26. října 2017 11:38 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPD chce vládnout s ANO, Okamura zvažuje vlastní kandidaturu na Hrad

Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura, předseda hnutí Úsvit přímé demokracie | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Tomio Okamura se chce se svou stranou Svoboda a přímá demokracie podílet na vzniku vlády. Oznámil to ve čtvrtek dopoledne těsně před schůzkou s vyjednavači ANO, kterou začíná druhé kolo povolebních rozhovorů. Sám Okamura pak zvažuje kandidaturu na hlavu státu. Rozmyslí se po setkání s prezidentem Milošem Zemanem naplánovaném na 6. listopad.

„Cílem každé strany by mělo být prosazovat na maximum program, který slíbila voličům a to je možné prosazovat v maximální možné míře, jenom když jsme součástí vlády,“ uvedl lídr SPD. „Nebylo zatím dáno na stůl nic, abychom uvažovali o podpoře menšinové vlády,“ řekl ve čtvrtek novinářům před příchodem do Poslanecké sněmovny, kde startuje druhé kolo rokování o povolebním uspořádání.

Lídr ANO Andrej Babiš přitom opakovaně vylučoval, že by nový kabinet chtěl postavit s SPD či komunisty. Na druhou stranu v posledních dnech s Okamurou mluvili o několika programových shodách. Společný pohled třeba sdílí na zákon o obecném referendu. A je otázkou, na kolik se strany k sobě přiblíží v dalších oblastech po čtvrtečním jednání. Nicméně případná koalice ANO a SPD by disponovala jen sto hlasy, pro vznik vlády by potřebovala získat podporu dalšího subjektu.

Tomio Okamura současně nevyloučil svou kandidaturu na Pražský hrad. Zopakoval by si tak svůj pokus z roku 2012, ačkoliv tehdy ho do klání nepustil Nejvyšší správní soud kvůli chybám při sběru podpisů. Podle Okamury má na Hrad usednout člověk hájící české zájmy a odmítající migraci i islám.

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura odevzdal 20....
Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura hovoří k...

Okamurovi stačí k boji o Hrad podpora jeho poslanců

Pokud se prý nikdo takový neobjeví, SPD bude reagovat. Definitivně se rozhodne 6. listopadu, kdy se má potkat na zámku v Lánech s prezidentem Zemanem. Uzávěrka přihlášek do voleb je 7. listopadu.

„Chceme, aby prezidentem republiky byl člověk, který má nejblíže našemu volebnímu programu, prosazuje přímou demokracii, odmítá islám a odmítá imigranty. Kdyby takový kandidát nebyl k 6. listopadu večer, tak se k tomu budeme muset postavit a uděláme maximum proto, aby prezidentem nebyl člověk, který má opačné programové priority než my,“ sdělil. 

Z tohoto vyjádření plyne, že Okamura bude chtít v Lánech zjistit, do jaké míry Zeman souzní s předestřenými prioritami SPD. Pokud by se Okamura rozhodl pustit do boj o nejvyšší ústavní funkci, s vyhlášením kandidatury by neměl problém. Potřebuje pro ni získat podpis dvaceti poslanců, přičemž jeho strana obsadila ve sněmovně 22 mandátů.

jhoJan Horák

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.