Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

SPD obhájilo pozice, oslabily nás další podobné strany, řekl Okamura. S výsledkem je přesto spokojený

Volby 2021

  17:52aktualizováno  17:56
Předseda SPD Tomio Okamura je s výsledkem voleb spokojený. „Obhájili jsme pozice,“ řekl kolem půl šesté k výsledkům. Lituje ale tříštění sil na vlastenecké scéně a toho, že některé politické subjekty v závěru kampaně přebraly program SPD. Místopředseda strany Radim Fiala už dříve avizoval, že nálada ve štábu nebyla ani pozitivní, ani negativní.

„Co se týče poslaneckého klubu, tak jsme na svých číslech,“ uvedl lídr SPD. Hnutí má dle předsedy stabilní elektorát. Od minulých sněmovních voleb dle Okamury vznikly další vlastenecké subjekty, které „hlasy pro SPD určitým způsobem roztříštily“.

„Dosud jsme ve Sněmovně neměli výrazného konkurenta,“ sdělil Okamura. Tyto nové subjekty podle předsedy oslabily SPD v možnosti dalšího růstu, nicméně nově vzniklá konkurence letošními volbami prý opět skončila.

„Když se politická strana nedostane do Sněmovny, je to pro ni konec,“ uvedl na adresu menších vlasteneckých stran. Vzhledem k počtu stran a hnutí, které překonaly hranici pěti procent pro vstup do Sněmovny, předseda soudí, že i po letošních volbách bude SPD se svým programem osamoceno. 

Podle Okamury volby ukázaly, že v současnosti je v České republice více voličů euroskeptických stran. Voličů takovýchto stran dle lídra SPD evidentně přibylo mezi 5-8 procenty. Zde vidí Okamura velký potenciál pro svou stranu. „Už se těším na práci s těmito voliči, aby SPD posílilo,“ sdělil Okamura.

V závěru kampaně prý některé strany přebraly program SPD. „Pan premiér mluvil o odmítání migrantů a to je třeba program, který ze strany ANO mohl naše voliče oslovit,“ uvedl Okamura. Předseda také uvedl, že z hlavních subjektů je SPD jediná, která nemá v čele miliardáře, ani nezvolila cestu předvolební koalice. Podle Okamury jde o „slepence“, nicméně soudí, že pro koalici SPOLU tento krok měl smysl.

„Bratra mám rád,“ uvedl Tomio Okamura na informaci, že se bude s Hayatem Okamurou potkávat ve Sněmovně. Hayato naopak dříve uvedl, že Tomio se jeho zvolení bojí.

„Bratr je řadovým poslancem KDU-ČSL, bude si dělat na jejich programu, pro mě je na prvním místě náš program. O bratrových kvalitách jakožto poslance rozhodnuli voliči, já ho jako politickou personu neznám,“ uvedl předseda. Domnívá se, že z politiky se nemá dělat soukromý byznys.

Hitem byly jarmarky

„Z kampaně mám velmi dobrý pocit, což opět říkám s velkou pokorou. Snad to tak cítí i naši voliči,“ uvedl ještě před zveřejněním průběžných výsledků voleb Radim Fiala. Hitem kampaně hnutí podle něj byl kamion SPĎák a taktéž jarmarky. V každém kraji prý vzbudily pozornost a dorazily na ně davy. „V kampani jsme neudělali žádnou chybu, přesně jsme dodržovali program,“ zhodnotil posléze Okamura.

Do štábu SPD dorazil okolo půl čtvrté poslanec Jaroslav Foldyna. „Přicházím s dobrou náladou, očekávám výsledek 15-17 procent,“ řekl pro MF DNES a iDNES.cz.

Ve volebním štábu SPD na rozdíl od minulých voleb mohli být novináři v místnosti, kde se odehrálo vystoupení hlavních lídrů. V minulých parlamentních volbách byli tožiž ve vlastní místnosti zcela mimo dění. 

Ve sněmovních volbách 2017 získalo hnutí Svoboda a přímá demokracie 10,64 procent hlasů, celkově hnutí volilo přes pět set tisíc občanů. SPD získalo v roce 2017 dvaadvacet poslanců. Během jejich čtyřletého mandátu zaznamenalo hnutí několik odchodů: odešla například poslankyně Tereza Hyťhová či Lubomír Volný. Řady hnutí naopak doplnil Jaroslav Foldyna, který dříve kandidoval za ČSSD.

Nejtěsnější volby vyhráli Fiala a STAN. Piráti propadli, ČSSD a KSČM ze hry

V minulých sněmovních volbách kandidoval lídr hnutí Tomio Okamura ve Středočeském kraji, letos je na kandidátce v Moravskoslezském kraji. Nejvíce hlasů v roce 2017 získalo hnutí v Přerově, hlasovalo zde pro ně jednačtyřicet procent všech zdejších voličů. Okamura již dříve pro média uvedl, že kdyby mělo být SPD ve vládě, řekl by si o čtyři klíčová ministerstva: vnitra, zahraničí, financí a školství. Okamura také uvedl, že by rád pokračoval v roli člověka předsedajícího sněmovním jednáním, v uplynulém volebním období působil lídr SPD jako místopředseda Sněmovny.

Tomio Okamura odvolil v pátek ve 14:25 na ZŠ Cesta k úspěchu jako vůbec první ze všech lídrů letos kandidujících stran a hnutí. Pro novináře uvedl, že volil Svobodu a přímou demokracii a nikoho nekroužkoval, neboť se mu líbí, jak je jejich kandidátka sestavena. Odhadoval, že volební účast překročí 60 procent a letošní volby označil za klíčové pro další směřování České republiky.

Autor:

Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde
Kompletní péče o pleť v jedné tyčince? Podle Manufaktury to jde

Na cestách může být péče o pleť a pokožku náročná. Abyste s sebou nemusela neustále nosit denní a noční krém, sérum, balzám či masku, přišla...