Pondělí 15. července 2024, svátek má Jindřich
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Na chleba bych se ho namazat nebála, říká laborantka o medu z ústecké chemičky

Specialistka komunikace Iva Sobotková s medem z produkce včel na okraji areálu firmy Spolchemie. foto: ČTK

V chemičce uprostřed Ústí nad Labem stočil včelař 200 kilogramů medu. Analýza ukázala, že neobsahuje žádné škodliviny a v některých hodnotách předčí konkurenční vzorky. Včelstvu na okraji areálu na Ovčím vrchu se daří, od zhruba milionu včel bude ještě letos zhruba jednou tolik medu.
  14:03

K analýze těžkých kovů využila chemička vlastní laboratoř. „Dostala jsem tři vzorky označené pouze čísly. Nejprve jsem musela zlikvidovat všechny organické látky za působení tepla. Ve vodném roztoku zůstaly jen anorganické soli. Ty jsem vložila do speciálního přístroje, který změřil všechny prvky. Protože dlouhá léta provozovala chemička rtuťovou elektrolýzu, zvlášť se udělala analýza na přítomnost rtuti, tu neobsahoval žádný ze vzorků,“ řekla vedoucí laboratoře Věra Barcalová.

Jeden ze vzorků byl med z podniku, další odebrali chemici z kupovaného medu a třetí dostali od včelaře z Českého středohoří. Přístroj, který slouží ke stanovení stopového množství nečistot v produkci nebo dodaných surovinách, analyzoval obsah těžkých kovů jako je kadmium, arzen, olovo a dalších prvků jako kobalt, hliník, nikl, hořčík. „Kupodivu nejlepší med byl od nás a nejhorší kupovaný, což prokázaly i čichové zkoušky,“ uvedla Barcalová.

Včely nestrádají a nemoci se jim vyhýbají

Med může obsahovat stopy látek, které jsou v podloží, na němž rostou stromy nebo rostliny. „Na území Spolchemie neprobíhala žádná výroba, která by těžké kovy obsahovala, s výjimkou rtuti. Ta nebyla v žádném vzorku,“ řekla Barcalová s tím, že namazat si med z chemičky na chleba by se nebála.

S nápadem umístit včelstva v průmyslovém areálu přišel před rokem včelař Roman Dejmek, který v ústecké chemičce pracuje devět let a včelaří dvanáct. „Včelám se daří, nestrádají, nejsou nemocné,“ uvedl.

26. srpna 2009

Na Ovčím vrchu je 19 včelstev. „Na jaře sbíraly včely z ovocných stromů ze zahrádek nad areálem, pak kvetly akáty a teď lípy. Za dva týdny vytočím med a pak už je zakrmím a nechám,“ uvedl Dejmek, který po práci přichází k úlům pouze v kukle. Rukavice nepoužívá, protože bez nich se mu pracuje lépe. „Člověk, když je u včel celý den, tak deset žihadel dostane,“ poznamenal.

V případě rojení jsou připraveni zasáhnout hasiči. Včelstva jsou ale mimo provoz, před nezvanými hosty je chrání oplocení a kamery.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!