22. února 2018 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPD dostala pokutu 45 tisíc korun za nezákonnou transakci z volebního účtu

Tomio Okamura na jednání o vládě . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura na jednání o vládě . | foto: ČTK

PRAHA Hnutí SPD v čele s Tomiem Okamurou bude muset zaplatit pokutu ve výši 45 tisíc korun za protiprávní transakci na volebním účtu. Hnutí nepodalo odpor, sankce je tak nyní pravomocná, uvedl Tomáš Hudeček z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Člen dohledového úřadu Hudeček popsal problém serveru iROZHLAS.cz. „Při rozvahách, v jaké výši pokuty udělit, jsme se rozhodli pro dolní hranici sazby při skoro těch nejméně možných 30 tisících, a to zejména s ohledem na to, že škodlivý následek byl napraven, jelikož SPD zaslala daný finanční objem zpátky na svůj volební účet.“

Hnutí sankci respektuje. SPD v tomto případě pochybila a uznala svou chybu, proto se proti pokutě neodvolá, sdělila serveru mluvčí hnutí Michaela Dolenská. Dodala, že SPD pokutu zaplatí v zákonné lhůtě. Ta je splatná do 30 dní od nabytí právní moci.

Z volebního účtu převedlo hnutí SPD ke konci ledna zbývající částku, ve výši 600 tisíc korun a na účtu zůstala nula. Jedná se ale o nezákonné jednání, jelikož na účtech politických stran minimálně 180 dnů od vyhlášení výsledků voleb nevyčerpané finanční prostředky.

Původně hrozila SPD pokuta v rozmezí od 30 tisíc do půl milionu korun. Kontroloři však přihlédli k faktu, že se peníze na účet záhy vrátily. Šéf hnutí Tomio Okamura celý případ bránil tím, že tajemník SPD Jaroslav Staník převedl peníze na běžný účet hnutí. V okamžiku, kdy zjistil, že tak učinil předčasně, poslal peníze zpět.

Na výši pokuty upozornil minulý týden pořad České televize Reportéři ČT. V souvislosti s incidentem  připomenul neprůhledné finanční machinace, které vedly k zániku Okamurovy předchozí strany, hnutí Úsvit.

Z volebního účtu hnutí SPD odešly na poslední chvíli také platby v hodnotě téměř 7,4 milionu korun, u kterých nebyl uveden příjemce. Podle Okamury z jeho účtu na Facebooku šly peníze mediální agentuře Play Net,  jejímž jediným akcionářem je společnost Astro Capital.

Lidovky.cz
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!