Neděle 7. března 2021svátek má Tomáš 5 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Zeman káral SPD za nápad zrušení misí, kde čeští vojáci bojují s teroristy. Jinak si s Okamurou notoval

SPD na sjezdu rozhoduje, koho podpoří v prezidentské volbě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SPD na sjezdu rozhoduje, koho podpoří v prezidentské volbě. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA SPD vyzdvihlo Zemana jako prezidenta, přímou podporu mu na svém sjezdu však nevyslovilo. Prezidentem má podle strany být dál politik bojující proti migraci a za národní zájmy. Prezident Miloš Zeman vytýkal hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) přístup k vysílání českých vojáků do zahraničních misí. Vadí mu, že strana bojuje proti migraci, ale nepodporuje působení českých vojáků v zahraničí, kde bojují proti teroristickým skupinám. Vyjádření předsedy SPD Tomia Okamury k tomuto tématu označil za dehonestující vůči českým vojákům.

Jde podle něj ale o jediný vážný bod, na kterém se s SPD neshodne. Rozporný názor mají také na členství v Evropské unii. Zeman řekl, že ale udělá vše pro to, aby mohlo hnutí svůj názor k vystoupení z unie říct.

SPD na sjezdu vyzdvihlo práci prezidenta Miloše Zemana. Prezidentem má být podle usnesení strany i po lednových volbách nadále člověk, který bude podporovat přímou demokracii, bude bojovat proti migraci, islamizaci a bude bojovat za národní zájmy. Na tiskové konferenci to řekl předseda hnutí Tomio Okamura. Přímou podporu Zemanovi konference nevyslovila.

Zeman o přímou podporu nepožádal, zároveň ale stranu několikrát pochválil. Sjezd Zemanovi za jeho vystoupení poděkoval. Na některé věci mají prý odlišné pohledy, ale i přesto delegáti zvolení Zemana prezidentem označili za důkaz správnosti přímé volby. Chtějí proto podpořit nadále kandidáta, který propaguje přímou demokracii. Prezidentem musí být podle SPD vlastenec odmítající „demontáž suverenity země“, který odmítá islamizaci a bojuje proti migraci a terorismu.

V Praze na Pankráci se v sobotu sejdou delegáti hnutí Svoboda a přímá...
Konferenci zahájily projevy šéfa hnutí Tomia Okamury a prezidenta Zemana.

Zeman ve svém projevu na sněmu řekl, že by mohl vyjmenovat deset bodů, na kterých se s SPD shodne. Zmínil přímou demokracii nebo vztah k inkluzi. Věří, že hnutí předloží zákon o přímé volbě starostů nebo hejtmanů. Prezident by chtěl, aby se starostou či hejtmanem stal politik, který dostane nejvíce preferenčních hlasů na kandidátní listině vítězné strany.

Zopakoval, že na rozdíl od SPD nesouhlasí s vystoupením z EU. Chce udělat vše pro to, aby hnutí mohlo vyjádřit svůj názor. Je přesvědčen, že se SPD podaří získat dostatek podpisů pro vyhlášení referenda, protože návrh předloženého zákona počítá s povinností vypsat referendum ve chvíli, kdy jej podpoří 250 000 občanů. Zeman podotkl, že hnutí podpořilo více než 500 000 voličů a že tedy SPD nebude mít problém podpisy získat.

Zeman řekl, že pozvánku na sjezd SPD přijal rád. Všechny strany si podle něj zaslouží stejnou pozornost. Zkritizoval „elitáře“, kteří si myslí, že jejich voliči jsou „lůza“.

SPD prezident poděkoval za aktivní a prospěšnou práci při schvalování vedení Poslanecké sněmovny a poblahopřál Okamurovi, že byl zvolen jedním z místopředsedů. Podotkl, že on by počet pěti místopředsedů snížil o jednoho až dva, Okamuru by ale mezi nimi ponechal. Delegáti sjezdu často Zemanovo vystoupení přerušovali potleskem.

Bez přímé podpory

„Přestože máme v některých otázkách rozdílné názory, tak z celkového pohledu považujeme výsledky práce prezidenta Miloše Zemana za potvrzení správnosti principu přímé volby prezidenta České republiky,“ schválili pro závěry konference její delegáti. V nadcházejících volbách je proto podle nich potřeba opět podpořit kandidáta, který podporuje principy přímé demokracie. „Prezidentem České republiky musí být vlastenec odmítající další demontáž suverenity země a důsledně odmítající nelegální imigraci a islamizaci společnosti,“ uvedli delegáti. Dodali, že prezidentem musí být člověk hájící zájmy Česka a nesmiřitelný bojovník s mezinárodním terorismem.

Přímou podporu SPD ve svém usnesení Zemanovi nevyslovilo. „Jsme hnutí, které našim členům a sympatizantům nechce přikazovat, jak se mají chovat,“ zdůvodnil rozhodnutí místopředseda hnutí Radim Fiala. Delegáti svým příznivcům podle něj dali jenom návod, díky němuž si mohou porovnat všech devět prezidentských kandidátů a rozhodnout se sami. Dodal, že on sám bude Zemana volit.

Zeman: Zmínky o ovlivňování voleb jsou trestným činem

  • Zmínky o ovlivňování voleb cizími rozvědkami jsou podle prezidenta Miloše Zemana trestným činem šíření poplašné zprávy. Na toto nebezpečí upozorňoval Zemanův protikandidát Jiří Drahoš. Zeman to dnes řekl na sjezdu hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Dnes bude mimo jiné rozhodovat, koho v prezidentských volbách podpoří.
  • Drahoš minulý týden vyjádřil obavu z ovlivňování českých voleb zahraničními tajnými službami prostřednictvím dezinformací. Zeman Drahoše výslovně nejmenoval, ale své vyjádření jasně k Drahošovi směřoval. „Myslím si, že jsme se nedávno stali svědky trestného činu šíření poplašné zprávy, když nejmenovaní politici nebo kandidáti na politika oznámili, že naši voliči v minulých parlamentních volbách byli ovlivněni zahraničními rozvědkami," řekl Zeman.
  • Takové postoje označil za „drzou urážku českých voličů“. Dodal, že má pocit, že si tak „někteří politici“ chystají alibi pro případ neúspěchu ve volbách. Zeman v minulosti opakovaně řekl, že se k protikandidátům nebude vyjadřovat.

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...