Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Splněno. Češi přejeli Francii

Česko

Hokejisté vstoupili do světového šampionátu vítězstvím 6:2 * Kouč Růžička stále nedodal plnou soupisku

MANNHEIM Ty opravdu náročné boje teprve přijdou, přesto se dá se střízlivým uspokojením napsat: čeští hokejisté zvládli svůj vstup do mistrovství světa.

Tak těžké to ovšem nebylo, v německém Mannheimu si včera snadno poradili 6:2 s Francií.

„Na úvod jsme podali slušný výkon. Hlavně nástup jsme měli dobrý,“ řekl kouč Vladimír Růžička.

Ten duel je opravdu nemohl stát příliš sil, třebaže ve třetí třetině dvakrát inkasovali. V mírně vlažném tempu ho stejně kontrolovali.

Tedy až na posledních deset minut, kdy se Francouzi zbavili ostychu. „Trochu jsme přestali hrát. Ale to je proti slabším týmům přesně naše povaha,“ přiznal kapitán Tomáš Rolinek.

Byla to spíš povinnost...

Spíš povinnost než reálné zjištění momentální formy. I tak se z ní dají vyčíst pozitiva.

Například že všech šest českých branek si spravedlivě rozdělilo šest různých střelců. Že si tři gólové asistence připsala největší hvězda Jaromír Jágr nebo že Češi proměnili tři přesilovky, jejichž systém při tréninku stěží nacvičovali.

„Jenže stejně to pořád není ono,“ vyprávěl útočník Jiří Novotný.

I on byl jedním ze střelců, v zápase si připsal ještě asistenci. Ale nejlepší akce duelu přišla od někoho jiného. Konkrétně už po pouhých 44 vteřinách, kdy si Petr Hubáček vyměnil dvakrát puk s Jágrem. A pohotově zamířil brankáři mezi betony.

Sedm hráčů zatím pouze čeká Trenéra Růžičku Jágrův příspěvek uspokojil: „Má z utkání tři asistence, ale každým dalším bude lepší a lepší.“ Číslo 68 však po úvodní bitvě nemluvilo, Jágr zmizel v šatně a dlouho nevycházel.

To Tomáš Vokoun zase spěchal na dopingovou kontrolu, snad aby zapomněl na dvě inkasované branky. „Ta druhá byla moje,“ řekl gólman. Hlavu si z toho není třeba dělat, i když si klidně mohl připsat nulu. Tak zkuste hádat, kdo mu ji prvním gólem Francouzů překazil.

Hráč, pro něhož byl tenhle zápas pikantní především – vždyť útočník Yorick Treille hraje už dvě sezony v české extralize.

„Oproti nám tu máte skvělý tým. Se čtyřmi vyrovnanými útoky,“ ocenil sílu Čechů.

Pokud skvělý tým skutečně existuje, pak se to projeví až později. Zítra totiž národní tým sehraje partii s dalším papírovým outsiderem.

Od 16.15 ho čekají Norové, kteří včera večer rozehráli skupinu C se Švédskem. To přijde na řadu až na závěr, ve čtvrtek. Možná ten duel, stejně jako včera, bude sedm hráčů sledovat jen z hlediště.

Růžička totiž na soupisku napsal zatím jen dva gólmany, sedm beků a 12 útočníků. Brankář Štěpánek či šestice Krstev, Mojžíš, Němec, Gulaš, Kovář a Martin Růžička zatím pouze čekají.

Přitom během základní skupiny může český trenér ještě dvě jména zapsat. A další dvě pak přidat do osmifinálové fáze.

Nejspíš tak opravdu ještě doufá v příznivý vývoj v zámořské NHL.

Tam dnes v noci mohl s Philadelphií vypadnout obránce Lukáš Krajíček. Jediná porážka od vyřazení dělí i Montreal Tomáše Plekance.

***

Česko 6 Francie 2

Branky a nahrávky: 1. Hubáček (Jágr), 12. Novotný (F. Novák), 24. Gřegořek (Novotný), 26. K. Rachůnek (Klepiš, Jágr), 47. Kašpar (Novotný, Vampola), 60. Blaťák (Jágr, Klepiš) - 47. Y. Treille (Meunier), 49. Meunier (S. Treille, Tardif). Rozhodčí: Levonen (Fin.), Olenin (Rus.) - Deďulja (Běl.), Terho (Fin.). Vyloučení: 4:9. Využití: 3:0. Diváci: 3132. Třetiny: 2:0, 2:0, 2:2.

Česko: Vokoun - Rozsíval, Blaťák, K. Rachůnek, Čáslava, F. Novák, Barinka, Gřegořek - Jágr, Červenka, Rolinek - Voráček, Marek, Hubáček - Kašpar, Vampola, Novotný - Kvapil, Koukal, Klepiš. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Francie: Lhenry - Bachet, Amar, Manavian, Besch, Roussel, Auvitu - Y. Treille, Meunier, Raux - Bellemare, Pain, Hecquefeuille - Quessandier, Lussier, Gras - Tardif, B. Henderson, S. Treille. Trenéři: Dave Henderson a Pierre Pousse.

Tabulka skupiny C

1. ČESKO 1 1 0 0 0 6:2 3

2. Švédsko 1 1 0 0 0 5:2 3

3. Norsko 1 0 0 0 1 2:5 0

4. Francie 1 0 0 0 1 2:6 0

o -Norsko - Švédsko 2:5 Branky a nahrávky: 21. Thoresen (Fredriksen, Holös), 45. Solberg (Fredriksen, Thoresen) - 7. Weinhandl (PääjärviSvensson), 13. Karlsson (Wallin), 48. Weinhandl (Pääjärvi-Svensson, Persson), 55. Pääjärvi-Svensson (Wallin), 58. Weinhandl (Engqvist). Rozhodčí: Piechaczek (Něm.), Kadyrov - Gorděnko (oba Rus.), Brown (USA). Vyloučení: 5:7. Využití: 1:2. Diváci: 5022. Třetiny: 0:2, 1:0, 1:3.

O autorovi| Vítězslav Čermák zvláštní zpravodaj LN v Německu

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!