Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spis jak na čarodějnice. Národní demokracie žádá Sobotku o zastavení stíhání Bartoše

Česko

  6:08
PRAHA - Zastavte trestní stíhání šéfa krajně pravicové Národní demokracie Adama B. Bartoše, prosí pravicoví radikálové premiéra Bohuslava Sobotku. „Je to úděsné čtení, pane předsedo, číst ten mnohastránkový spis; člověku při tom přechází mráz po zádech,“ stojí v otevřeném dopise uveřejněném na stránkách Národní demokracie na obhajobu obviněného Bartoše.

Adam B. Bartoš chce politiky potrestat „trestem nejvyšším“ foto:  Michal Šula, MAFRA

„Lidskému myšlení nemůže být nic cizí, neexistuje žádné tabu, u něhož se lidský rozum zastaví. Pochybovat o všem, před čím člověk stojí, ať už je to kupříkladu onen takzvaný. holocaust, je navýsost lidské, je to autentický výraz lidského bytí,“ stojí v otevřeném dopise uveřejněném na webu Národní demokracie, jejímž předsedou je právě Adam B. Bartoš.

Text Sobotkovi napsal Ladislav Malý, muž, který se objevil po boku obviněného Bartoše například u hrobu Anežky Hrůzové. (Anežka Hrůzová byla zavražděna 29. března 1899. Z její vraždy byl obviněn a následně i odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ rozpoutal vlnu antisemitismu.) Hlásí se navíc k odkazu nacionalisticky orientovaného prvorepublikového Národního sjednocení.

Extremista Bartoš vydává protižidovské knihy a podněcuje nenávist, píše policie v obvinění

Dopis adresovaný ministerskému předsedovi reaguje na to, že byl Bartoš na konci dubna obviněn ze tří trestných činů proti lidskosti. Jak upozornil před nedávnem server Lidovky.cz, pozornost policie si vysloužil za svou publikační činnost a plamenné projevy. Kromě toho i za zpochybňování holokaustu.

„Úmyslně hanobil a podněcoval k nenávisti vůči jednotlivým osobám židovského národa, popřípadě židovského vyznání, i vůči židovskému národu jako celku a to tím způsobem, že ve svých veřejně publikovaných, mluvených i psaných projevech cíleně předstíral a propagoval negativní pohled na Židy, židovské instituce i židovskou víru...“ stojí mimo jiné v usnesení.

Úděsné čtení, píší Sobotkovi

Adam Bartoš

Příznivcům Adam B. Bartoše se však právě policejní spis nelíbí a označují jej „za úděsné čtení, z něhož jde prý mráz po zádech. Z toho důvodu píší premiérovi i ministru spravedlnosti a vnitra.

„Z dávných dob šestnáctého a sedmnáctého století, z období procesů s čarodějnicemi, se zachovaly knihy, do nichž se zapisovaly výslechy oněch nešťastnic. Knihám se říká knihy smolné. Obžalovací spis Policie ČR na pana Bartoše, pane předsedo, s jeho údajnými zločiny či přečiny, se v ničem neliší od „zločinů“ čarodějnic,“ píše se dále v otevřeném dopisu.

„Jediný rozdíl vidím v dataci obou dokumentů – obžaloba pana Bartoše je z kraje jednadvacátého století! A právě v tom je ta hrůza...!“ pokračují příznivci antisemity.

Bartoš byl přitom už v polovině března odsouzen za výroky u hrobu Anežky Hrůzové Tehdy za to dostal podmínku. O Bartošovi a jeho partaji se též pravidelně zmiňuje výroční zpráva ministerstva vnitra o extremismu.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat