Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

VIDEO: Speciální vůz pražské záchranky převezl z nemocnice v Benešově do Prahy 10 pacientů s koronavirem

Speciální vůz Atego, který může transportovat až 12 pacientů. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Speciální vůz Atego, který může transportovat až 12 pacientů. | foto: Twitter ZZS HMP

PRAHA Fakultní nemocnice v Motole v Praze ve čtvrtek před 14:00 přijala deset pacientů s covidem-19 z benešovské nemocnice. Pacienti se středně těžkým průběhem onemocnění nejsou napojeni na umělou plicní ventilaci, nemocnice je přijala na urgentním příjmu a hospitalizováni budou podle náměstka pro léčebně preventivní péči Martina Holcáta na covidové jednotce.

Do Prahy je z Benešova přivezl speciální vůz pražské záchranné služby, který pobere až 12 pacientů najednou. Byl to jeho první výjezd od únorového pořízení, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Podle zpravodajky ČTK v Motole na benešovské pacienty čekalo na urgentním příjmu asi 15 zdravotníků v ochranných oblecích, pacienty přebírali postupně. „Pacienti jsou ve středně těžkém stavu a jsou určeni na kyslíkovou terapii,“ řekl Holcát. Podle Poštové šlo o pět žen a pět mužů. Nejmladší z těchto pacientů byla žena ve věku 40 let, nejstaršímu pacientovi je 85 let.

Podle zpravodajky ČTK v Motole na benešovské pacienty čekalo na urgentním příjmu asi 15 zdravotníků v ochranných oblecích, pacienty přebírali postupně. „Pacienti jsou ve středně těžkém stavu a jsou určeni na kyslíkovou terapii,“ řekl Holcát.

Benešovská nemocnice se ocitla na hraně kapacity. Dosud si s množstvím lůžek a personálu vystačila, nebo využila kapacitu jiných nemocnic ve Středočeském kraji. V zařízení je nyní více než 100 pacientů s covidem-19, mimo službu je pětina personálu. „Jsme především na hraně personální a nemocnice Motol má volné kapacity, čehož rádi využijeme. Před víkendem se nám opět uvolní lůžka pro příjem nových pacientů,“ uvedl ve středu ředitel benešovské nemocnice Roman Mrva.

Pacienty tentokrát nepřevážely sanitky jednotlivě, jako tomu bylo před týdnem při transportu pěti pacientů ze Zlínského kraje. Pražská záchranná služba pro ně před polednem poslala speciální vůz Atego, kam se vešlo všech deset pacientů. Šlo o první výjezd tohoto vozu nazvaného Fénix. Je to deset metrů dlouhá verze vozu Atego, která slouží jako evakuační vozidlo a pro zásahy u požárů.

„Dokážeme v něm poskytovat kyslíkovou terapii většímu počtu osob a transportovat až 12 pacientů na nosítkách,“ uvedla záchranná služba na Twitteru. Pražští záchranáři mají vůz od letošního února, je připravený nonstop. Vůz doprovázela policie a s převozem pacientů pomáhali i pražští hasiči.

Pražská záchranná služba vyslala pro deset pacientů s covidem-19 do Benešova...
Speciální vůz převážel 10 pacientů.

Před týdnem v pátek motolská nemocnice přijala pět pacientů s covidem ze Zlínského kraje. Sanitky je vezly jednotlivě, pacienti byli ve vážném stavu na plicní ventilaci a v umělém spánku. Šlo o pacienty ze Zlína, Uherského Hradiště a Kroměříže, také tamní nemocnice se ocitly na hraně kapacitních možností.

TEST e-shopů potravin: Ráno objednáte, po obědě pečete. Nebo za tři dny

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když před necelými třemi lety testovala MF DNES internetové prodejce potravin, nacházela se většina Čechů ve stadiu...

Zařiď to, nebo ti vypálím barák. Jak fungovala fotbalová chobotnice

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pro Náčelníka, jak mu přezdívají, bylo přichystáno pravé šampaňské, propiska s gravírovaným jménem Berbr, manžetové...

Tečka za čínskou érou. Skupina Lobkowicz řeší zavírání dalších pivovarů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skupina Lobkowicz se zbavuje „těžkého nákladu“. V ohrožení jsou tři ze sedmi pivovarů. Kromě Uherského Brodu a Kláštera...