Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

„Spíme teď raději v botách“

Česko

„Dnes si nemůžeme dovolit spát v pyžamu. V případě nutnosti je celá rodina připravena okamžitě vyběhnout na ulici,“ říká pro LN český profesor tokijské univerzity Joseph Rostinsky.

* LN Co jste dělal ve chvíli, kdy začalo zemětřesení?

Byl jsem právě ve své kanceláři, když se začala třást zem. Nejprve otřesy dosahovaly tak tří čtyř stupňů, což je zde normální. Najednou se ale začal klátit doslova celý dům. S mým asistentem jsme se nacházeli v šestém poschodí desetipatrové budovy, a když nám došlo, že situace je skutečně vážná, chytli jsme kabáty a utíkali ke dveřím. Cestou jsme se ale už museli plazit podél zdí, nebylo totiž možné chodit, jak nám zem ujížděla pod nohama. Nakonec jsme se nemohli dostat skrz východové dveře v našem patře, protože otřesy vyřadily z provozu jejich automatické otvírání. Uvolnily se, až když zemětřesení ustalo. V ten moment jsme co nejrychleji utíkali po schodišti dolů. Doba, kdy jsme čekali u zablokovaných dveří, se zdála být nekonečně dlouhá. V Japonsku žiji už třicet let a toto bylo rozhodně neobvykle dlouhé zemětřesení.

* LN Co následovalo potom?

Dole na ulici čekali lidé, většinou moji kolegové z univerzity, kteří se zdáli být daleko vyděšenější než já. Přemýšleli jsme, co dělat, a nakonec jsme se rozhodli zajít na kávu, abychom se trochu uklidnili. V kavárně nás ale opět zastihly otřesy, ale daleko menšího rázu.

* LN Jak se chystáte strávit noc?

Všichni jsme v pohotovosti. Spíme v botách, máme sbalené batohy, dokumenty, peníze, léky. Pro případ, že by propukly další silné otřesy. Funguje nám ale elektřina a voda. V některých oblastech nemají elektřinu ani vodu. My ale máme štěstí. Hlavně jsme v oblasti nedaleko Tokia, kde je situace celkem dobrá. Horší je to na severu, tam vypukla pravá katastrofa.

* LNV Japonsku jsou lidé na zemětřesení připraveni..

Ano. Říká se tu, že časté otřesy o menší síle jsou v pořádku. Pokud se seizmická činnost dlouho neprojevuje, čeká se nějaké větší zemětřesení. A v posledních letech byl klid. Lidé čekali, kdy to propukne.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....