Úterý 21. března 2023, svátek má Radek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Společná část maturit se uskuteční 1. a 2. června, přijímací zkoušky na střední školy 8. a 9. června

Česko

  14:15aktualizováno  16:54
Praha - Společná část maturitní zkoušky se letos uskuteční 1. a 2. června, didaktický test z matematiky v rozšířené verzi 3. června. Harmonogram maturit a přijímacích zkoušek na střední školy ve středu zveřejnil ministr školství Robert Plaga (ANO). Termín podle něj odpovídá lhůtám, jak je vláda přijala ve stavu legislativní nouze v polovině dubna. Už dříve ministerstvo oznámilo, že letos nepočítá s písemnou částí maturit z českého jazyka a cizího jazyka.

Ministr školství, mládeže a tělovýchovy Robert Plaga foto: ČTK

Didaktický test z matematiky, francouzštiny či angličtiny čeká maturanty 1. června, český jazyk a literatura plus němčina či španělština a ruština 2. června. O den později budou společnou část maturit skládat ti, kteří si vybrali rozšířený test z matematiky, vyplývá z tiskové zprávy ministerstva.

Profilovou část maturit doporučuje ministerstvo uspořádat od 10. června. „Praktické zkoušky, maturitní práce a obhajoba může být před didaktickými testy, ale je žádoucí, aby to nebylo okamžitě po návratu do školy, aby byla zachována příprava,“ uvedl Plaga.

Školám ministerstvo rozešle metodiku postupu v době epidemie, termín bude zveřejněn vyhláškou ve čtvrtek, uvedl na středeční tiskové konferenci Plaga. K přípravě na maturity se studenti posledních ročníků budou moci vrátit do lavic ve skupinách po 15 v pondělí 11. května. Podle ministra budou moct žáci sundat roušky při písemné zkoušce, když rozestupy a další podmínky vyhoví obecně platným opatřením, stejně tak se za přísných hygienických podmínek budou moct odehrát i zkoušky ústní.

Přijímací zkoušky

Jednotná přijímací zkouška na střední školy bude letos delší než obvykle, protože žáci mají kvůli epidemii koronaviru a zavřeným školám horší podmínky přípravy. Přijímací zkoušky na čtyřleté obory se uskuteční 8. června, na víceletá gymnázia o den později - 9. června. O termínu informoval ministr školství Robert Plaga (ANO).

Termín podle ministra odpovídá harmonogramu, jak ho ministerstvo nastínilo v polovině dubna. Díky dobrému vývoji epidemie se mohou deváťáci vrátit k přípravě na přijímací zkoušky 11. května do škol.

Stanovení termínu maturit a přijímacích zkoušek na střední školy ocenil místopředseda Senátu a ředitel pražského Gymnázia Jana Keplera Jiří Růžička (za TOP 09 a STAN), protože od nich se podle něj odvíjí práce na každé škole. Stejně jako Plaga ale připustil, že školy budou mít s ohledem na termíny zkoušek hodně nabitý program. „Stihnout se to samozřejmě dá, bude to ale neuvěřitelný kvapík, nebude jediný den na zastavení,“ řekl dnes v České televizi senátor. Předpokládá, že školy stihnou maturity do 15. až 20. června a přijímací zkoušky podle něj uzavřou zřejmě až na začátku července.

Nabité období podle Růžičky budou mít i maturanti, kterým se mohou krýt termíny maturity a přijímacích zkoušek na vysoké školy. V této souvislosti apeloval na rektory vysokých škol, aby to vzali v úvahu a posunuli zkoušky až na závěr června, až bude po maturitách. Plaga zdůraznil, že termíny přijímacích zkoušek na vysoké školy ministerstvo nevyhlašuje. Vysoké školy nicméně podle něj chtěly větší flexibilitu, aby přijímačky mohly přizpůsobit situaci.

Samotnou maturitní zkoušku podle Růžičky ale zjednoduší a urychlí to, že se letos nepočítá s písemnou částí z českého jazyka a cizího jazyka. „Z mého pohledu maturita, pokud se nebudou písemné práce opravovat na školách, bude i objektivnější,“ doplnil.

Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat