8. srpna 2018 11:21, aktualizováno  21:19 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Návrat hrdinů: padlé vojáky uctily špičky státu na letišti, lidé v ulicích tleskali

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 70Diskuse
Kolona s ostatky projela městem, kde se s vojáky rozloučily stovky lidí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kolona s ostatky projela městem, kde se s vojáky rozloučily stovky lidí. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA Těla tří českých vojáků zabitých v neděli Afghánistánu ve středu armádní speciál dopravil do vlasti. Na letišti v Praze Ruzyni na ně čekaly rodiny i představitelé armády a státu včetně prezidenta Miloše Zemana, který padlé vyznamená medailí Za hrdinství. Podle ministra obrany Lubomíra Metnara (za ANO) smrt vojáků nic nezmění na českém zapojení do boje proti terorismu.

Armádní speciál přistál v Praze krátce po 16:00, při letu nad českým územím ho doprovázely gripeny. Na letišti čestná stráž vyzvedla z letounů rakve zahalené českými vlajkami a hlavní kaplan armády Jaroslav Knichal promluvil o ztrátě padlých vojáků a o tom, že obětovali svůj život při ochraně jiných. Následně smuteční kolona s těly padlých zamířila do Ústřední vojenské nemocnice, při průjezdu kolem sídla generálního štábu na Vítězném náměstí na ni čekalo přes 200 lidí, kteří vojákům tleskali.

Svou vzpomínku, kondolenci či poděkování padlým vojákům můžete vyjádřit po kliknutí na banner:

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

Pieta za padlé vojáky na zahraničních misích.

Metnar po smutečním aktu novinářům řekl, že smrt tří vojáků nic nezmění na českém odhodlání dál bojovat proti terorismu. Oznámil rovněž, že se v řádu týdnů vypraví za českými vojáky do Afghánistánu.

Zástupce náčelníka generálního štábu Jiří Baloun řekl, že na činnosti české armády v Afghánistánu se ani po zabití tří vojáků nic nemění. Podle něj se jednotka v Afghánistánu vrátí do standardního režimu poté, co se na několik dní po teroristickém útoku zaměřila na jiné úkoly.

Kolona s ostatky projela Prahou, kde se s vojáky rozloučily stovky lidí.
Čestná stráž vynesla rakve z vládního speciálu.

Podle zástupce náčelníka generálního štábu Jiřího Vernera se čeští vojáci vrátí k běžné činnosti, tedy hlídkování v okolí základny Bagrám, nejpozději do pátku. Verner také řekl, že čeští vojáci při hlídce, během níž je napadl sebevražedný atentátník, nepochybili. Po návratu z Afghánistánu řekl, že svým hrdinským přístupem zachránili další životy. Útok podle něj mohl mít mnohem fatálnější následky.

Velitel jednotky Daniel Cekul po pietním přivítání novinářům řekl, že ostatní vojáci nesou ztrátu svých druhů ve zbrani navzdory smutku velice statečně. „Nejsou zlomeni, jsou odhodláni nadále plnit úkoly,“ řekl.

Martina Marcina (36), Kamila Beneše (28) a Patrika Štěpánka (24) Metnar v úterý povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. Prezident Zeman vojáky 28. října in memoriam vyznamená medailí Za hrdinství, uvedl ve středu Hrad.

Pražští kriminalisté se zabývají vytištěnými texty vylepenými na některých místech v hlavním městě, v nichž neznámý autor gratuluje „afghánským vlastencům“ k zabití tří českých vojáků, které označuje za žoldáky a okupanty. Policie zahájila úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu podpora a propagace terorismu, za který hrozí až deset let vězení.

Pozůstalí se na letišti rozloučili s padlými vojáky.

Pozůstalí se na letišti rozloučili s padlými vojáky.

Lidé po celém Česku uctili památku vojáků

Památku padlých v poledne uctilo po celém Česku více než 8000 sirén. Signál trval přes 140 sekund. Několik desítek vojáků i civilních zaměstnanců generálního štábu armády uctilo nástupem padlé vojáky před památníkem válečných veteránů na pražském Vítězném náměstí, před který lidé už od nedělního útoku přinášejí květiny a svíčky. Nástupem si zabité vojáky připomněli i pražští hasiči, jak uvedl na twitteru jejich mluvčí Martin Kavka. 

Na pražském Václavském náměstí připomínka padlých vojáků chování lidí neovlivnila. V době zvuku sirén se lidé nezastavovali, nikdo jím ani nebyl znepokojen. Podobné to bylo i v Brně. Pietu za tři padlé české vojáky tam lidé ani nezaznamenali. V poledne se sice rozezněly sirény, ale v rozpáleném městě se nikdo nezastavoval, nanejvýš se ptal, co se děje. Místa, kam lidé chodí tradičně při výjimečných příležitostech zapalovat svíčky, zůstala bez povšimnutí - jak morový sloup na náměstí Svobody, tak kašna na Moravském náměstí před kinem Scala. 

Rozhledna na pražském Petříně se večer na památku padlých rozsvítila v barvách trikolory.

Prezident vyznamená vojáky 28. října

Prezident Miloš Zeman udělí třem českým vojákům, kteří zemřeli při teroristickém útoku v Afghánistánu, in memoriam medaili Za hrdinství. Vyznamená je o státním svátku 28. října, uvedl ve středu na Twitteru mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček. Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) padlé vojáky v úterý na návrh náčelníka generálního štáb Aleše Opaty povýšil in memoriam do hodností štábních praporčíků. Ministerstvo pro ně chystá ještě další ocenění, padlí vojáci dostanou in memoriam nejvyšší resortní vyznamenání Kříž obrany státu. 

ČTK, Lidovky.cz
  • 70Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz