Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

‚Malá Praha velkých kluků.‘ Kvůli nájezdu bohatých investorů ve Špindlu mizí starší objekty

Česko

  6:00
Špindlerův Mlýn - LN několik měsíců mapovaly, kdo a kde v nejluxusnějším horském českém středisku z pražských finančníků a lobbistů buduje své chaty, sruby a vily. Špindlerův Mlýn se stal jakousi „malou Prahou velkých kluků“.

Hotel Savoy Luďka Sekyry foto: Yan Renelt, MAFRA

Letošním hitem Špindlerova Mlýna jsou dopravní turistické prostředky poháněné elektřinou. Jsou všude a chodci mají co dělat, aby mezi míhajícími se „elektroristy“ nepřišli k zdravotní újmě. Nejinak je tomu u dolní stanice lanovky na Medvědín, kde lze zejména elektrokola a elektrokoloběžky vypůjčit. My se kvůli proměnlivému terénu na výšlap vydáváme raději po svých.

Na samotě u lesa

Proti proudu Bílého Labe míříme k Dívčím lávkám. Prašná cesta se postupně zvedá, po žluté značce vede do lesa a terén se mění na kamenitou stezku. Po zhruba půlhodině prudkého stoupání se dostáváme k Davidovým boudám, k našemu prvnímu cíli.

Ve výšce jednoho kilometru nad mořem se zde rozprostírají malebné louky s panoramatickým výhledem na krkonošské hory. Nejen výhled, fascinující je i zdejší klid a ticho. Skoro si nelze představit lepší místo pro relax. Jedním z mála, kdo si takové prostředí umí nejen představit, ale i vychutnat, je jeden z nejvlivnějších tuzemských finančníků Martin Roman. Bývalý šéf skupiny ČEZ si tu postavil vkusnou chalupu. V roce 2010 ji Romanova rodina koupila od Úřadu vlády. Odhadovalo se, že cena se pohybovala kolem 12 milionů korun. Původní vládní chata Slunečná padla k zemi a na jejím místě Roman postavil zbrusu novou. Směrem k lesu se rozprostírá velká louka, která je psaná na Romanovu manželku. Součástí je i menší lyžařský vlek. Vysoká poloha má i výhodu v tom, že za Romanem - zejména v zimě - se nevítaní hosté jen tak nevyškrábou. Je třeba využít sněžného skútru nebo rolby. 

Špindlerův Mlýn. Buginou městem a lanovkou i za jídlem

Roman se drtivé většině ostatních tuzemských boháčů pořizujících baráky ve Špindlu vymyká tím, že svou chalupu či vilu má zcela mimo horské středisko - na samotě u louky a poblíž lesů, daleko od všech. Tedy až na pár výjimek. Pokud by například dostal chuť popovídat si se „sousedem“ a dozvědět se například o novinkách ve vydavatelství Parlamentních listů, pěší chůzí by po necelých deseti minutách směrem na Petrovu a Moravskou boudu došel k horské chatě Sedmidolí. Ta patří firmě E-Centrum, kterou vlastní mediální magnát Michal Voráček. Ten má spolu s hazardním bossem a senátorem Ivem Valentou firmu Our Media, která vydává Parlamentní listy.

Infografika miliardářů a jejich sídel na venkově.

Kopec energetiků

Vystoupali jsme do výšky přes 1100 metrů a vracíme se dolů do města na další adresy. Míjíme dolní stanici lanovky na Medvědín a kolem místního aquaparku stoupáme mírně do kopce směrem ke kostelu. Klíči od svých chalup a vil na tomto kopci disponují podnikatelé a manažeři spojení se skupinou ČEZ. Ve stráni zde vystavěl moderní vilu ze dřeva a kovu generální ředitel energetického obra Daniel Beneš. Vlivný manažer s velkou pravděpodobností uhájí svou pozici v ČEZ i po vzniku nové vlády. Beneš by si do svého horského sídla nemusel stydět pozvat ani prezidenta republiky, svého letitého přítele Miloše Zemana. 

Miliardář Korecký chystá ve Špindlerově Mlýně hotel za půl miliardy

Kousek od něho má chatu i bývalý investiční ředitel české energetické jedničky Vladimír Schmalz. V současnosti investuje zejména do vzdělávacích institucí, ve Špindlu ale svou mravenčí prací způsobil v řadách špindlerovomlýnských boháčů rozruch. V sousedství Schmalzova domu začali před pěti lety stavět apartmánové domy pražští developeři Alexandr Seidl, známý jako majitel Farmy Bolka Polívky, a Zbyněk Cejnar. Bývalý šéf „čezáckých“ investic na začátku stavebního a územního řízení souhlasil coby soused s projektovou dokumentací k novým domům, pak však došlo bez jeho vědomí, jak tvrdí, ke změnám - a stavba „nabobtnala“ a pokazila výhled. Schmalz se začal právně bránit a případ dospěl až k soudu, před kterým stojí trestně stíhaná dvojice úředníků.

Infografika miliardářů a jejich sídel na venkově.

Diskotéka jako z Penthouse

V naší výpravě pokračujeme dále. Po několika minutách se dostáváme ke kostelu, odkud se vydáváme směrem k lesu. Tady se mohutně staví, cirkulárky a pily jsou v plném zápřahu. Rostou tu sídla dvou vlivných miliardářů. Vlevo od cesty dělníci finišují s dostavbou tří identických vil. Jedna z nich patří spolumajiteli finanční skupiny Penta Marku Dospivovi, který má za sebou pražský developerský projekt Waltrovka a v centru metropole se chystá přestavět Masarykovo nádraží. 

Jen pár desítek metrů od Dospivovy vily vyrůstá další objemná vilka. Donedávna zde stával oblíbený Švýcarský dům, koncem minulého roku však byl odstraněn a uvolnil místo svému dřevěnému nástupci. Oficiálně je jako majitel uváděn právník z nedalekého Vrchlabí Daniel Kučera, vrabci na pražských a špindlerovských střechách si ale špitají, že ve skutečnosti má novostavba činit radost pražskému lobbistovi a podnikateli Romanu Janouškovi. 

Duch Špindlu se změnil, město ztrácí svůj původní obraz, míní tamní starosta

Opouštíme bzučící staveniště a scházíme do centra k Labi. Po levé ruce procházíme kolem celebritami a šíbry vyhledávané diskotéky Silver Rock s Hotelem Praha. Majitelem nemovitosti je skrze firmu Mountain Properties francouzský podnikatel Stéphane Michael Pacaud, který na sebe před měsícem upozornil koupí pornomagazínu Penthouse za více než 11 milionů dolarů. 

Přecházíme Labe a míjíme prvorepublikový hotel Savoy, který patří developerovi a sponzorovi lidovců Luďku Sekyrovi. Už opět uskakujeme před turisty na elektroběžkách a elektrokolech. Vracíme se k parkovišti u lanovky na Medvědín, kde končíme putování po vilách vlivných pražských finančníků.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Mohlo by vás zajímat