TEHERÁN/PRAHA „Jsou to špehové CIA, případ je jasný,“ nechal se slyšet už loni v květnu íránský ministr pro tajné služby a rozvědku Hajdar Moslehí. Mluvil o trojici mladých Američanů, kteří byli zatčeni v červenci roku 2009 na hranicích s Irákem. Nic jim nepomohlo tvrzení, že prý hranice překročili nevědomky, protože v dané oblasti nejsou pořádně značené. Všichni byli uvězněni a včera stanuli poprvé před soudem. Přímo v Teheránu jsou souzeni jen dva z nich, Shane Bauer a Josh Fattal, poslední z trojice, Sarah Shourdová, je souzena v nepřítomnosti. Írán ji totiž loni propustil kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu.
I ona nicméně dostala předvolání, a to prostřednictvím ministerstva zahraničí, ale odmítla se do Íránu vrátit. Soud proto oznámil, že propadá kauce půl milionu dolarů, která byla složena jako podmínka, aby mohla být Shourdová propuštěna z vězení.
Okolnosti soudního přelíčení vzbuzují obavy. Předně se jej nesměla zúčastnit velvyslankyně Švýcarska, která v Teheránu hájí americké zájmy (vzhledem k tomu, že spolu Írán a USA od revoluce v roce 1979 neudržují diplomatické styky). S dvojicí obžalovaných ale nesměl před začátkem procesu mluvit ani jejich právník. Že do soudní síně nesměla veřejnost, nebo dokonce média, je snad i zbytečné dodávat.
Soudnímu tribunálu předsedá podle státní agentury IRNA Abulkásim Salavátí, zkušený matador v politických procesech s odpůrci režimu. V poslední době vynášel rozsudky nad lidmi, kteří se před dvěma lety, po prezidentských volbách, zapojili do masových pouličních protestů namířených proti stávající vládnoucí garnituře. Agentura AFP k tomu ještě poznamenala, že Salavátí soudil i kauzu Francouzky Clotilde Reissové, která byla rovněž zatčena během pouličních protestů v roce 2009 a později propuštěna po zaplacení pokuty 285 tisíc dolarů.
Uložením pokuty může skončit i proces s Bauerem a Fattalem, to v tom nejlepším případě. Íránská prokuratura totiž trvá na tom, že jsou to špehové, a v takovém případě by jim hrozil trest smrti.
Jejich právník Masúd Šafí je ale přesvědčený o tom, že se něco takového nepovede prokázat. „Studoval jsem jejich případ do detailu. Jsem si jistý, že jsou moji klienti nevinní. Obvinění ze špionáže stojí na vodě,“ řekl Šafí agentuře Reuters. „I kdyby se do země dostali ilegálně, není to jejich vina, protože hranice nejsou nijak značené, a nemohli to tudíž poznat,“ dodal advokát. V záloze je samozřejmě ještě jeden scénář, který se může odehrát za každých okolností, tedy i v případě, že by byla dvojice Američanů odsouzena (za špionáž jim hrozí smrt, za ilegální překročení hranic pak tři roky vězení). Tím scénářem je výměna vězňů. Írán totiž už loni naznačil, že by byl ochoten Bauera s Fattalem vyměnit za Íránce zadržované Američany.
Írán v současnosti viní ze špionáže ještě dva německé novináře, kteří natočili rozhovor se synem ženy odsouzené k smrti za nevěru a podíl na vraždě manžela.
Obvinění * Shane Bauer, novinář na volné noze. Od roku 2008 žil společně se Sarah Shourdovou v Damašku. Mluví plynně arabsky. * Sarah Shourdová, učitelka a aktivistka, která se angažuje v boji za ženská práva. * Josh Fattal, učitel a ekologický aktivista. Stejně jako Shourdová a Bauer absolvoval Kalifornskou univerzitu.