Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Špionka z vyšší společnosti

Česko

Anna Chapmanová, kterou spolu s dalšími devíti lidmi v USA zadrželi kvůli získávání tajných informací pro Rusy, pochází z diplomatické rodiny. Než se dostala do Ameriky, žila čtyři roky v Londýně.

LONDÝN/PRAHA Vystřídala několik zaměstnání, žila v Rusku, Velké Británii a Americe, cestovala po celém světě. Po nocích chodila do luxusních barů a stýkala se s bohatými obchodníky a lidmi, kteří mají dobré kontakty. Než osmadvacetiletou Rusku Annu Chapmanovou zadrželi v USA, žila celkem pestrý život. Vyplývá to alespoň z četných svědectví jejích přátel a známých, která mají jedno společné – nikdo z nich nemůže uvěřit tomu, že byla špionkou.

Vyrostla v ruském Volgogradu, kde vystudovala střední školu. Zatímco její rodiče pracovali v Moskvě, žila nějaký čas se svou babičkou. Tehdy se ještě jmenovala Kuščenková. „Myslím, že je to celé vymyšlené,“ řekl jeden z jejích tehdejších přátel serveru Lifenews.ru. Annina spolužačka Taťána Šumilina ji popsala jako dívku, která „milovala večírky“ a ostatní kamarádky seznámila s kapelami jako Nirvana a Metallica v době, kdy všechny poslouchaly jen ruské chlapecké skupiny. Chodila v roztrhaných džínách a černém tričku jako „rockerka“. „Byla výbornou studentkou. Kluci ji milovali. Byla hodně hezká, a čím byla starší, tím byla ještě hezčí,“ líčila spolužačka. „Ani se nesnažila své diplomatické konexe skrývat. Každý věděl, že je její otec velvyslancem v Keni,“ dodala.

Otec pracuje na ministerstvu Právě zaměstnání Chapmanové otce se včera dostalo do centra pozornosti. Britský list The Guardian s odkazem na ruské deníky přišel s tím, že Vasil Kuščenko stále pracuje na ruském ministerstvu zahraničí. Informace sice nebyla oficiálně potvrzena, pokud by se to ale prokázalo, mohlo by to ještě více zkomplikovat již tak dost napjaté vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Po střední škole Chapmanová odjela do Moskvy, kde v letech 1999 až 2004 studovala finance na moskevské univerzitě. Na magisterském studiu se jí už ale nedařilo. Po šesti měsících byla vyloučena. Londýnské noční kluby Její další stopy vedou do Velké Británie, kam se odstěhovala za svým manželem – Britem, který byl údajně synem ředitele francouzské sítě supermarketů Auchan. Nikdo z jejích známých je však spolu nikdy neviděl, a tak tyto informace nelze potvrdit.

V Británii strávila celkem čtyři roky a vystřídala několik zaměstnání. Pracovala pro bankovní dům Barclays, ale také v soukromé letecké společnosti. Podle deníku The Guardian v tu dobu často navštěvovala londýnské noční kluby, kde se scházeli vlivní a velmi bohatí obchodníci. Podle svědectví jednoho z nich – 53letého Wayna Sharpa – také dělala asistentku Nicholasi Camillerimu, šéfovi velké investiční společnosti, se kterým chodila do klubu každý čtvrtek. Zůstávali tam prý dlouho do noci. „Byla jednou z mnoha inteligentních Rusek, které s Nicholasem pracovaly. Jen těžko šlo určit, co přesně v jeho podnikání dělala, ale byla velmi chytrá, atraktivní a uměla dobře anglicky. Také si dobře rozuměla s počítači,“ líčil Sharp.

„Byla trochu,zelenáč‘. Rozhodně neměla žádné špionské aspirace, takže si nedovedu představit, jak se u ní později vyvinuly,“ vyjádřil se v listu o své někdejší spolupracovnici Camilleri. Přesto je možné, že už za svého britského pobytu sbírala důležité kontakty pro Rusko. Podle The Times ji britská tajná služba MI5 podezírá z toho, že se mohla během práce na internetu dostat například k důležitým ekonomickým údajům.

Než se vydala do Ameriky, nějakou dobu strávila v Rusku, kde žijí její rodiče a mladší sestra Daša. Médiím se však podařilo zkontaktovat pouze její matku Irinu. Ta je přesvědčena o dceřině nevině.

***

FACEBOOKOVÁ ŠPIONKA

První špionážní pravidlo pro úspěšné přežití v týlu „nepřítele“ - utajení a nenápadnost - dostává v internetovém věku na frak. Osmadvacetiletá vyzvědačka Anna Chapmanová zveřejnila na Facebooku nejen své snímky z výletů do Moskvy, Londýna (kde nějaký čas žila) či New Yorku, ale i dívčí fotografii v pionýrském kroji.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...