Úterý 7. února 2023, svátek má Veronika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

VIDEO: Speciální vůz pražské záchranky převezl z nemocnice v Benešově do Prahy 10 pacientů s koronavirem

Covid 19

  12:49aktualizováno  17:14
PRAHA - Fakultní nemocnice v Motole v Praze ve čtvrtek před 14:00 přijala deset pacientů s covidem-19 z benešovské nemocnice. Pacienti se středně těžkým průběhem onemocnění nejsou napojeni na umělou plicní ventilaci, nemocnice je přijala na urgentním příjmu a hospitalizováni budou podle náměstka pro léčebně preventivní péči Martina Holcáta na covidové jednotce.

Speciální vůz Atego, který může transportovat až 12 pacientů. foto: Twitter ZZS HMP

Do Prahy je z Benešova přivezl speciální vůz pražské záchranné služby, který pobere až 12 pacientů najednou. Byl to jeho první výjezd od únorového pořízení, řekla mluvčí záchranné služby Jana Poštová.

Podle zpravodajky ČTK v Motole na benešovské pacienty čekalo na urgentním příjmu asi 15 zdravotníků v ochranných oblecích, pacienty přebírali postupně. „Pacienti jsou ve středně těžkém stavu a jsou určeni na kyslíkovou terapii,“ řekl Holcát. Podle Poštové šlo o pět žen a pět mužů. Nejmladší z těchto pacientů byla žena ve věku 40 let, nejstaršímu pacientovi je 85 let.

Podle zpravodajky ČTK v Motole na benešovské pacienty čekalo na urgentním příjmu asi 15 zdravotníků v ochranných oblecích, pacienty přebírali postupně. „Pacienti jsou ve středně těžkém stavu a jsou určeni na kyslíkovou terapii,“ řekl Holcát.

Benešovská nemocnice se ocitla na hraně kapacity. Dosud si s množstvím lůžek a personálu vystačila, nebo využila kapacitu jiných nemocnic ve Středočeském kraji. V zařízení je nyní více než 100 pacientů s covidem-19, mimo službu je pětina personálu. „Jsme především na hraně personální a nemocnice Motol má volné kapacity, čehož rádi využijeme. Před víkendem se nám opět uvolní lůžka pro příjem nových pacientů,“ uvedl ve středu ředitel benešovské nemocnice Roman Mrva.

Ve středu přibylo v Česku 8925 potvrzených případů covidu, skoro o 7000 méně než před týdnem

Pacienty tentokrát nepřevážely sanitky jednotlivě, jako tomu bylo před týdnem při transportu pěti pacientů ze Zlínského kraje. Pražská záchranná služba pro ně před polednem poslala speciální vůz Atego, kam se vešlo všech deset pacientů. Šlo o první výjezd tohoto vozu nazvaného Fénix. Je to deset metrů dlouhá verze vozu Atego, která slouží jako evakuační vozidlo a pro zásahy u požárů.

„Dokážeme v něm poskytovat kyslíkovou terapii většímu počtu osob a transportovat až 12 pacientů na nosítkách,“ uvedla záchranná služba na Twitteru. Pražští záchranáři mají vůz od letošního února, je připravený nonstop. Vůz doprovázela policie a s převozem pacientů pomáhali i pražští hasiči.

Pražská záchranná služba vyslala pro deset pacientů s covidem-19 do Benešova...
Speciální vůz převážel 10 pacientů.

Před týdnem v pátek motolská nemocnice přijala pět pacientů s covidem ze Zlínského kraje. Sanitky je vezly jednotlivě, pacienti byli ve vážném stavu na plicní ventilaci a v umělém spánku. Šlo o pacienty ze Zlína, Uherského Hradiště a Kroměříže, také tamní nemocnice se ocitly na hraně kapacitních možností.

Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat