4. listopadu 2016 15:09 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jaké jsou spekulace v kuloárech? Do vlády by mohl jít Birke, Teska Arnoštová či Prouza

Poslanec Jan Birke (ČSSD) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Poslanec Jan Birke (ČSSD) | foto:  NLVL

PRAHA Premiér Bohuslav Sobotka v pátek oznámil, že chystá změny ve vládě. Podle kuloarních spekulací má skončit i ministr průmyslu Jan Mládek. V úřadě by ho mohl nahradit Jan Birke, poslanec za ČSSD a dlouholetý starosta Náchoda. Jeho devizou má být loajalita k premiérovi Sobotkovi. Birke je dnes odborným mluvčím sociální demokracie pro oblast dopravy.

V kuloárech se spekuluje o tom, že Mládek byl „příliš měkký“ na šéfa konkurenčního hnutí ANO a zároveň ministra financí Andreje Babiše. Birkeho loni postihly vážné zdravotní problémy.

Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU

Tomáš Prouza, státní tajemník pro EU

Druhým politikem, o kterém se spekuluje, že by mohl obsadit ministerskou kancelář na Dvořákově nábřeží, kde sídlí ministerstvo průmyslu, je nynější státní tajemník Tomáš Prouza. LN o něm napsaly, že se stane šéfem volební kampaně ČSSD před klíčovými parlamentními volbami v příštím roce. I on je k Sobotkovi loajální, ale podle spolustraníků je vyloučené, aby zároveň vedl ministerstvo, předvolební kampaň ČSSD a zároveň byl volebním lídrem v Praze.

Nově zvolená místopředsedkyně ČSSD Lenka Teska Arnoštová.

Lenka Teska Arnoštová.

Mezi „ohrožené kusy“ vlády údajně patří i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Vystřídat by jej mohl současný šéf Fakultní nemocnice Plzeň Václav Šimánek. Druhou možností je Lenka Teska Arnoštová - od února 2014 náměstkyně ministra zdravotnictví, od března 2015 také místopředsedkyně ČSSD. Jenže podle hlasů z sociální demokracie je „neviditelná a nepracuje“, což její šanci na ministerský post snižuje.

Jiří Dienstbier.

Jiří Dienstbier.

Divoce se v pražských kuloárech spekuluje i o osudu Jiřího Dienstbiera - ministra bez portfeje, který má na starosti lidská práva a rovné příležitosti, a zároveň předsedy Legislativní rady vlády. Prý by se mohl přesunout na post státního tajemníka a jeho současná agenda by se rozdělila mezi jiná ministerstva. „V tuto chvíli nemá cenu spekulovat, zda i já můžu být tím, kdo křeslo opustí. Je právem premiéra si vybrat, koho chce mít v týmu. Já se osobně nijak zvlášť unavený necítím, jen snad v pátek jsem trochu unavenější než v pondělí, ale to berte s nadsázkou,“ řekl v České televizi.

Premiér Sobotka podle informací LN zatím nesondoval u možných kandidátů jejich zájem, což vždy předtím udělal. Naznačuje to, že spekulace v kuloárech mohou být jen vypouštěním zkušebních balónků, aby se vyzkoušela reakce na některá jména.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz