28. května 2014 14:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Splácet dluh ODS nebudu, vzkazuje rozzlobený Pospíšil bývalé straně

Jiří Pospíšil před jednáním Výkonné rady.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Pospíšil před jednáním Výkonné rady. | foto: ČTK

PRAHA Čerstvý europoslanec Jiří Pospíšil splácet dluhy ODS nebude. Reagoval tak na výzvu předsedy poslaneckého klubu ODS Zbyňka Stanjury. "Vyhrál jsem krajské volby, nikdo mi nepoděkoval a mohu pouze za dluhy," řekl serveru Lidovky.cz rozzlobeně Pospíšil.

ODS se kvůli úbytku voličů topí v dluzích. Podle Stanjury by se měl na úhradě dluhu podílet i Pospíšil - nově zvolený europoslanec z kandidátky TOP 09. Pospíšil, který ODS v lednu opustil, ale podíl na splácení dluhu odmítá. Přivedl prý do celostátní pokladny strany po úspěchu v krajských volbách víc, než je údajný pětimilionový dluh plzeňské ODS.

"Odchodu Jiřího Pospíšila nelituji a zcela upřímně mu přeji vše dobré při jeho práci v Bruselu. Zároveň věřím, že dostojí svým závazkům a slibům a bude se podílet na úhradě dluhů ve výši 5 milionů v plzeňském regionu, který zde zůstal po jeho osobní kampani, ještě v barvách ODS," řekl Stanjura v anketě pro server Lidovky.cz (více ZDE).

Pospíšil žádný dluh plzeňské ODS platit nebude. "Ten dluh vznikl, co já vím, během krajských voleb. V Plzeňském kraji ODS získala patnáct mandátů a dostala a také dostává dostatečné finanční prostředky, aby za to uhradila náklady spojené s kampaní," řekl serveru Lidovky.cz Pospíšil.

Příspěvky od státu za mandáty

Stát ročně přispívá politickým stranám 900 tisíc na mandát za každého poslance a senátora.

Za mandát člena zastupitelstva kraje a činí roční příspěvek 250 tisíc.

Pospíšil připouští, že kampaň na Plzeňsku byla drahá. Tvrdí ale, že vítězství ODS v kraji a zisk patnácti mandátů díky příspěvkům od státu manko zalepí. "ODS ty peníze dostává za hlasy, které jsem jim přinesl v krajských volbách a to je nezpochybnitelné. Komentovali to všichni komentátoři," míní Pospíšil.

ODS ve volbách do zastupitelstva v roce 2012 v Plzeňském kraji vyhrála a získala celkem patnáct mandátů. Roční příspěvek na jednoho člena zastupitelstva činí 250 tisíc ročně. Nyní by mělo z Plzeňského kraje do centrální pokladny strany přibýt 3,75 milionů korun ročně.

"Ať ty peníze, které dostávají od státu použijí na zaplacení té kampaně a nepoužívají je na své jiné aktivity. To je neférové," navrhuje exstraníkům Pospíšil.

Kdyby ODS v krajských volbách neuspěla, Pospíšil připouští, že by se měl na splacení dluhu spolupodílet. "Cítil bych se za to morálně odpovědný. Nedělal jsem ale kampaň Jiřího Pospíšila, kroužkujte Pospíšila, jako to dělají jiní," tvrdí europoslanec.

Rozpory s ODS

Hlasy z ODS utvrzují Pospíšila v tom, že jeho odchod po lednovém kongresu ze strany byl správným rozhodnutím. "Těch personálních útoků a nespravedlnosti jsem měl už plné zuby. Vyhrál jsem krajské volby, nikdo mi nepoděkoval a mohu pouze za dluhy," lituje Pospíšil.

Stanjura nekritizoval Pospíšila poprvé. Těsně po odchodu z ODS mu v únoru vyčetl, že měl podepsat čestné prohlášení, kterého ho zavazovalo po opuštění strany vzdát se svého mandátu poslance. Server Lidovky.cz však zjistil, že Pospíšil žádný dokument nikdy nepodepsal (více čtěte ZDE). 

"Došel jsem k závěru, že ve svém věku nemám potřebu se nechat peskovat a mentorovat od lidí, jako je pan Stanjura, kteří žádný volební výsledek nikdy nepředvedli," vzkazuje Pospíšil.

jzlJakub Zelenka
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Moderátorka a hvězda sociálních sítí Nikol Štíbrová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...