Středa 1. prosince 2021, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Spisovatel jde k soudu kvůli knize o Rwandě

Česko

PAŘÍŽ Francouzský spisovatel Pierre Péan stanul před soudem kvůli své knize o genocidě ve Rwandě. Kniha nazvaná „Černí divoši, bílí lháři“ vyšla před třemi lety a vzbudila ve Francii velkou vlnu odporu. Péan se před soudem zodpovídá z „podněcování rasové nenávisti“.

Péan je známý novinář, kterého proslavil bestseler o bývalém francouzském prezidentovi Francoisi Mitterandovi. V souvislosti se svou knihou o Rwandě tvrdí, že vyšetřit, co stálo za jedněmi z nejkrvavějších nepokojů v moderních dějinách Afriky, je „téměř nemožný úkol“.

Ve Rwandě v roce 1994 válčily kmeny Tutsiů a Hutuů, které se navzájem téměř vyhladily (za jediný rok padlo bojům a vraždění za oběť na 800 tisíc lidí).

Problematické je hlavně Péanovo tvrzení, že „Tutsiové jsou tradiční lháři a podvodníci a že od nich tyto zlozvyky časem přejali i Hutuové“. Právě tím Péan vysvětluje, proč je dnes tak těžké zjistit, co vedlo v roce 1994 k vypuknutí občanské války.

Za jeho kontroverzní výroky jej před soud pohnala organizace SOS Racisme. Při přelíčení by měli vypovídat mimo jiné také historici a politici v čele s bývalým francouzským ministrem zahraničí Hubertem Védrinem.

Rwanda je citlivé téma Ve Francii je v současné době Rwanda velice citlivé téma. Nezávislá rwandská vyšetřovací komise nedávno evropskou velmoc nařkla z toho, že o připravované genocidě věděla, a že dokonce pomáhala vycvičit bojovníky kmene Hutuů. Vzájemné vztahy obou zemí výrazně ochladly v roce 2006, kdy francouzský soud obvinil rwandského prezidenta Paula Kagameho z toho, že nechal v roce 1994 sestřelit letadlo tehdejšího prezidenta -jeho smrt ještě umocnila už tak zuřivé boje mezi oběma znepřátelenými kmeny.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!