„Lidskému myšlení nemůže být nic cizí, neexistuje žádné tabu, u něhož se lidský rozum zastaví. Pochybovat o všem, před čím člověk stojí, ať už je to kupříkladu onen takzvaný. holocaust, je navýsost lidské, je to autentický výraz lidského bytí,“ stojí v otevřeném dopise uveřejněném na webu Národní demokracie, jejímž předsedou je právě Adam B. Bartoš.
Text Sobotkovi napsal Ladislav Malý, muž, který se objevil po boku obviněného Bartoše například u hrobu Anežky Hrůzové. (Anežka Hrůzová byla zavražděna 29. března 1899. Z její vraždy byl obviněn a následně i odsouzen Žid Leopold Hilsner. Případ rozpoutal vlnu antisemitismu.) Hlásí se navíc k odkazu nacionalisticky orientovaného prvorepublikového Národního sjednocení.
Extremista Bartoš vydává protižidovské knihy a podněcuje nenávist, píše policie v obvinění |
Dopis adresovaný ministerskému předsedovi reaguje na to, že byl Bartoš na konci dubna obviněn ze tří trestných činů proti lidskosti. Jak upozornil před nedávnem server Lidovky.cz, pozornost policie si vysloužil za svou publikační činnost a plamenné projevy. Kromě toho i za zpochybňování holokaustu.
„Úmyslně hanobil a podněcoval k nenávisti vůči jednotlivým osobám židovského národa, popřípadě židovského vyznání, i vůči židovskému národu jako celku a to tím způsobem, že ve svých veřejně publikovaných, mluvených i psaných projevech cíleně předstíral a propagoval negativní pohled na Židy, židovské instituce i židovskou víru...“ stojí mimo jiné v usnesení.
Úděsné čtení, píší Sobotkovi
Příznivcům Adam B. Bartoše se však právě policejní spis nelíbí a označují jej „za úděsné čtení, z něhož jde prý mráz po zádech. Z toho důvodu píší premiérovi i ministru spravedlnosti a vnitra.
„Z dávných dob šestnáctého a sedmnáctého století, z období procesů s čarodějnicemi, se zachovaly knihy, do nichž se zapisovaly výslechy oněch nešťastnic. Knihám se říká knihy smolné. Obžalovací spis Policie ČR na pana Bartoše, pane předsedo, s jeho údajnými zločiny či přečiny, se v ničem neliší od „zločinů“ čarodějnic,“ píše se dále v otevřeném dopisu.
„Jediný rozdíl vidím v dataci obou dokumentů – obžaloba pana Bartoše je z kraje jednadvacátého století! A právě v tom je ta hrůza...!“ pokračují příznivci antisemity.
Bartoš byl přitom už v polovině března odsouzen za výroky u hrobu Anežky Hrůzové Tehdy za to dostal podmínku. O Bartošovi a jeho partaji se též pravidelně zmiňuje výroční zpráva ministerstva vnitra o extremismu.