14. listopadu 2017 14:48, aktualizováno  15:28 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Okamura místopředsedou sněmovny? ANO s SPD se shodly na rozdělení postů

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Hnutí SPD by mělo získat předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru sněmovny, stejně jako jednoho z místopředsedů sněmovny. V úterý se na tom shodli zástupci SPD s představiteli hnutí ANO. Oba subjekty se také dohody, že SPD podpoří Radka Vondráčka (ANO) na předsedu sněmovny, ANO na oplátku podpoří Tomia Okamuru na post místopředsedy sněmovny.

Rozpory mezi hnutími zůstávají na počtu místopředsedů Sněmovny, ANO jich chce pět, zatímco SPD chce ponechat současný počet čtyř.

„Akceptujeme požadavek SPD na předsedu hospodářského a bezpečnostního výboru,“ řekl novinářům předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek.

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že hnutí navrhne na předsedu hospodářského výboru svého předsedu poslaneckého klub Radima Fialu. O tom, koho SPD navrhne do čela bezpečnostního výboru, zatím mluvit nechtěl. On sám to ale nebude, protože ho SPD navrhuje na místopředsedu sněmovny. Členové vedení dolní komory nemohou vést sněmovní výbory.

„Bavili jsme se o podpoře Radka Vondráčka a my jsme přislíbili podporu panu Okamurovi,“ řekl podle serveru iDnes.cz šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

SPD podpoří kandidáta ANO na předsedu sněmovny

Zástupci ANO také oznámili, že nechtějí zvyšovat současný počet výborů. Původně zaznívaly názory, že by se z výboru pro veřejnou správu mohl vyčlenit samostatný výbor pro elektronizaci státní správy. ANO také chce zvýšit počet místopředsedů Sněmovny o jednoho, Faltýnek to v úterý zdůvodnil tím, že se do Sněmovny dostalo devět subjektů, tedy o dva více než v předchozích volbách. SPD ale s takovým návrhem nesouhlasí.

Faltýnek také navrhl, aby „valnou většinu“ komisí, které kontrolují činnost tajných služeb nebo bezpečnostních složek, vedli zástupci opozice.

Vondráček v úterý také vyjádřil přesvědčení, že se nejpozději do konce příštího týdne podaří ukončit ustavující schůzi Sněmovny, která začne v pondělí. Poté by se Sněmovna měla začít zabývat běžnou agendou. Podle Okamury se zástupci ANO a SPD už na úterním jednání bavili o tom, kdy by se sněmovna mohla zabývat rozpočtem na příští rok.

ČTK, Lidovky.cz

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.