Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Spíme teď raději v botách“

Česko

„Dnes si nemůžeme dovolit spát v pyžamu. V případě nutnosti je celá rodina připravena okamžitě vyběhnout na ulici,“ říká pro LN český profesor tokijské univerzity Joseph Rostinsky.

* LN Co jste dělal ve chvíli, kdy začalo zemětřesení?

Byl jsem právě ve své kanceláři, když se začala třást zem. Nejprve otřesy dosahovaly tak tří čtyř stupňů, což je zde normální. Najednou se ale začal klátit doslova celý dům. S mým asistentem jsme se nacházeli v šestém poschodí desetipatrové budovy, a když nám došlo, že situace je skutečně vážná, chytli jsme kabáty a utíkali ke dveřím. Cestou jsme se ale už museli plazit podél zdí, nebylo totiž možné chodit, jak nám zem ujížděla pod nohama. Nakonec jsme se nemohli dostat skrz východové dveře v našem patře, protože otřesy vyřadily z provozu jejich automatické otvírání. Uvolnily se, až když zemětřesení ustalo. V ten moment jsme co nejrychleji utíkali po schodišti dolů. Doba, kdy jsme čekali u zablokovaných dveří, se zdála být nekonečně dlouhá. V Japonsku žiji už třicet let a toto bylo rozhodně neobvykle dlouhé zemětřesení.

* LN Co následovalo potom?

Dole na ulici čekali lidé, většinou moji kolegové z univerzity, kteří se zdáli být daleko vyděšenější než já. Přemýšleli jsme, co dělat, a nakonec jsme se rozhodli zajít na kávu, abychom se trochu uklidnili. V kavárně nás ale opět zastihly otřesy, ale daleko menšího rázu.

* LN Jak se chystáte strávit noc?

Všichni jsme v pohotovosti. Spíme v botách, máme sbalené batohy, dokumenty, peníze, léky. Pro případ, že by propukly další silné otřesy. Funguje nám ale elektřina a voda. V některých oblastech nemají elektřinu ani vodu. My ale máme štěstí. Hlavně jsme v oblasti nedaleko Tokia, kde je situace celkem dobrá. Horší je to na severu, tam vypukla pravá katastrofa.

* LNV Japonsku jsou lidé na zemětřesení připraveni..

Ano. Říká se tu, že časté otřesy o menší síle jsou v pořádku. Pokud se seizmická činnost dlouho neprojevuje, čeká se nějaké větší zemětřesení. A v posledních letech byl klid. Lidé čekali, kdy to propukne.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...