10. dubna 2019 5:00 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

‚Společně proti diktátu EU‘. Okamura táhne na Brusel s Le Penovou i Salvinim

„Česká republika na 1. místě. Společně proti diktátu EU,“ hlásají billboardy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Česká republika na 1. místě. Společně proti diktátu EU,“ hlásají billboardy... | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Přestože sám nakonec v květnových volbách do Evropského parlamentu kandidovat nebude, představuje ústřední tvář billboardové kampaně SPD. Nejnovější plakáty jeho hnutí zachycují Tomia Okamuru po boku dalších evropských krajně pravicových politiků. Společnost mu dělají francouzská europoslankyně Marine Le Penová a italský ministr vnitra Matteo Salvini.

Poutače s nápisem „Česká republika na 1. místě. Společně proti diktátu EU“ se objevily na různých místech republiky počátkem tohoto měsíce. Podle mluvčí SPD Barbory Zeťové tím chce hnutí vyjádřit skutečnost, že samozvané vlastenecké strany napříč Evropou jdou do voleb sjednoceny. Outdoorovou kampaň má SPD rozdělenou do tří etap.

„V březnu byl na billboardech pan předseda Okamura s ústředním mottem celé kampaně ‚Česká republika na 1. místě‘. V dubnu bychom rádi zdůraznili to, že nejsme sami, že kandidujeme společně s našimi kolegy z frakcí evropských vlasteneckých parlamentních stran - Matteem Salvinim, Marine Le Pen či rakouskými vládními Svobodnými,“ přiblížila LN Zeťová s tím, že v květnu bude Okamura na plakátech s jedničkou kandidátky hnutí Ivanem Davidem, mimo jiné někdejším ministrem zdravotnictví ve vládě Miloše Zemana.

Své sympatie budou krajně pravicoví politici demonstrovat v Praze také osobně. Ve čtvrtek 25. dubna vystoupí na Václavském náměstí v rámci protestu pořádaném SPD. Akce namířené proti Evropské unii, její politice, hodnotám a principům by se měli zúčastnit právě i Marine Le Penová nebo nizozemský odpůrce migrace Geert Wilders. Matteo Salvini nedorazí, prostřednictvím videa ovšem pošle svou zdravici.

Reklamní poutač SPD pro eurovolby. Zachycuje Okamuru s Le Penovou a Salvinim.

Reklamní poutač SPD pro eurovolby. Zachycuje Okamuru s Le Penovou a Salvinim.

Podle politologa Daniela Kunštáta přitom nejde o nic neobvyklého. Vzájemná podpora významných politických tváří a jejich turné po evropských městech představuje běžnou praxi před eurovolbami. „Je to takový s nadsázkou létající cirkus, který má pomoci mobilizovat voliče v té či oné zemi,“ řekl LN již dříve.

„Le Penová, Wilders i Salvini jistě patří mezi nejproslulejší a i mezi voliči mimo jejich domovské země nejznámější reprezentanty nacionálních antievropských sil,“ dodal se slovy, že jejich přítomnost v Česku může vzbudit pozornost a přinést Okamurovi nějaké voličské body.

Marine Le Penová, Tomio Okamura a Geert Wilders na konferenci evropských krajně...
Předseda SPD Tomio Okamura (uprostřed), francouzská nacionalistka Marine Le...

Předseda SPD chtěl hnutí původně pomoci též vlastní kandidaturou z posledního místa listiny. V případě zvolení zamýšlel svůj mandát přenechat jinému uchazeči. Vnitro ovšem jeho úmysl zpochybnilo, a tak se SPD rozhodlo pro jeho náhradu. Nemohlo prý připustit riziko případně neobsazeného mandátu.

Zástupci populistických a krajně pravicových subjektů z celé Evropy se v pondělí sešli v severoitalském Milánu, kde Matteo Salvini se svou stranou Liga zahájil volební kampaň. Na zahájení kampaně se objevili i politici z německé AfD, nacionalistické Strany Finů či Dánské lidové strany. Mezi pozvanými, kteří ovšem nedorazili, byli i Okamura, Le Penová či maďarský premiér Viktor Orbán. Tomio Okamura svou neúčast odůvodnil LN již naplánovaným programem. Na svém facebookovém profilu se pak v průběhu pondělního dne podělil o zkušenost z „právě absolvované“ preventivní kolonoskopie.

08.dubna 2019 v 12:51, příspěvek archivován: 09.dubna 2019 v 17:23

Tak jsem právě poprvé absolvoval preventivně kolonoskopii. Výsledky perfektní, takže znovu hurá do práce! Doporučuji všem, jelikož patříme bohužel mezi země s nejvíce rozšířeným výskytem rakoviny tlustého střeva na světě.

rsaRobert Sattler