Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špatný vzduch Ostravu neopouští. Množství prachu opět roste

Česko

  17:48
OSTRAVA - Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se v pátek znovu zhoršuje. Oproti rannímu měření koncentrace polétavého prachu v ovzduší vzrostly znovu na převážné většině měřících stanic. Už osmý den tedy zůstávají nad limitem 50 mikrogramů na metr krychlový.

Ostrava opět bojuje se zvýšenou koncentrací škodlivých látek v ovzduší foto: ČTK

Vyplývá to z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Smogovou situací v regionu se již začala zabývat i zástupkyně veřejného ochránce práv Jitka Seitlová. Chce prošetřit, zda stát využívá všech zákonných opatření pro zlepšení situace.

Aktuální stav ovzduší v ČR

"Šetření by mělo odpovědět na otázku, zda ve vztahu k provozovatelům velkých zdrojů znečištění ovzduší využívají orgány státní správy důsledně nástroje, které mají k dispozici a zda například skutečně požadují nejlepší dostupné technologie při rekonstrukcích a modernizacích jejich provozů," vysvětlila tisková mluvčí úřadu ombudsmana Iva Hrazdílková.

Kvalita ovzduší

Ovzduší v Moravskoslezském kraji patří dlouhodobě k nejhorším v republice.

Obyvatelstvo je tak vystaveno zvýšené koncentraci znečišťujících látek, které mohou nepříznivě působit na zdraví. Mimo jiné snižují odolnost organismu proti virovým či bakteriálním infekcím. Proto by se neměli především starší lidé, nemocní a děti pohybovat dlouho venku.

Dodala, že podněty upozorňující na kvalitu ovzduší obdržel ombudsman opakovaně. Seitlová očekává, že se k dopadům znečištěného ovzduší na zdraví vyjádří i ministerstvo zdravotnictví. Již v tuto chvíli je podle ní možné pomoci zejména dětem ozdravnými pobyty.

Špatné ovzduší zřejmě potrvá
Vzhledem k současnému počasí meteorologové nadále neočekávají, že se situace bude nějak měnit a množství polétavého prachu v ovzduší zřejmě i nadále zůstane nadlimitní.

Limit pro polétavý prach je nyní překročen na všech stanicích, z nichž jsou údaje aktuálně k dispozici. Množství prachu se pohybuje od 59 do 119 mikrogramů na metr krychlový. Ještě při ranním měření více než dvojnásobek polétavého prachu zaznamenala jen jedna měřící stanice, nyní je jich pět.

Hana Miturová při kontrole koncentrace škodlivých látek ve vzduchu. V pravé ruce použitý filtr, v levé čistý.

Městský obvod Radvanice a Bartovice se se svým vlastním otevřeným dopisem připojil ke kritice karvinského primátora Tomáše Hanzela (ČSSD). Ten v otevřeném dopisu vládě poukazoval na fakt, že stát za posledních 20 let neudělal nic výrazného, co by ke zlepšení situace v Moravskoslezském kraji přispělo.

Největší znečišťovatel - ArcelorMittal
Ostravský městský obvod je v sousedství největšího znečišťovatele v regionu - společnosti ArcelorMittal Ostrava. "Představiteli největšího znečišťovatele jsme ujišťováni, že jsou realizovány rozsáhlé ekologické investice, ale naši občané si oprávněně denně stěžují na obtěžování barevnými kouři, zápachem, karcinogenním prachem a silným provozním hlukem během celého dne i v noci. Dočasné omezení výroby a varování lidem, aby nevycházeli, není východiskem zoufalé situace," uvedli v otevřeném dopisu obvodní radní.

Česká inspekce životního už schválila několika společnostem v regionu regulační řád, kterým se budou muset firmy řídit v případě nepříznivé smogové situace a vysokých koncentrací polétavého prachu v ovzduší.

Autor:

Pronájem bytu 2+1 v Uherském Brodě
Pronájem bytu 2+1 v Uherském Brodě

Za Humny, Uherský Brod, okres Uherské Hradiště
10 000 Kč/měsíc