22. února 2018 17:41 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPD dostala pokutu 45 tisíc korun za nezákonnou transakci z volebního účtu

Tomio Okamura na jednání o vládě . | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura na jednání o vládě . | foto: ČTK

PRAHA Hnutí SPD v čele s Tomiem Okamurou bude muset zaplatit pokutu ve výši 45 tisíc korun za protiprávní transakci na volebním účtu. Hnutí nepodalo odpor, sankce je tak nyní pravomocná, uvedl Tomáš Hudeček z Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí.

Člen dohledového úřadu Hudeček popsal problém serveru iROZHLAS.cz. „Při rozvahách, v jaké výši pokuty udělit, jsme se rozhodli pro dolní hranici sazby při skoro těch nejméně možných 30 tisících, a to zejména s ohledem na to, že škodlivý následek byl napraven, jelikož SPD zaslala daný finanční objem zpátky na svůj volební účet.“

Hnutí sankci respektuje. SPD v tomto případě pochybila a uznala svou chybu, proto se proti pokutě neodvolá, sdělila serveru mluvčí hnutí Michaela Dolenská. Dodala, že SPD pokutu zaplatí v zákonné lhůtě. Ta je splatná do 30 dní od nabytí právní moci.

Z volebního účtu převedlo hnutí SPD ke konci ledna zbývající částku, ve výši 600 tisíc korun a na účtu zůstala nula. Jedná se ale o nezákonné jednání, jelikož na účtech politických stran minimálně 180 dnů od vyhlášení výsledků voleb nevyčerpané finanční prostředky.

Původně hrozila SPD pokuta v rozmezí od 30 tisíc do půl milionu korun. Kontroloři však přihlédli k faktu, že se peníze na účet záhy vrátily. Šéf hnutí Tomio Okamura celý případ bránil tím, že tajemník SPD Jaroslav Staník převedl peníze na běžný účet hnutí. V okamžiku, kdy zjistil, že tak učinil předčasně, poslal peníze zpět.

Na výši pokuty upozornil minulý týden pořad České televize Reportéři ČT. V souvislosti s incidentem  připomenul neprůhledné finanční machinace, které vedly k zániku Okamurovy předchozí strany, hnutí Úsvit.

Z volebního účtu hnutí SPD odešly na poslední chvíli také platby v hodnotě téměř 7,4 milionu korun, u kterých nebyl uveden příjemce. Podle Okamury z jeho účtu na Facebooku šly peníze mediální agentuře Play Net,  jejímž jediným akcionářem je společnost Astro Capital.

Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz