Úterý 11. května 2021svátek má Svatava 28 °C skoro jasno, občasné bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jaké jsou spekulace v kuloárech? Do vlády by mohl jít Birke, Teska Arnoštová či Prouza

Poslanec Jan Birke (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Jan Birke (ČSSD) | foto:  NLVL

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka v pátek oznámil, že chystá změny ve vládě. Podle kuloarních spekulací má skončit i ministr průmyslu Jan Mládek. V úřadě by ho mohl nahradit Jan Birke, poslanec za ČSSD a dlouholetý starosta Náchoda. Jeho devizou má být loajalita k premiérovi Sobotkovi. Birke je dnes odborným mluvčím sociální demokracie pro oblast dopravy.

V kuloárech se spekuluje o tom, že Mládek byl „příliš měkký“ na šéfa konkurenčního hnutí ANO a zároveň ministra financí Andreje Babiše. Birkeho loni postihly vážné zdravotní problémy.

Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU

Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU

Druhým politikem, o kterém se spekuluje, že by mohl obsadit ministerskou kancelář na Dvořákově nábřeží, kde sídlí ministerstvo průmyslu, je nynější státní tajemník Tomáš Prouza. LN o něm napsaly, že se stane šéfem volební kampaně ČSSD před klíčovými parlamentními volbami v příštím roce. I on je k Sobotkovi loajální, ale podle spolustraníků je vyloučené, aby zároveň vedl ministerstvo, předvolební kampaň ČSSD a zároveň byl volebním lídrem v Praze.

Nově zvolená místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová.

Lenka Teska Arnoštová.

Mezi „ohrožené kusy“ vlády údajně patří i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Vystřídat by jej mohl současný šéf Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek. Druhou možností je Lenka Teska Arnoštová - od února 2014 náměstkyně ministra zdravotnictví, od března 2015 také místopředsedkyně ČSSD. Jenže podle hlasů z sociální demokracie je „neviditelná a nepracuje“, což její šanci na ministerský post snižuje.

Jiří Dienstbier.

Jiří Dienstbier.

Divoce se v pražských kuloárech spekuluje i o osudu Jiřího Dienstbiera - ministra bez portfeje, který má na starosti lidská práva a rovné příležitosti, a zároveň předsedy Legislativní rady vlády. Prý by se mohl přesunout na post státního tajemníka a jeho současná agenda by se rozdělila mezi jiná ministerstva. „V tuto chvíli nemá cenu spekulovat, zda i já můžu být tím, kdo křeslo opustí. Je právem premiéra si vybrat, koho chce mít v týmu. Já se osobně nijak zvlášť unavený necítím, jen snad v pátek jsem trochu unavenější než v pondělí, ale to berte s nadsázkou,“ řekl v České televizi.

Premiér Sobotka podle informací LN zatím nesondoval u možných kandidátů jejich zájem, což vždy předtím udělal. Naznačuje to, že spekulace v kuloárech mohou být jen vypouštěním zkušebních balónků, aby se vyzkoušela reakce na některá jména.

Kamara mi dal pěstí před zraky trenérů, líčí Kúdela. Bál se o Kolářův život

Ondřej Kúdela ze Slavie a Glen Kamara z Glasgow Rangers v ostré strkanici. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Odehrál bezchybný zápas, pomohl k vítězství a do čtvrtfinále Evropské ligy. Nic z toho se ale v souvislosti s Ondřejem...

Metál, nebo vězení? Americký pilot tlačil poškozené letadlo nad Vietnamem

McDonnell F-4C Phantom II | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad Vietnamem došlo v březnu 1967 k události, která v letectví opravdu není běžná: tlačení poškozeného stroje ve...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!