26. listopadu 2013 14:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Spojitost s Houskovou vraždou? Nováka nevykradli, říká jeho advokát

Alexandr Novák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Alexandr Novák | foto: ČTK

PRAHA Nejdřív vražda vlivného člena sociální demokracie Romana Housky a pár hodin nato vykradení vily vězněného senátora Alexandra Nováka. Dvě chomutovské záležitosti, které spolu měly souviset. Jenže Nováka nikdo nevykradl, říká jeho advokát.

"Je to podobné dalším devadesáti procentům informací, které se o něm v souvislosti s panem Houskou píší. Je to nesmysl," řekl LN Novákův advokát Jan Růžek.

Jestli se Novák, který je odsouzen na čtyři roky za přijetí úplatku, dozvěděl o tom, že jeho vilu měl někdo vykrást, Růžek neví. "Byl jsem za ním předtím. Od té doby jsem s ním nemluvil," vysvětlil.

ČTĚTE VÍCE:

Vazba mezi Houskou a Novákem (dříve ODS) byla podle svědků v severních Čechách velmi úzká. Nikdo se proto nedivil, když se objevila informace, že by po vraždě Housky mohlo následovat vykradení vily někdejšího starosty Chomutova, bývalého senátora a podnikatele Nováka.

Do vězení se dostal na čtyři roky, protože v roce 1999 zorganizoval prodej akcií energetických firem a krátce na to obdržel na účet 42 milionů jako úplatek.

Novákovi se do vězení nechtělo

Místo, aby loni v prosinci nastoupil za mříže, odjel do nemocnice a stěžoval si na zdravotní problémy. Nástup odkládal čtyři měsíce. V dubnu ho ale policie eskortovala do věznice. Podle soudců hrozilo, že Novák uteče do Ameriky, kde si koupil dům a motocykl Harley Davidson.

Vlivný politický podnikatel Roman Houska byl zastřelený v polovině listopadu v podvečer před rodinným domem ve vilové čtvrti Kamenný vrch, který sdílel se svoji životní partnerkou - náměstkyní ústeckého hejtmana Janou Vaňhovou (také ČSSD).

Provize z dotací?

Před garáží ho našel šéf chomutovské stavební firmy RRR Vlastimil Rindoš, který dorazil k Houskovi na smluvenou schůzku. Houskovo tělo bylo přikryté celtou (více ZDE). 

Policie uvalila na případ embargo, po pachateli pátrá. Podle spekulací z vyšetřování pracují vyšetřovatelé se dvěma variantami: jedna mluví o tom, že Houska získával podíly z udělených eurodotací, ale nechtěl jednu z provizí za neuskutečněnou dotaci vrátit, podle druhé měl půjčovat peníze, kvůli čemuž došlo k hádce a vraždě.  

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!