTOVÉM POHÁRU V SEZONĚ 2007/08: 1. Bauer, 23. Jakš, 33. Koukal, 58. Kožíšek, 85. Šperl, 93. Magál, 140. Razým NEJVĚTŠÍ PROPADY: Milan Šperl a bývalý mistr světa Martin Koukal, s nimiž trenér Miroslav Petrásek reálně počítal do štafety pro mistrovství světa v Liberci, zatím nezískali v SP jediný bod. Martin Jakš, od něhož se po loňské výtečné sezoně čekal občasný atak elitní desítky, se po prodělané viróze nemůže dostat do tempa. POZITIVA: Jiří Magál ožívá, v Otepää jako jediný kromě Bauera bodoval. Navíc před týdnem ve Vesci dvakrát porazil takřka celou českou elitu (s výjimkou Bauera, který nestartoval). Kromě Kožíška ve sprintu vystrkuje drápky i mladý Aleš Razým.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...