1. září 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

SPD nařkla Piráty, že jí ničí kampaň. Bartoš na oplátku podal sadu trestních oznámení

Předseda Pirátů Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem (vpravo) a Mikulášem Peksou... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Pirátů Ivan Bartoš s Jakubem Michálkem (vpravo) a Mikulášem Peksou... | foto:  František Vlček, MAFRA

PRAHA Jde již o několikáté nařčení Okamurovy SPD, že jí Pirátská strana a její sympatizanti ničí předvolební kampaň. Například na videu, které se objevilo na internetu, kandidát za SPD v Praze 11 Robert Vašíček údajně usvědčuje „pirátského aktivistu“, že opakovaně polil petiční stánek. Piráti na opakující se útoky ze strany Okamurovy partaje reagovali podáním trestních oznámení.

„Svoboda přímé demokracie se stala za poslední týdny cíleným terčem koordinovaných útoků vandalů na propagační plochy a kanceláře. Dosavadní výčet útoků je hrozivý,“ řekl serveru Lidovky.cz kandidát na starostu Prahy 10 a volební manager SPD Praha Jan Čížek, který stojí za výrobou a distribucí listu „Na vlastní oči“, jehož prostřednictvím hnutí šíří své zprávy.

V Praze podle něj bylo zničeno minimálně šest billboardů a jeden takzvaný bigboard. Piráti se od podobných akcí jasně distancují a podali kvůli nařčením již sadu trestních oznámení.

Obrana právní cestou

„Nejsme fanoušci mediálních přestřelek. Proti lžím a manipulaci bojujeme pravdivým informacemi. V případě nepodloženého obviňování z páchaní trestné činnosti jsme však usoudili, že toto již musí řešit Policie České republiky,“ reagoval na dotaz serveru Lidovky.cz předseda Pirátské strany Ivan Bartoš. Trestní oznámení podal již před dvěma týdny, jak dodal. 

„Máme program a agendu, kterou se zabýváme a volby do komunálu před sebou. Občané nás volí pro skutečnou práci, kterou odvádíme a útoky SPD a jejich fanoušků nás od toho nesmí rozptylovat. A já věřím, že ve veřejném prostoru a na internetu se za nás lidé postaví, protože lhaní, agresivita a manipulace, která je zbraní slabochů, je nám i našim voličům cizí a nebojí se ozvat,“ uvedl Bartoš dále v písemném prohlášení. 

Přiměl je k tomu Horák, tvrdí SPD

SPD se pár týdnů před volbami a i přes probíhající policejní šetření nebála sepsat seznam míst, která podle ní byla poničena příznivci Pirátské strany. K tomu je měl údajně dovést mediální guru Pirátů Jakub Horák. 

„Vzhledem ke skutečnosti, že marketingový guru Pirátů Jakub Horák veřejně oznámil záměr vedení Pirátů podniknout ‚razantní útok na SPD s cílem odlákat jim voliče‘, máme důvodné podezření se domnívat, že výzvu jejich příznivci vyslechli a skutkem naplnili,“ uvedl Čížek s tím, že strana podala trestní oznámení. 

Ivan Bartoš (Piráti), Jaromír Soukup a Tomio Okamura (SPD).

Ivan Bartoš (Piráti), Jaromír Soukup a Tomio Okamura (SPD). | foto: TV Barrandov

Do mailu pak redakci zaslal dlouhý výčet údajně poničených marketingových ploch. „V Čakovicích je billboard kandidátky SPD na starostku Čakovic Martiny Hornátové pokreslen černou barvou s nápisem „ku*vy“, na Jižním městě byl stržen billboard kandidáta SPD na starostu Prahy 11 Roberta Vašíčka. Další přemalován barvou. Poškozen je billboard kandidáta SPD na starostu Prahy 10 Jana Čížka a zcela zdemolován byl i bigboard SPD ve Vysočanech,“ rozepsal se nad seznamem údajně poničených míst.

Tím seznam nekončí. Stržený je prý například i billboard na Plzeňské ulici kandidáta za SPD Hynka Berana, který se uchází o místo primátora. A v krajích jsou poničeny billboardy na Moravě i ve středních Čechách. Partaj hovoří také o rozbité výloze s poutači SPD v Třebíči či o „plánovaném útoku dlažebními kostkami na výlohu v Liberci“.

Údajně zničený stánek

Na veřejnost pak apeluje, aby si udělala obrázek o údajných aktivistech sama. „Odmítáme odpovídat na jejich provokace násilím. Odsuzujeme fyzické násilí na našich aktivistech, ničení petičních stánků a odmítáme spolupráci s politickými anarchisty,“ píší dále zástupci strany. 

Odkazují se pak mimo jiné na nově zveřejněný bezmála dvacetiminutový záznam, na němž kandidát za SPD na Praze 11 Robert Vašíček „usvědčuje“ muže, že opakovaně polil petiční stánek. (viz záznam na YouTube - pozn. red.)

„Nyní video šíří internetem, aby poškodili kandidátku SPD, proto považujeme za potřebné, abyste video shlédli a viděli pirátskou šikanu na vlastní oči,“ stojí v příspěvku SPD určeném voličům. Hovoří však i o pirátské „cenzuře“ či organizovaným ničením kampaně, a to údajně napříč republikou.

Okamurova strana tato, policií zatím neověřená, tvrzení šíří na sociálních sítích. Piráti na ně sepsali přehledný popis situace, kterým se brání „lžím“. 

Předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Ivan Bartoš se členy Pirátské strany po jednání s prezidentem Zemanem.


„Prosíme všechny svobodomyslné lidi, aby věnovali pozornost následujícím řádkům Předvolební klání se dá vést různě. Pokud máme volit mezi čestnými metodami a manipulací či přímo lží, volíme vždy to první. Bohužel ne všichni volí stejně a někteří se uchylují k metodám, kterými záměrně probouzejí v lidech strach. Přitom právě strach a lež jsou ve skutečnosti jen berličkami slabochů, co nejsou schopni představit jakýkoli pozitivní politický program,“ uvedl přímo Ivan Bartoš.

Namátkou vybral některé dezinformace, které se o jím vedené straně šíří. „Ne, skutečně nechceme stavět byty pro miliony Afričanů. Zasazujeme se o dostupné a důstojné bydlení pro občany České republiky. (…) Předseda našeho poslaneckého klubu Jakub Michálek ví, kdy žil Masaryk a kdy vznikl internet. Akorát se občas neusměje, když říká vtip,“ uvedl mimo jiné Bartoš s tím, že se svými kolegy nenavrhli ani zvýšení platů poslanců. „Naopak jsme posunuli do dalšího čtení zákon, který stanoví, že poslanecké platy porostou stejným tempem jako platy ve státní správě,“ uvedl v příspěvku na Facebooku.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz