11. listopadu 2016 12:41, aktualizováno  13:17 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Spekulace by měly skončit‘. Sobotka oznámil grémiu ČSSD chystané změny ve vládě

Premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka s ministrem vnitra Milanem Chovancem | foto: ČTK

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) dnes oznámil politickému grémiu strany, jak budou vypadat změny ve vládě. Nejdříve by se to měl dozvědět prezident Miloš Zeman. Spekulace by dneškem měly skončit, řekl ministr vnitra a statutární místopředseda sociálních demokratů Milan Chovanec.

Kdy Sobotka změny ve vládě oznámí Zemanovi, není zatím jasné. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček sdělil, že páteční setkání obou politiků nepředpokládá. Podle informací ČTK v pátek není prezident na Pražském hradě, premiér by tak za ním musel jet pravděpodobně na zámek do Lán. Možné také je, že mu změny sdělí telefonicky. Ještě v pátek odpoledne by se mělo sejít předsednictvo ČSSD.

Předseda vlády před týdnem poslal dopis spolustraníkům, v kterém oznámil, že plánuje udělat změny uvnitř kabinetu. Podle Chovance se v pátek ráno sešlo grémium strany, na němž premiér informoval o svém postoji. „Já si myslím, že debata směrem k výměně ve vládě dneškem končí. To znamená, že pan premiér bude o věci informovat pana prezidenta a myslím si, že dnešek je dnem, kdy ta debata uvnitř končí,“ řekl Chovanec.

Mediální hrátky a spekulace

Ministr dodal, že v pátek poprvé slyšel konkrétní jména kolegů, kteří mají z vlády odejít i jejich náhradníků. Jejich jména neuvedl, protože by se je měl první dozvědět prezident a až poté veřejnost.

Média za adepty na odchod z vlády nejčastěji označují ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera a ministryni práce Michaelu Marksovou. V médiích se také spekulovalo, že je pro předsedu vlády složité najít za ně náhradníky. „Já si myslím, že pan premiér měl celý ten proces vcelku pevně v rukou a všechno ostatní byly mediální hrátky a spekulace,“ uvedl v pátek Chovanec.

Ve čtvrtek vystoupil nebývale ostře proti některým členům sociální demokracie Dienstbier, který tvrdí, že se ho z vlády snaží dostat část strany. „Víte co, já jsem od pana premiéra de facto slyšel až v pátek oficiálně nějaká jména. To, co jsme zažívali v posledních dnech, tak byly mediální spekulace a reakce na mediální spekulace. Ti, kteří se rozhodli takto mediálně spekulovat, tak neprospívají vlastní straně ani sami sobě,“ podotkl v pátek Chovanec.

Ministr dodal, že politikům, kteří se takto rozhodli, nerozumí. „Myslet si, že mediálním tlakem získám nějakou výhodu, když útočím proti vlastní straně, podle mě je ta myšlenka velmi lichá a dětinská, když to řeknu velmi slušně,“ řekl Chovanec.

ČTK

Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?
Testujeme barefoot boty: Jsou opravdu pohodlné, nebo z nich bolí nohy?

Někteří je vnímají jako výstřelek pro alternativně založené maminky. Fyzioterapeuti zase prohlašují, že nic lepšího pro nohy neexistuje. My jsme se je rozhodli otestovat na dvou kolegyních z kanceláře a zjistit, kde je pravda.