16. srpna 2018 10:58 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spisovatel urazil pěšky 2200 km dlouhou cestu do Litvínova. Přišel uctít oběti světových válek

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Francouzský spisovatel Laurent Guillet dorazil k památníku obětem II. světové... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský spisovatel Laurent Guillet dorazil k památníku obětem II. světové... | foto: ČTK

Litvínov (Mostecko) K památníku na litvínovském hřbitově ve čtvrtek po téměř 2200 kilometrech pěšky dorazil francouzský spisovatel Laurent Guillet. U pamětní desky položil spolu se starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou (ANO) květiny a zapálil svíčky, aby tak uctil památku obětí světových válek.

Pouť, kterou začal 26. května v Bretani, zakončí ve čtvrtek odpoledne v památníku obětem druhé světové války v Mostě.

Myšlenkou projektu bylo původně uctění památky Guilletova prastrýce Josepha Santerrea. Tento válečný zajatec zemřel v roce 1945 v jednom z pracovních táborů mezi obcí Záluží a Horním Litvínovem. „Takových Josephů ale zemřelo ve druhé světové válce, ale i v první světové válce a dalších válkách tisíce. Tímto svým mírovým projektem chci oběti válek připomenout a uctít jejich památku,“ řekl dnes v Litvínově Guillet. U památníku zapálil i svíčku se jmény, která na ni napsali lidé, s nimiž se na své cestě setkal. Připomněli si tak své blízké, kteří zemřeli ve válce.

Hlavními zastávkami Guilletovy cesty bylo osm měst ve Francii, Německu a Česku,...
Cesta do Litvínova mu zabrala celkem 83 dnů.

Hlavními zastávkami Guilletovy cesty bylo osm měst ve Francii, Německu a Česku, která nějak souvisela s osudem jeho prastrýce. Poutníka podpořila i řada dalších starostů měst a obcí i mnoho dalších lidí. „Laurenta jsme ve středu přijali, dnes s ním částečně půjdeme. Myslím si, že je důležité, abychom si tyto hrůzné činy připomínali, protože je varující nárůst extremismu ve světě. Nová generace už absolutně neví a už většinou ani nemá možnost mluvit s pamětníky. Takže je dobře, že takoví nadšenci připomínají minulost prostřednictvím tohoto projektu,“ řekla starostka Bláhová.

Guillet na své 2200 kilometrů dlouhé cestě nevyužil žádný dopravní prostředek. Denně urazil vždy asi 30 kilometrů a jeho pouť trvala 83 dní. Všechny potřebné věci nesl v krosně na zádech. „Mám tam vše, co jsem potřeboval. Tři trička, troje boty, spacák, pláštěnku, vazelínu, abych se neodřel. A dvě a půl kila svíček, ty se pěkně pronesly. Za cestu jsem zhubnul 11 kilo,“ řekl spisovatel.

O osudu svého prastrýce vydal Laurent Guillet v roce 2011 knihu Jmenoval se Joseph. Jejímu sepsání předcházela tříletá badatelská práce. V roce 2012 pak Guillet v osmi městech, kterými prošel i při své pouti, spolu s místními samosprávami dal odhalit pamětní desky, které jeho prastrýce i další válečné oběti připomínají.

ČTK
  • 1Diskuse

Najdete na Lidovky.cz