Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvBílý most přes Labe, dominanta krkonošského střediska, je uzavřený. Labe, které hlásí 3. povodňový stupeň, je plné peřejí, zatím však zůstává v korytu řeky. Reportér iDNES.cz jel z Vrchlabí do obce skoro sám, naopak ze Špindlu odjížděly desítky aut. U krajnice je spousta popadaných stromů a několik stržených reklamních panelů. V centru známého skiareálů teče voda po chodnících a vylévá se z kanálů.
„Labe ve Špindlerově Mlýně by mohlo kulminovat v neděli ráno, řekl starosta Špindlerova Mlýna Martin Jandura (Špindlerův Mlýn - město s vizí). Labe v největším krkonošském středisku přesáhlo hranice třetího stupně povodňové aktivity, tedy stavu ohrožení a dál stoupá.
„S ohledem na to, že se mezi Špindlem a Vrchlabím může vylít voda ze břehů, doporučujeme, aby návštěvníci odjeli během dneška. Je to pouze doporučení pro jejich bezpečnost a pohodlí. Apeluji na ně, aby zvážili uvedená rizika, situace bude gradovat,“ řekl Jandura.
Nejohroženějším místem v oblasti je provizorní most v lokalitě Michlův mlýn pod Špindlerovým Mlýnem, po kterém vede objížďka kvůli opravě nedalekého mostu.
„Voda proudí ze Studniční a Luční hory“
„Hrozí, že by most vlivem velké vody mohl utrpět újmu a tím by došlo k odříznutí Špindlerova Mlýna. Byla by přerušena hlavní pozemní komunikace mezi Špindlem a Vrchlabím. Nechci šířit poplašné zprávy, ale tento scénář není vyloučen. Situaci sledujeme, jsme v úzkém kontaktu s vedením kraje a stavebníky, kteří provizorní most zabezpečují,“ řekl Jandura. V případě nutnosti jsou podle něj vytipované náhradní trasy, které jsou ale hůře sjízdné.
Povodně 2024
Sledovat další díly na iDNES.tvAktuální situace ve Špindlerově Mlýně je podle starosty složitá, ale ne kritická. Voda se většinou zatím drží v korytě, v ohrožených místech posilují ochranu před velkou vodou.
Obyvatelé a návštěvníci Špindlerova Mlýna vyhlížejí vzedmutou hladinu Labe s velkými obavami. V místech, kde ještě před pár dny bylo vody sotva po kolena a turisté se v řece v parných dnech ochlazovali, nyní proudí divoká horská řeka.
„Je to průšvih. Za dvanáct let, co ve Špindlu žiju, jsem tohle nezažila. Zítra to má být prý ještě horší. Naštěstí bydlím na Labské, tam je to v pohodě,“ uvedla obyvatelka města, která s dcerou pozorovala peřeje u zavřeného Bílého mostu.
Většina německých turistů se rozhodla odjet
Po obou březích se pohybují desítky lidí, místních i turistů. Fotí řeku a někteří si na břehu dělají selfie. Kanalizační šachtou na Harrachově cestě se dopoledne valila voda na vozovku a chodník, před hotelem Vila Hubertus se vytvořila mělká zátoka.
„V roce 2009 a 2012 bylo také hodně vody, ale řekla bych, že trochu méně. A to má pršet ještě zítra a možná i v pondělí, takže to bude ještě horší,“ sdělila Věra Zaplatílková, která pracuje v nedalekém penzionu Sofinata.
Na rozdíl od protějšího Bogner Caffé, který je hned u koryta řeky a z bezpečnostních důvodů muselo zavřít, zůstával penzion v sobotu dopoledne v provozu. Řada návštěvníků však ráno ještě před výzvou starosty krkonošské středisko opustila. „Na víkend přijelo hodně Němců, všichni si fotili Labe, ale většina z nich se dnes po snídaních rozhodla odjet domů,“ poznamenala Věra Zaplatílková.
Inna z Německa přijela do Krkonoš na víkend. Namísto výletu po hřebenech pozorovala v centru horského střediska rozbouřené Labe. „Chtěli jsme jít na túru, ale teď musíme zůstat ve městě. Prší opravdu hodně. Hotel máme na kopci, žádné nebezpečí nám tam nehrozí. Zůstaneme ve Špindlerově Mlýně do zítřka. Když to tak vidím, tak cesta domů možná bude trochu komplikovaná,“ uvedla.
Cesta byla hrozná, báli jsme se
Jana Taimrová z Prahy chtěla s rodinou navštívit špindlerovské Muzeum Lega v pasáži u řeky. Kvůli povodňovému stavu ovšem bylo zavřené.
„Ráno jsme sledovali zprávy a zjišťovali, jestli je silnice do Špindlu průjezdná. Jsme ubytovaní na Benecku a chtěli jsme s dětmi někam na výlet. Cesta byla hrozná, báli jsme se, že na nás někde spadne strom. Nečekali jsme, že v Labi bude tolik vody, jsme hodně překvapení. Doufáme, že se to už nebude zhoršovat,“ poznamenala.
Vzkaz do krkonošských center poslala i spolumajitelka Luční boudy Klára Sovová. „Další voda proudí ze Studniční a Luční hory a vše bohužel stéká dolů do údolí. Doufáme, že všichni ve Špindlerově Mlýně, ale i dole v Peci budou v pořádku,“ uvedla. Na hřebenech Krkonoš ve čtvrtek a v pátek napadl sníh, který nyní rychle odtává.
Ve Vrchlabí taktéž stoupá hladina řeky Labe. Hasiči zasahují na několika místech a pracuje se i na zabezpečení pilířů mostu na náplavce u Kartonky.
Povodí Labe bude průtok přehrady udržovat
Krkonoše navštívil hejtman Martin Červíček (ODS). „Na Labské přehradě platí z důvodu postupného upouštění nejvyšší stupeň povodňové aktivity. Povodí Labe bude průtok přehrady udržovat pokud možno na 100 kubících za sekundu. Počítá se také s postupným naplněním další přehrady na toku Labe, a to Les Království. Objem vody by Labská přehrada i přehrada Les Království měly zvládnout,“ sdělil.
Zajímal se také o situaci na rozpracovaných silničních stavbách, jako jsou rozestavěné rekonstrukce takzvaných polských mostů na silnici do Špindlerova Mlýna. Mostní provizorium sloužící pro dopravu do krkonošského střediska stavební firma zpevňuje.
„Most nyní zatěžujeme, aby měl větší stabilitu pro maximální průtok vody, který pro nadcházející hodiny predikujeme. Děláme vše pro to, abychom hlavní přístupovou cestu do Špindlerova Mlýna udrželi průjezdnou a předešli nějakému kolapsu dopravy,“ upřesnil hejtman.
Kulminaci povodňové aktivity lze podle hejtmana očekávat v neděli. „Odpoledne opět zasedne krajská povodňová komise, abychom vyhodnotili informace ze všech částí našeho kraje, které neustále monitorujeme,“ řekl.