Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Soud se postavil za posádky vrtulníků. Chtějí doplatit peníze

Zprávy z EU

  8:47
OSTRAVA/PRAHA - Padesát milionů korun potřebuje ministerstvo obrany k nákupu třiceti velkorážních pušek pro odstřelovače či servis letištních radarů. Anebo k hašení jednoho soudního sporu. Právě tolik od armády žádá 42 členů současných či bývalých posádek záchranářských helikoptér. Chtějí doplatit peníze, o něž je velitelé – prý neprávem – připravili. Čtyřiadvacetihodinové služby jim při počítání výplat půlili. Zatímco za denní dvanáctihodinovku dostali letci stoprocentní mzdu, za noční část směny jen padesát procent.

Vrtulník foto: Martina Černotová, Lidovky.cz

Krajský soud v Ostravě, který 42 žalob projednával, uznal, že armáda nejednala správně. „Zrušili jsme rozhodnutí náčelníka generálního štábu, které potvrzovalo rozhodnutí velitelů,“ komentuje pravomocný ortel Dalibor Zecha, mluvčí soudu. Stížností posádek se musí znovu zabývat velitelství vzdušných sil. A pokud neobhájí, proč se směny půlily, musí se rozloučit s padesáti miliony.

Velitelé se už několikrát snažili snížené výplaty vysvětlit nařízením tzv. služební pohotovosti, kterou ve výkazech psali k nočním směnám. „Přitom jsme stále museli být připraveni k letu do akce. A navíc v noci je všechno mnohem náročnější než ve dne,“ kroutí hlavou jeden z letců.

„Tma je naše výsada“

Ostravský soud se přiklonil ke směrnici Evropského parlamentu z roku 2003. „Pokud je pohotovost nařízena na pracovišti, je nutné započítat ji do pracovní doby,“ vysvětluje Zecha.

Ministr obrany Martin Stropnický (ANO) přesto dříve vzkázal, že vnitroresortní řízení ukázalo, že zákon ani předpisy porušeny nebyly. Rozhodnutí v podobných kauzách ale hovoří jinak. „Důkazy naznačují, že byl nařízen výkon služby, nikoliv výkon pohotovosti,“ potvrdil v minulosti Slavomír Novák, předseda senátu Městského soudu v Praze.

Vláda nechce zpětně vyplácet mzdy soudců. Spor chce dostat k Ústavnímu soudu

Vojáci na nelogické proplácení směn upozorňují od roku 2008. Jedním z prvních, kdo před justicí uspěl, je bývalý pilot Radek Dvořák. „Neustále nás shora upomínali, jak to máme správně vypisovat, výkazy nám pak i měnili,“ popisoval, jak s kolegy musel zapisovat noční směnu. I přesto, že museli plnit stejné úkoly. „Dokonce bych řekl, že práce ve tmě je naše výsada. Za ztížených podmínek nebo v noci totiž civilní záchranka nemůže létat, tak jsme je často nahrazovali,“ doplnil pilot.

Důvodem je snaha ušetřit

Podíl na systému, který „trestá“ personál záchranářských helikoptér, má i bývalý náčelník generálního štábu – poradce prezidenta Vlastimil Picek. Vyplývá to z interního armádního nařízení. „Vzhledem ke změnám v zabezpečení služby SAR (pátrací a záchranná služba) na letišti Přerov a Plzeň-Líně nařizuji velitelům základen zpracovat směrnice pro zabezpečení služby v souladu s nařízením náčelníka generálního štábu (Picka) v režimu 12 hodin pracovní doba a 12 hodin pohotovost na pracovišti,“ píše se v dokumentu. Z olomouckého velitelství společných sil odešel s podpisem tehdejšího šéfa letectva Jiřího Vernera 14 .dubna 2009.

Stát musí přidat poslancům, soudcům i Zemanovi. Chyboval ve výpočtu mezd

Správné odměňování zaměstnanců je očividně pro generální štáb náročné, protože podobných sporů řeší několik. Týkají se například zásahových jednotek vojenské policie. Nepřetržitou týdenní službu musí téměř ze dvou třetin vykazovat jako pohotovost. Tedy placenou jen z poloviny.

Velení vojenské policie systém hájí s odkazem na hospodárnost. Lidí je totiž nedostatek. Nicméně legislativa uvádí, že nad základní týdenní dobu služby musí voják pracovat, jen pokud mu to nařídí nadřízený a vyžaduje to důležitý zájem služby. „Ten nelze shledat v tom, když je dlouhodobý, až trvalý nedostatek osob nahrazován zvýšenými nároky na stávající příslušníky,“ argumentoval v roce 2012 v jiném případu Nejvyšší správní soud.