Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špehovat, nebo nešpehovat?

Česko

Kamarádky z Letné

Říká se, že soukromí je nedotknutelné. Ale týká se to i dětí a partnerů? Když jsme psaly na počítači minulý sloupek, náhodou jsme se dostaly na facebookovou stránku mojí čtrnáctileté dcery Viki.

„Tak co, kočičky, která z vás mi to dneska udělá?“ ptal se ve svém statusu chlapec, podle fotky asi tak patnáctiletý, vystupující pod přezdívkou Mareček Chce Šukat. Zhrozila jsem se. Moje dcera, registrovaná jako Vikkie, naštěstí neodpověděla. Reakcí měl ale tento podnikavý hoch dost. Dívky se mu doslova nabízely. Fascinovaně jsme četly celou diskusi, když si Klaudie všimla, že „Vikkie“ má 115 nepřečtených zpráv. „Nechceš se na ně podívat?“ mrkla na mě významně.

„Radši ani ne… Kdo ví, co bych se tam dozvěděla.“ Červíček pochybností ve mně ale zahlodal, když jsem si vzpomněla, co má moje dcera na nočním stolku. Její oblíbený časopis Bravo Girl před časem popisoval anatomii polibku. Autor článku vysvětloval, jak se má jazyk sát a jak hluboko je záhodno jej vsunout!

Když jsem to pak vyprávěla na chalupě své matce a sousedce, obě tvrdily, že jsem se na zprávy rozhodně podívat měla, abych věděla, s kým se mé dítě stýká (i virtuálně). Jenže já to neudělám. Soukromí je pro mě nedotknutelné.

Platí to i pro mého partnera. Nikdy bych žádnému muži nečetla e-maily, neprojížděla mobil. Připadá mi to nedůstojné nás obou. A nechápu toho, kdo to dělá. Jednou mi moje bývalá tchýně přinesla tři dopisy pro exmanžela a vybídla mě, abych je otevřela. Nevěřila jsem vlastním uším. Proč bych měla otvírat jeho poštu?! Načež tchýně bez skrupulí řekla: „Tak jste přece manželé, ne?“ Ano, to jsme v té době byli. Ale tak jako jsme za sebou nechodili na záchod, neotvírali jsme si ani poštu, líčila jsem svoje rozhořčení Klaudii.

„Já myslím, že jakmile bys měla podezření, že je ti nevěrný, projela bys mu všechno, co se dá,“ setřela mě Klaudie. „Podle mě člověk respektuje soukromí toho druhého, jen když si je jím jistý. Existují tři důvody, proč nešpehovat: buď je tvůj partner tak nudný, že víš, že tam nic zajímavého nenajdeš, nebo jsi si naopak jistá, že tam určitě něco najdeš, anebo sama něco tajíš a nechceš dělat to, co bys nerada, aby ti udělal on – projel ti maily nebo mobil.“

Psychologové doporučují nešťourat se v partnerově soukromí, ani když máte podezření. Co z toho budete mít, když si ho potvrdíte? Jakmile budete mít jistotu, budete to muset nějak řešit. Ale chcete to opravdu řešit? Není lepší počkat, až případná aférka vyšumí?

Jenže když jsme se o tom bavily, shodly jsme se, že to jsou knížecí rady. Ve chvíli, kdy se bojíte o ztrátu partnera, nejednáte racionálně, ale v afektu. Stejně jako bychom jednaly s největší pravděpodobností my dvě.

A jak se chováte vy? Otevíráte partnerovy/partnerčiny dopisy? Přečtete si jejich nové zprávy, když nechají svoji e-mailovou schránku otevřenou na počítači? Už jste někdy tajně četli esemesky? Respektujete soukromí svých dětí nebo si myslíte, že platí: Důvěřuj, ale prověřuj?

***

Helena 39 let, rozvedená matka dvou dětí, které jí přerůstají přes hlavu. Děsí ji nadcházející čtyřicítka, a tak se snaží užít si života, dokud to jde. Miluje snídaně do postele, svoji práci a sex.

Klaudie 33 let, svobodná, někdy až moc. Perfekcionistka, která chce všechno – skvělou práci, partnera i děti. Jenže s nikým dlouho nevydrží. Miluje čerstvý chleba s máslem, svoji práci a sex.

Pište nám: buď do diskuse pod článkem na www.lidovky.cz, nebo na naši stránku Kamarádky z Letné na facebooku.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park
SOUTĚŽ: Vyhrajte rodinné vstupné do zábavního parku BRuNO family park

Za sychravého počasí se toho s dětmi dá dělat stále méně a méně… Co takhle vyrazit do Brna do BRuNA? Vyhrajte s námi rodinné vstupné a užijte si...