29. června 2011 9:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Špinavé životní prostředí nám ničí zdraví, tvrdí Češi

Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se stále zhoršuje  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kvalita ovzduší v Moravskoslezském kraji se stále zhoršuje | foto: ČTK

PRAHA/BRNO Češi jsou přesvědčeni, že za jejich chorobami stojí ve velkém i znečištění životního prostředí. V půlce regionů si to myslí nadpoloviční většina obyvatel. V Ústeckém, Moravskoslezském a Jihomoravském kraji jsou to dokonce dvě třetiny občanů. Vyplývá to z průzkumu, který si zadalo ministerstvo životního prostředí.

"Spíše než že se rapidně zhoršuje životní prostředí, to svědčí o tom, že o přírodě veřejnost více uvažuje," mírní závěry Růžena Kubínová ze Státního zdravotního ústavu, která má na starosti monitorování zdravotního stavu Čechů. "Zhoršení má na svědomí snad jen vzrůstající počet aut, tudíž na to doplácí okolí silnic. Například kvalita pitné vody ale nijak neklesá," dodává Kubínová.

ČTĚTE VÍCE O POTÍŹÍCH S OVZDUŠÍM

Stát si přesto musí zvyknout, že kvůli "špinavé přírodě" bude čelit většímu počtu stížností a žalob. Jednu z nich podala už loni Ostrava – kvůli špatné kvalitě ovzduší žaluje stát.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!