Čtvrtek 3. prosince 2020svátek má Svatoslav 0 °C sněžení Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPD dostala stotisícovou pokutu za prohřešky v kampani, včetně ‚neexistujícího‘ e-shopu

Tomio Okamura | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomio Okamura | foto:  František Vlček, MAFRA

Praha Okamurova SPD musí zaplatit pokutu sto tisíc korun za čtyři přestupky v předvolebních kampaních před sněmovními volbami. Mimo jiné za to, že nevykázala svůj e-shop ve zprávě o financování volebních kampaní. Jedná se o dosud nejvyšší pokutu, kterou Úřad pro dohled nad hospodařením stran a hnutí udělil, píše server Seznam Zprávy s odvoláním na důvěryhodný zdroj. Hnutí nechce záležitost komentovat.

 „Všechny přestupky souvisely s volebními kampaněmi před říjnovými sněmovními volbami a lednovými doplňovacími volbami do Senátu v obvodu Trutnov,“ stojí se v tiskové zprávě úřadu, podle něhož hnutí mimo jiné nepřiznalo ve zprávě o financování kampaně takzvané bezúplatné plnění za agitaci na stránkách internetového obchodu SPD.

E-shop SPD podle serveru Seznam Zprávy ve skutečnosti neprovozuje strana, ale poslanec Lubomír Volný, který zároveň stojí v čele moravskoslezské buňky hnutí. Problém spočíval v tom, že jeho web propagoval hnutí SPD jako takové, čímž se podílí na volební kampani. Povinností SPD bylo uvést ve zprávě, že jí Volný poskytl bezúplatné plnění. To se ale nestalo.

Hnutí se hodlá proto pokutě udělené formou příkazu bránit podáním odporu. Chystá i právní kroky proti „nepatřičnému a nezákonnému postupu“ dohledového úřadu, uvedla v tiskovém prohlášení mluvčí SPD Michaela Dolenská Které politické hnutí zastoupené ve Sněmovně pokutu dostalo, úřad ve své zprávě s ohledem na neveřejnost správního řízení neuvedl. SPD ale tvrdí, že únik informací do médií byl záměrný a svědčí o tom, že úřad není ve svém rozhodování nezávislý. Hnutí se hodlá prostřednictvím advokátní kanceláře domáhat vyloučení úřadu ze správního řízení, během něhož podle SPD mimo jiné „flagrantním způsobem porušuje neveřejnost správního řízení“.

Internetový obchod se do hledáčku médií dostal poté, co server Seznam Zprávy přišel s informací, že si členové hnutí SPD museli za vlastní peníze kupovat propagační předměty a dále je rozprodávat.

„Musel jsem si za své peníze koupit reklamní předměty na stranu SPD jako šály, odznáčky a jiné v hodnotě zhruba tři tisíce korun za období dvou měsíců a toto následně rozprodat a peníze odevzdat panu Volnému, který mi na to nedal žádný doklad,“ uvedl podle Seznam Zprávy do policejního protokolu například bývalý okresní koordinátor SPD v Novém Jičíně Vladimír Machciník.

Předseda Tomio Okamura v reakci na to tvrdil, že strana žádný e-shop nemá.

Pro SPD to není první pokuta za problémové financování kampaně. Již v lednu ji úřad potrestal za to, že převedla peníze ze svého volebního účtu na běžný dřív, než to umožňuje zákon.

,

Ekonomika výrazně klesne, musíme omezit podporu byznysu, říká Rusnok

Jiří Rusnok (19. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Snaží se zachovat chladnou hlavu a Čechům slibuje, že inflace, která je nejvyšší v Evropě, výrazně klesne. Guvernér...

Dnes vidím jen urážky a hněv. S tím se těžko žije, říká Jiřina Bohdalová

Jiřina Bohdalová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nenechá se zastavit ani pandemií. Když nemohla na jaře hrát, začala Jiřina Bohdalová (89) mezi vařením a starostí o...

Vyplatí se kupovat autodíly na AliExpressu? Otestovali jsme jejich kvalitu

Stránky AliExpress jsou dostupné v mnoha jazycích. Objednávku můžete poslat i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Prostřednictvím internetové stránky AliExpress jsme dovezli vybrané náhradní díly a automobilové doplňky. A pak jsme je...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!