Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

Spočítejte kaktusy, hrozí vězení

Česko

Limit pro omamné rostliny – Povoleno je pět rostlin konopí nebo 40 lysohlávek. Za víc bude vězení

Vláda po letech nejasností konečně definovala „větší než malé množství“ omamných látek. V seznamu rostlin obsahujících psychotropní látky se vyskytují i kaktusy nebo volně rostoucí travina.

PRAHA Šest kaktusů na okenním parapetu bude od Nového roku trestný čin. Alespoň pokud půjde o rostliny z rodu Lophophora. Počítá s tím nařízení vlády omezující držení omamných rostlin a hub.

„Ano, půjde o trestný čin. Pokud si pěstitel nepožádá o povolení,“ potvrdil Tomáš Zábranský, jeden z expertů, kteří na vládním nařízení spolupracovali.

Kromě kaktusů obsahujících látku meskalin se na vládní seznam dostalo konopí, kokainovník pravý, lysohlávky nebo rostliny obsahující DMT. V Česku se jedná prakticky pouze o chrastici rákosovitou, volně rostoucí trávu, které se daří na březích řek a nivních loukách.

Všechny uvedené rostliny budou od ledna považovány za omamné a jejich držení ve větším než malém množství bude trestné. A i tuto formuli v tomto případě vláda rozklíčovala. „Za množství větší než malé bude od 1. ledna považováno více než 40 kusů hub a u rostlin je to více než pět kusů,“ uvedla ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová.

Od pokuty až k roku ve vězení Za pěstování většího než malého množství hrozí v případě konopí šest měsíců vězení, u lysohlávek dokonce roční vězení. Pokud někdo pěstuje méně rostlin, hrozí mu v přestupkovém řízení až patnáctitisícová pokuta nebo zákaz činnosti – v praxi může jít například o odebrání řidičského průkazu či zbrojního pasu. Pokud ale vlastníte les nebo louku, kde bez vašeho vědomí rostou lysohlávky nebo chrastice, soudů se bát nemusíte. „Pokud to roste na pozemku, který vlastníte, nejedná se o trestný čin,“ vysvětluje Zábranský.

Podle návrhu ministerstva spravedlnosti, který včera vláda naopak neschválila, mělo být trestné držení 15 gramů sušené marihuany nebo více než dvou gramů pervitinu, kokainu a heroinu. K umělým drogám a jejich povolenému množství se ale kabinet včera nedostal. „Byla to debata, která potřebovala přerušit,“ uvedl premiér Jan Fischer. K celé věci se podle něj vrátí za dva týdny.

Podle Kovářové se vláda zasekla na stanovení většího než malého množství. „Velká debata probíhala zejména ve vztahu k drogám pervitin, heroin, morfin a kokain, kde je v návrhu uvedeno množství více než dvou gramů. Nicméně vláda dospěla k závěru, že o této hranici bude ještě hovořit právě proto, že se nachází v přelomové situaci, kdy oproti současné praxi, kdy tu hranici větší než malé množství rozhodují soudy, by měla rozhodnout vláda,“ zdůvodnila ministryně odklad. Není rostlina jako rostlina Podle některých expertů je však stanovování limitů téměř zbytečné. Jednotlivé rostliny totiž co do psychotropních účinků nemusí být srovnatelné. Obsah účinné látky THC v konopí vypěstovaném za běžných venkovních podmínek může být oproti obsahu THC ve speciálně vyšlechtěných odrůdách až desetinásobně nižší. Jinými slovy jedna pečlivě vypěstovaná rostlina může mít stejný účinek jako deset rostlin, které vyrostly venku.

„V zákoně nejde definovat všechno. Existuje spodní limit 0,3 % THC, dokud to je technické konopí, co je nad to, je konopí psychotropní. Bez ohledu na to, jak je ten zahradník dobrý, zda na to pouští sodíkové světlo, nebo jenom sluníčko, jde prostě o pěstování psychotropní rostliny,“ hájí stanovení limitů Zábranský.

Vládní nařízení tak místo narkomanů a dealerů může paradoxně postihnout například botaniky a vědce, kteří kvůli němu budou muset obíhat úřady. „Musejí dostat oprávnění, že mohou pracovat s těmito látkami. Bezpochyby tam výjimka je. Třeba na vědecké účely, na lékařské účely a podobně,“ tvrdí mluvčí Národní protidrogové centrály Michal Hammer. O povolení lze žádat na ministerstvech zemědělství a zdravotnictví.

***

Zakázané rostliny a houby Vláda rozhodla, které rostliny a houby se budou považovat za omamné. Je to například konopí, koka, kaktusy obsahující meskalin (např. Lophophora williamsii, Echinopsis pachanoi či Echinopsis peruviana), z hub lysohlávka, kropenatec, límcovka nebo šupinatka. Beztrestně mohou lidé pěstovat pouze pět rostlin a držet 40 hub s halucinogenními účinky. Držení sušené marihuany bude trestné v případě vlastnictví více než 15 gramů.

Vládní nařízení upřesní nový trestní zákoník, který bude účinný od 1. ledna. Samostatným paragrafem upravuje pěstování konopí nebo lysohlávek.

Lysohlávky patří mezi celkem hojně se vyskytující podzimní houby. Mají podobné halucinogenní účinky jako LSD. Aby se projevily, stačí sníst několik hlaviček. Největším rizikem pro konzumenty je poškození jater, lidem se srdečními a cévními problémy hrozí při otravě například selhání krevního oběhu.

„V zákoně nejde definovat všechno. Existuje spodní limit 0,3 % THC, dokud to je technické konopí, co je nad to, je konopí psychotropní.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!