Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Okamura si nechce nechat vzít voliče Rajchlem, svolal protest do Ostravy

Předseda SPD Tomio Okamura foto:  Michal Šula, MAFRA

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura svolává protest Lidé proti vládě. Na rozdíl od Jindřicha Rajchla, jehož neparlamentní strana PRO dokázala v sobotu zaplnit s protestem Česko proti bídě horní polovinu pražského Václavského náměstí, Okamura vsadil na všední den a Moravskoslezský kraj. Protivládní protest svolal na středu 29. března na Masarykovo náměstí v Ostravě.
  12:19

„Vláda Petra Fialy i nadále zcela ignoruje zájmy občanů České republiky a nechává je stále více na holičkách tváří v tvář rostoucím cenám energií, potravin či nedostupnosti léků anebo hypotečních úvěrů,“ zdůvodnil Tomio Okamura akci.

Kromě politiků SPD na ní má vystoupit i bývalý prezident Agrární komory, podnikatel Zdeněk Jandejsek, který spolupracuje s neparlamentní Trikolórou, či bývalý první místopředseda Energetického regulačního úřadu Ivan Noveský.

Pokračuje tak přetahování mezi SPD a neparlamentními uskupeními o ostře protivládně naladěné voliče, kteří chodí vyjadřovat své postoje i na náměstí.

Svolání protestu do Ostravy Okamura oznámil vzápětí po demonstraci Rajchlovy neparlamentní strany. Její oficiální část předseda PRO zakončil výhrůžkou vládě, že pokud neposlechne požadavky demonstrantů, další protest přejde v blokádu vládních budov a generální stávku.

Po demonstraci se ještě část jejích účastníků pokusila vtrhnout do Národního muzea, aby sundali z průčelí ukrajinskou vlajku. Policejní těžkooděnci jim v tom zabránili. Po potyčkách policie zadržela 20 lidí, zranění byli tři policisté.

Rajchl svolal další protest na Václavské náměstí na 16. dubna a pražskému magistrátu oznámil, že očekává 300 tisíc účastníků. To by však musel zaplnit „václavák“ úplně celý i s velkou částí přilehlých ulic. Stejné místo se pokusil zablokovat na stejný den i čas také Ladislav Vrabel, který byl hlavní tváří akcí Česko na prvním místě loni na podzim. Rajchl byl ale při oznámení pražskému magistrátu rychlejší a Vrabelovu snahu označil za podpásový úder.

Pořádání akcí je občas ošemetné:

Autor:

Mohlo by vás zajímat