130 let

Spisovatel s životem agenta 007

Česko

„Byl prostě neuvěřitelný,“ řekla jedna z mnoha přítelkyň Roalda Dahla. Nová biografie odhaluje, že slavný spisovatel pracoval i jako britský špion.

LONDÝN/PRAHA Monografie Donalda Sturrocka nazvaná Vypravěč: Život Roalda Dahla je výsledkem jeho dlouholetého zájmu o život tohoto slavného spisovatele. Sturrock o něm v roce 1985 natočil dokument pro BBC a rozhodl se zpracovat jeho dobrodružný životní příběh. Měl přístup k archivním materiálům, včetně soukromé korespondence. Na světlo se tak dostávají informace, které podstatně mění pohled na Dahla, oblíbeného autora textů pro děti i dospělé.

Život jako inspirace Dahl se narodil v roce 1916 v Cardiffu. Jeho rodiče, původem z Norska, jako by jeho život předurčili už výběrem jména, které mu dali na počest dobrodruha Roalda Amundsena. A na dobrou noc mu vyprávěli příběhy o pohádkových trollech. Právě ti ho zřejmě inspirovali k napsání knihy Gremlin Love o zlomyslných skřítcích, kteří působí závady na letadlech britského letectva. Souvislosti života a díla tím však nekončí.

Dalším zážitkem, který přeměnil v literární text, byly jeho návštěvy v továrně na čokoládu Cadbury. Chodil do nedaleké školy a tamní studenti byli čas od času zváni jako ochutnávači nových čokolád. Právě továrna hraje hlavní roli v jedné z jeho nejslavnějších knih – Karlík a továrna na čokoládu.

Po studiích se Dahl rozhodl, že si najde práci, která mu umožní vyrazit trochu do světa. Tuto šanci mu nabídla známá společnost Shell, když ho v roce 1936 vyslala do Dar es Salaamu v Tanzanii. Exotiky si však dlouho neužil. V roce 1939 vstoupila Británie do války a Dahl byl povolán k letectvu.

V roce 1940 havaroval v Libyi a dočasně oslepl. V nemocnici se o něj starala zdravotní sestřička, do které se Dahl zamiloval. Ovšem když se mu zrak vrátil, žádný happy end se nekonal.

Zatím neznámou část Dahlova života přibližuje právě nová kniha. Spisovatel v roce 1944 pracoval pro British Security Coordination – Vždy si totiž vybíral starší, movité a hlavně vdané ženy. Jednou z jeho obdivovatelek byla např. manželka vydavatele New York Herald Tribune. Zážitky s ženami Roald Dahl popisoval v dopisech své matce. Onávštěvách u jedné temperamentní milenky, která hlasitě mluvila a nosila výstřední oblečení, se vyjádřil: „Je to jako chodit do cirkusu a ještě se zadarmo najíst.“ Pikantní je, že další z jeho přítelkyň chodila také s Ianem Flemingem, autorem bondovek. Jejich osudy se opět propojily, když po více než dvaceti letech BSC (Koordinace britské bezpečnosti), která fungovala jako pobočka rozvědky MI5 a jejímž hlavním cílem bylo prosazovat britské zájmy v Americe. Podle Dahlovy dcery Lucy je skoro nemožné si představit, že byl špion, protože: „Neuměl držet jazyk za zuby a byl upovídaný jako holka,“ uvedl deník The Daily Telegraph.

Miláček žen Sebevědomý elegán Roald byl známý milostnými avantýrami, ale jeho vkus byl poněkud zvláštní. Dahl napsal scénář podle Flemingovy předlohy k filmu You only live twice (Žiješ jenom dvakrát). První Dahlovou ženou byla herečka Patricie Nealová, která shodou okolností právě včera zemřela. Žili spolu třicet let a měli pět dětí. Podruhé se oženil s Felicity Croslandovou. Pár týdnů před smrtí, v roce 1990, Dahl svým fanouškům vzkázal: „Jsem nějaký pobledlý a pořád se mi chce spát. Nemám už svoji pověstnou energii, která mě popoháněla k psaní, pití ginu a prohánění děvčat...“

ROALD DAHL

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás