8. července 2010 18:10 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Špidla: ČSSD ztrácí důvěryhodnost a dostává se do izolace

Vladimír Špidla | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Špidla | foto:  František Vlček, Lidové noviny

PRAHA Sociální demokracie podle místopředsedy Strany evropských socialistů (PES) Vladimíra Špidly ztrácí "jakoukoli důvěryhodnost", protože hájí status quo a nemá představu budoucnosti. Svět se ale rychle mění a všichni vědí, že hájit nynější stav není racionální strategie. Sociální demokracie se proto dostává do izolace. Bývalý eurokomisař a předseda ČSSD se tak vyjádřil na víkendovém semináři "ČSSD po parlamentních volbách 2010". Část jeho příspěvku je přístupný na webových stránkách www.cssd.cz.

Pokud sociální demokracie z izolace nevystoupí, pak jí Špidla dává zhruba 50 let, než zcela zmizí. Soudí, že pak zanikne stejně jako lidová strana.

Že se ČSSD dostala do izolace ve společnosti, podle Špidly signalizuje výsledek posledních parlamentních voleb. Sociální demokraté se nyní musí rozhodnout, zda z této izolace vystoupí, nebo v ní zůstanou. Podotkl s odkazem na podklady KSČM, že komunisté se rozhodli, že v izolaci zůstanou. Čekají na to, až přijde revoluce, která začne sice pokojně, avšak ozbrojenou formu nevylučují. Čekají na ni jako na mesiáše, uvedl.

Zásadní chyba? Generální bitva
Zásadní chybou ČSSD v politické praxi a ve volební kampani podle Špidly bylo, že používala napoleonskou strategii generální bitvy, to znamená, že chtěla obrovským úsilím rozhodnout politické střetnutí. "Náš cíl byl vyhrát aritmeticky a měli jsme dojem, že tím získáme vliv," uvedl Špidla. Nakonec se podle něj ale stalo, že ODS sice "ze všech hledisek prohrála", ale co se týče vlivu, tak zvítězila, protože to bude ona, kdo bude v příštích letech ovlivňovat budoucnost společnosti.

"Musím říct, že v současném momentě je ohrožen projekt solidární
společnosti, protože lidi akceptovali, že je třeba být šťastný na hromadě mrtvol, že mám-li vyniknout, tak musím na někoho šlápnout," uvedl Špidla, který za ČSSD na podzim kandiduje do Senátu . "A to (lidé) akceptovali jako princip," dodal.

ČSSD představí stínovou vládu poté, co Klaus jmenuje tu koaliční

Sociální demokraté představí svoji stínovou vládu poté, co prezident Václav Klaus příští týden jmenuje koaliční kabinet složený z ODS, TOP 09 a Věcí veřejných. Novinářům to řekl místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Klaus jmenuje vládu v úterý 13. července.

ČTK, Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz