Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Specialisté vytáhli autojeřáb ze dna Dlouhých strání. Havaroval loni v říjnu

Česko

  16:38
Šumperk - Týmu specialistů se po dvanácti hodinách usilovné práce podařilo v úterý odpoledne vytáhnout havarovaný autojeřáb ze dna vypuštěné dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně na Šumpersku. „Autojeřáb se už nakládá na valník a bude odvezen,“ řekl v úterý krátce před 16:00 mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

Havarovaný autojeřáb byl v úterý z vypuštěné dolní nádrže postupně vytažen po dně pomocí lan a těžké stavební techniky a jeřábů. foto: ČTK

Osmadvacetitunový autojeřáb se loni v říjnu převrátil na dolní nádrži elektrárny. Při nehodě zemřel řidič autojeřábu. Hasiči poté havarovaný stroj sesunuli na dno. Havarovaný autojeřáb byl v úterý z vypuštěné dolní nádrže postupně vytažen po dně pomocí lan a těžké stavební techniky a jeřábů. Nejdříve byla na břeh vytažena lehká kabina a poté i zbývající část autojeřábu. Na akci dohlíželi hasiči. 

Nejdříve byla na břeh vytažena lehká kabina a poté i zbývající část autojeřábu....
Havarovaný autojeřáb byl v úterý z vypuštěné dolní nádrže postupně vytažen po...

„Vše proběhlo bezpečně a bez ekologických dopadů,“ podotkl Sobol. Autojeřáb se na betonovém objektu dolní nádrže elektrárny Dlouhé stráně převrátil loni 13. října při pravidelné revizi česel. Těžký stroj visel přes hranu objektu směrem k vodní hladině dolní nádrže. Hasiči proto převrácený jeřáb nakonec sesunuli na dno nádrže. 

Autojeřáb zůstal 25 až 50 metrů pod hladinou podle toho, jaká je fáze přečerpávání vody mezi dolní a horní nádrží. Kvůli havárii autojeřábu byl loni v říjnu provoz vodní přečerpávací elektrárny na 11 dní zastaven. Policie případ po několika měsících vyšetřování odložila, jelikož nehodu autojeřábu s největší pravděpodobností zavinila chyba řidiče při manipulaci s nákladem. Elektrárna Dlouhé stráně byla zprovozněna v roce 1996 a její produkce v posledních letech roste. 

Energetické zařízení navíc přitahuje turisty do regionu, který je na turistickém ruchu značně závislý. Přečerpávací elektrárny slouží jako obrovské akumulátory. V energetické soustavě mají funkci jak při využití přebytku energie, která se pak používá pro přečerpání vody z dolní do horní nádrže, tak v období jejího nedostatku, kdy přečerpávací elektrárny elektřinu vyrábějí a prodávají za vyšší cenu. Zároveň stabilizují energetickou soustavu.

Autor: