Pondělí 10. srpna 2020svátek má Vavřinec 17 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice cupuje záměry vlády: Jsou to antireformy, zadlužování a floskule

Jednání o státním rozpočtu. Na snímku Miroslav Kalousek (vlevo) s Bohuslavem Sobotkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jednání o státním rozpočtu. Na snímku Miroslav Kalousek (vlevo) s Bohuslavem Sobotkou. | foto: ČTK

PRAHA Koaliční vláda během středečního jednání schválila Národní program reforem, ten má podle premiéra Sobotky (ČSSD) pomoci oživit hospodářský růst Česka. Miroslav Kalousek (TOP 09) ale tento plán považuje spíše za antireformy a obává se destabilizace veřejných rozpočtů. Pavel Kováčik (KSČM) věří, že vláda tato opatření myslí vážně a nepůjde jen o prázdné floskule.

Server Lidovky.cz se zeptal zástupců opozice, zda si myslí, že Národní program reforem, který vláda schválila, může pomoci hospodářskému růstu Česka.

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek (TOP 09)
Myslím, že to je spíš Národní program antireforem a výsledek tohoto uvažování vidíme snadno v programu, který předložil pan ministr Babiš, kde po několika letech úspěšného snižování strukturálního deficitu, předkládá postupné zhoršování tohoto deficitu. Jinými slovy řečeno, došlo k otočení trendu opět směrem k destabilizaci veřejných rozpočtů. Pan ministr Babiš říká skrze čísla, která sám předkládá, že nechce šetřit a chce zemi zadlužovat rychleji a nehodlá se řídit mezinárodními závazky České republiky. To je jednoduchá interpretace.

Národní program reforem

Vláda ve středu schválila Národní program reforem pro letošní rok, navržené kroky mají oživit hospodářský růst České republiky a posílit konkurenceschopnost tuzemské ekonomiky.  Nyní ho vláda pošle do Bruselu k posouzení Evropské komisi. Program totiž souvisí se Strategií Evropa 2020 na zvýšení konkurenceschopnosti EU. Priority materiálu jsou:

  • transparentnost veřejných financí a efektivita institucí
  • atraktivní podnikatelské prostředí a rozvoj infrastruktury pro český průmysl
  • fungující trh práce
  • vzdělávací systém
  • sociální začleňování
  • růst založený na výzkumu a inovacích.
Pavel Kováčik - lídr pražských komunistů

Pavel Kováčik

Pavel Kováčik (KSČM)
Já jsem si tento program ještě nepročetl, takže se můžu vyjádřit jenom obecně. Pokud vláda inzeruje svůj plán jako snahu o pomoc při oživení růstu ekonomiky, tak si myslím, že každý krok, který k tomu přispěje, bude prospěšný. Ty body jsou obecné a pokud si dobře pamatuji, alespoň některé z nich prosazovaly už předchozí vlády a někdy mi připadá, že to jsou pouze prázdné floskule. Chtěl bych ale věřit, že tentokrát to bude myšleno vážně.

Radim Fiala

Radim Fiala

Radim Fiala (ÚSVIT)
Je to jenom takové ekonomické prohlášení, které zatím pro mě nemá žádnou vypovídací hodnotu, protože za svou politickou kariéru jsem takových plánů viděl strašně moc. Teď je důležité, jak to bude schopen pan Babiš a vládnoucí koalice přetavit do paragrafového znění, aby to opravdu pomohlo ekonomice, ale zatím se nic takového nestalo. Hnutí Úsvit předložilo několik znění zákonů, které se týkaly například spotřebitelského úvěru - boje s lichvou, pomoci živnostníkům nebo zamezovaly mrhání se sociálními dávkami. A většinu těchto zákonů vládní koalice dokázala zamítnout v prvním čtení, právě tyto zákony by řešily ekonomickou situaci ČR. Takže až budou mít své návrhy v paragrafovém znění, až to předloží, až se tím bude alespoň vláda zabývat, tak to prostudujeme a vydáme prohlášení.

Zbyněk Stanjura (ODS)

Zbyněk Stanjura

Zbyněk Stanjura (ODS)
Tento program dělat Česko musí, to je povinnost směrem k Evropské komisi. Tu finální verzi jsem ještě neprostudoval, ale předpokládám, že to bude hodně podobné koaliční smlouvě a programovému prohlášení vlády. My ale tento plán nepodpoříme. Hlasovali jsme už proti vyslovení důvěře této vládě a měli jsme plno kritických připomínek k programovému prohlášení vlády, kde podle mého názory jsou expendovány výdaje a neřeší se vůbec příjmy. Vláda totiž postupuje rozporně. Nemůže říkat, že chce snižovat schodek a v konkrétní politice vlády navrhovat zvýšení deficitu. Jestli chce být vláda skutečně odpovědným hospodářem, tak by to neměla jenom neříkat, ale mělo by to být vidět v konkrétních opatřeních.

Petr Gazdík

Petr Gazdík

Petr Gazdík (TOP 09 a STAN)
Tahounem hospodářství nejsou vládní investice, ale soukromé investice, nicméně vláda se má snažit vytvářet podmínky pro růst ekonomiky a takový plán je sám o sobě bohulibý. Co je však jeho konkrétním obsahem v případě Sobotkovy vlády, netuším. Jen je škoda, že kroky, které vláda dělá, nebo plánuje, jdou přesně proti tomuto. Chce například zvyšovat mandatorní výdaje, než by konkrétně podporovala hospodářský růst. Není vůbec jasné, jak bude vypadat rozpočet na příští rok třeba pro kapitolu dopravy. Vláda pracuje víceméně na dluh, protože nechce žádným způsobem snižovat deficit veřejných financí, i když to zejména strana ANO před volbami slibovala.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!