1. dubna 2019 13:52 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spekulace o svém odchodu Ťok označil za aprílový žert

Dan Ťok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dan Ťok. | foto: MAFRA – TOMÁŠ KRIST

Praha Za aprílový žert označil ministr Dan Ťok (za ANO) spekulace tisku o svém odchodu z čela resortu dopravy. Novinářům při příchodu na jednání vlády ve Strakově akademii řekl, že s premiérem a šéfem hnutí ANO Andrejem Babišem o ničem takovém nejednal. S odkazem na pondělní apríl odmítl i informace, že by chtěl funkci opustit z vlastního rozhodnutí.

Deník MF Dnes s odvoláním na důvěryhodné zdroje napsal, že od první výměny ministrů dělí kabinet Andreje Babiše maximálně týdny. Podle listu Ťok odejde z vlády na vlastní žádost a ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) v dohledné době vystřídá místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. MF Dnes patří do vydavatelství Mafra spadající pod holding Agrofert, který Babiš dříve ovládal.

„Kauzu nechci komentovat, aprílové žerty se nehodí,“ uvedl ke spekulacím Ťok. Odmítl také kritiku opozice, že se minulý týden nezúčastnil jednání Sněmovny o kauzách spojených s tendrem na mýtný systém. Předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek tu poslancům vysvětloval okolnosti jeho schůzek s předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem a ředitelem firmy Kapsch Karlem Feixem

Ťok se jednání Sněmovny omluvil z pracovních důvodů, zúčastnil se jednání ministrů dopravy v Bukurešti. „Ve Sněmovně jsem všechno řekl, odpovědi padly, pokud budou mít poslanci dotazy, tak jim určitě rád odpovím, nic neskrývám,“ uvedl s odkazem na své dřívější vystoupení před zákonodárci. Zopakoval, že kauzu údajného ovlivňování tendru je třeba nechat osvětlit policií.

Policie kvůli ovlivňování zakázek zasahovala na počátku března na několika místech, mimo jiné na antimonopolním úřadu, v sídle firmy Kapsch a u Faltýnka v bytě. Nikoho neobvinila.

Výzvám k odchodu čelí ze strany opozice vedle Ťoka ministryně Nováková; ta nejnověji kvůli vykázání zástupce Tchaj-wanu na žádost čínského velvyslance z jednání na ministerstvu.

ČTK

KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo
KRUTÁ REALITA: První měsíce po porodu byly peklo

Měli jste možnost si přečíst o mém porodu a o pobytu v porodnici na šestinedělí. Nyní bych chtěla rozvést poslední a nejtěžší část mého příběhu. První půlrok mého mateřství.