Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Spermie čeká test zdatnosti

Česko

BRNO Jak poznat, zda jsou spermie dostatečně zralé? Lékaři Fakultní nemocnice Brno na to mají novou metodu. Spermie, které jejich „testem zdatnosti“ úspěšně projdou, si pak vyberou pro umělé oplodnění.

Párům, které do fakultního centra asistované reprodukce přijdou kvůli problémů s početím, se tak výrazně zvyšuje šance, že se dočkají vlastního potomka.

Metodu výběru nejlepší spermie nazvanou PICSI používají brněnští odborníci od srpna. „Čísla zatím naznačují, že by se úspěšnost umělého oplodnění mohla zvýšit o deset až dvacet procent,“ odhaduje lékař centra Igor Crha.

Až dosud lékaři pod mikroskopem hodnotili především pohyblivost a vzhled spermie. Tyto vnější znaky ale nemusejí ještě dokazovat, že je skutečně zralá. Někdy totiž i velmi „ošklivé“ spermie uspějí, zatímco muži z jiných párů sice mají spermiogram v normě, ale počít se jim s partnerkou stejně nedaří. „Náš nový test zralosti vychází z toho, že spermie je schopna správně rozpoznat látku, která tvoří obal vajíčka. Pokud tuto schopnost má, je zralejší a je schopna lépe vajíčko oplodnit než ta, která tuto látku nerozpozná,“ vysvětlil podstatu metody PICSI Crha. Lékaři proto jako lákadlo nachystají spermiím vrstvičku, kde je příslušná látka obsažena. „Správně zralé spermie se na ni navážou. A ty, které se takto chytí, potom embryolog odebere pipetou a zavede přímo do nitra vajíčka, což je metoda fungující asi od 90. let,“ doplnil Crha.

Test zralosti je další z metod, jejichž spektrum lékaři v centru asistované reprodukce zdokonalují. Letos na jaře například začali kvalitu mužských pohlavních buněk ověřovat „kometovou“ zkouškou, která pomůže prokázat poškození genetického materiálu v jednotlivých spermiích. Lze tak zjistit, že i spermie, které pod mikroskopem vypadají pěkně, mají genetickou informaci polámanou. Údaje umožní lékařům co nejlépe naplánovat umělé oplodnění pro konkrétní pár.

Mužská neplodnost bývá příčinou toho, proč se dvojici nepodaří počít dítě, asi v polovině případů. S poruchami plodnosti se v současnosti potýká zhruba každý šestý pár toužící po potomkovi.

***

VÝZKUM I V CEITEC Brno, město expertů na spermie

* Brno má v oblasti výzkumu reprodukce velké tradice, bylo například v roce 1982 místem prvního umělého oplodnění v tuzemsku i dalších objevů významných metod.

Problematikou odhalování poruch plodnosti se společně s Centrem asistované reprodukce Fakultní nemocnice Brno zabývá i Masarykova univerzita, takže se téma stalo jedním z předmětů bádání pro budované centrum excelentního výzkumu CEITEC. Loni vzniklo i Národní centrum pro výzkum biomolekul.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Brno

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...