Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Špidla: Česku hrozí ztráta miliard z dotací EU

Bývalý premiér ČR Vladimír Špidla. foto: archivLidové noviny

PRAHA - Bývalý eurokomisař a mluvčí stínové vlády ČSSD pro evropské záležitosti Vladimír Špidla varoval před tím, že Česká republika na konci roku přijde až o čtyři miliardy korun kvůli špatnému čerpání evropských dotací.
  17:54

V dalších letech podle něj hrozí ztráty v desítkách miliard korun. Týdeník European Voice nedávno napsal, že Česko patří v Evropské unii mezi země nejhůře spravující evropské dotace.

ČTĚTE TAKÉ:

Někdejší eurokomisař upozornil na to, že Česko musí podle unijních pravidel stihnout do konce letošního roku vyčerpat evropské dotace z roku 2008. Peníze, které stát nedokázal v operačních programech použít, Česku v Bruselu propadnou.

Využito 15 %

Podle posledních dostupných údajů ministerstva pro místní rozvoj bylo na začátku října certifikováno 113,3 miliardy korun, tedy 14,8 procenta všech zdrojů, které má Česko v letech 2007-2013 v Bruselu k dispozici.

Certifikace označuje v celém procesu čerpání dotací fázi, která následuje až po proplacení peněz příjemcům. Dotace jim totiž úřady vyplácejí z prostředků českého státního rozpočtu, a teprve následně stát tyto výdaje předkládá ke schválení EK.

Celý cyklus uzavírá převod peněz z Bruselu do rozpočtu ministerstva financí.

V období 2007 až 2013 může Česko získat z EU zhruba 26,7 miliardy eur. To je podle současného kurzu uváděného ministerstvem pro místní rozvoj asi 763,7 miliardy korun.

"V riziku je celá řada programů, ale v nejhorší situaci je program Věda výzkum a inovace, který spravuje ministerstvo školství. Místo 15 procent, které by měly být vyčerpány v současném okamžiku, aby se věc dala zvládnout, tak toto ministerstvo ve svém programu do tohoto okamžiku vyčerpalo pouze 0,7 procenta předpokládané částky," řekl Špidla.

Ministerstvo školství proto podle jeho odhadu může přijít o 2,5 až tři miliardy korun. O další desítky milionů korun podle něj může ČR na konci roku přijít v dalších operačních programech, přes které do země směřují evropské peníze.

Daleko horší situace může ale podle Špidly nastat v příštích letech, kdy by Česku mohly kvůli špatnému čerpání peněz v Bruselu propadnout desítky miliard korun. Do problémů se podle něj příští rok dostane až sedm operačních programů.

"Výsledky čerpání jsou přitom alarmující - v současné době bylo Evropskou komisí proplaceno celkem 113 miliard, což je 14,7 procenta z celkové částky - toto je žalostný stav čerpání po čtyřech letech a devíti měsících z celkových devíti možných let," uvedl Špidla.

Vláda by podle mluvčího ČSSD pro otázky EU měla nejpozději příští rok převést peníze z operačních programů, které mají s čerpáním problémy, do těch, které čerpají dobře. Přesuny peněz mezi jednotlivými programy je podle něj nutné co nejdříve začít dojednávat s Evropskou komisí (EK).

ČTĚTE TAKÉ:

Stát by podle něj také měl urychlit četnost výzev pro čerpání peněz a zkrátit termíny pro hodnocení žádostí o dotace a posuzování plateb u schválených projektů. Za skutečně vyčerpané evropské dotace považují úřady teprve takzvané certifikované výdaje předložené EK.

Špatně udělované dotace

Česká republika, Španělsko a Itálie byly podle eurokomisaře Algirdase Šemety a účetních kontrol za rok 2010 odpovědné za dvě třetiny chyb odhalených auditory u peněz z kohezních fondů (fondy soudržnosti).

To jsou přitom důležité nástroje, které mají hlavně za cíl pomáhat chudším regionům vyrovnávat jejich úroveň z těmi bohatšími v EU. V loňském roce na kohezi šlo kolem 40,6 miliardy eur, tedy zhruba jedna třetina unijního rozpočtu.

Autoři: ,

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...