Z videa, které koluje po sociálních sítích, je patrné, že účastníci politického setkání v Brně a podporovatelé zmíněných politických uskupení nejprve slovně zaútočili na ukrajinské studenty a vyzývali je, aby se vrátili na Ukrajinu. Následně dva účastníci akce fyzicky napadli mladíka, který držel v ruce vlajku své rodné země, povalili jej na zem a zbili. Ze záběrů není jasné, co jim předcházelo.
K útoku se vyjádřil velvyslanec Ukrajiny v České republice Vasyl Zvaryč. „Doufám, že policie tyto agresivní osoby najde a postaví je před odpovědnost. Takové útoky na základě národnosti jsou nepřijatelné,“ napsal na síti X.
Napadení odsoudila také zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. „Nejodpornější projev agrese a předsudečné nenávisti. Okamžitě se obrátím na policii. Věřím ve spravedlivý trest,“ uvedla zmocněnkyně. Incident odsoudila také senátorka za ODS Miroslava Němcová.
Policie ve čtvrtek večer uvedla, že se případem zabývá. Informaci Deníku N potvrdil mluvčí brněnské městské policie Jakub Ghanem. „Předáváme jej do správního řízení pro podezření přinejmenším z přestupku proti občanskému soužití, v tuto chvíli na neznámého pachatele,“ prohlásil.
O postupu policie informoval také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). „Policie v Brně dnes (v pondělí, pozn. red.) v této věci přijala oznámení a zahájila potřebné úkony. V tuto chvíli nemám o případu bližší informace, ale šíření strachu, nenávisti a agrese na politických shromážděních pokládám za nepřijatelné. Bohužel právě tohle je jediný skutečný program Tomia Okamury,“ sdělil iDNES.cz Rakušan.
Předseda hnutí SPD Tomio Okamura uvedl, že k útoku došlo po ukončení politického mítinku a že Ukrajinec zaútočil jako první. „V prázdných ulicích Brna napadl ukrajinský aktivista jako první loktem bezbrannou českou paní. Následně se této paní zastal pán. Jakékoli násilí samozřejmě odsuzuji,“ okomentoval situaci pro iDNES.cz Okamura.
Mobilizace protestních voličů
Čelní zástupci SPD, Trikolory, Svobodných a strany PRO se ve svých projevech na čtvrtečním setkání na Dominikánském náměstí v Brně ostře vymezovali vůči Ukrajincům, údajné cenzuře, Evropské unii, ale také „migrantům černé pleti z Afriky,“ kteří podle předsedy PRO Jindřicha Rajchla představují „obrovské bezpečnostní riziko“.
Akcí, pojmenovanou Demonstrace za svobodu slova, provázel šéf poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Na pódiu se následně vystřídali zástupci všech zmíněných stran. Předseda hnutí SPD Tomio Okamura například představil nový zákon, který má upravit podmínky pobytu cizinců na území České republiky.
„Máme připravený zákon s pracovním názvem Jednou a dost. Aby jakémukoli cizinci, který spáchá trestný čin, bylo automaticky ukončeno povolení k pobytu. Za Fialovy vlády tu cizinci znásilňují, přepadávají, chovají se nepatřičně, odpykají si trest a jsou dál mezi námi! Obtěžují dál. Chceme také, aby nelegální překročení hranic bylo znovu trestným činem,“ uvedl Okamura.
Kromě Okamury, Fialy či Rajchla na akci vystoupili také předsedkyně Trikolory Zuzana Majerová nebo poslanec SPD Jaroslav Foldyna.
Zmíněná politická uskupení se před sněmovními volbami spojila. Lídr opozičního hnutí SPD Tomio Okamura v březnu podepsal memorandum o spolupráci pro letošní volby do Sněmovny s představiteli menších uskupení Svobodní, Trikolora a Právo respekt odbornost (PRO). Jde podle nich o strategické spojenectví, jehož cílem je zajistit zastoupení vlasteneckých voličů v parlamentu i příští vládě.
V memorandu strany deklarují, že půjdou do voleb na jedné společné kandidátce SPD a následně ustaví jeden společný klub. Přestože Okamura slepil faktickou čtyřkoalici, jeho tři partneři uznávají dominantní postavení SPD, které tak bude stačit překročit 5 procent hlasů, aby se dostala do Sněmovny.