Středa 21. dubna 2021svátek má Alexandra 4 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Společný nákup vakcín urychlil jejich vývoj a snížil cenu, ohradilo se zastoupení EK v Česku proti kritice

Vakcína proti koronaviru. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vakcína proti koronaviru. | foto: ČTK

PRAHA Zastoupení Evropské komise v Česku se v úterý ohradilo proti spekulacím o postupu komise při objednávání a nákupu vakcín proti covidu. V tiskové zprávě zopakovalo, že EU předplatila během léta a podzimu vakcíny u firem, které byly ve vývoji nejdál, čímž její vznik hodně urychlila. Tím, že objednávala jako celek, měla EU lepší vyjednávací pozici a mohla také snížit cenu.

Zastoupení vyjádřeními reagovalo na rozhovor premiéra Andreje Babiše (ANO) pro deník Právo, ve kterém předseda vlády souhlasil s konstatováním, že rozhodnutí dát se cestou společného nákupu očkování spíš brzdí.

Babiš otázce přitakal. „Ale představte si, že by 27 států EU začalo teď nakupovat a předhánět se. Věřili jsme tomu, že když jsme věc předfinancovali a vložili do evropského fondu loni v listopadu 310 milionů korun, tak vakcínu dostaneme,“ pokračoval. Současně uvedl, že Izrael, který je v očkování nejdál, dal údajně firmě Pfizer za jednu dávku vakcíny dvojnásobek toho co EU. A stejně jako Spojené státy reagoval rychle. Premiér se pozastavil také nad délkou schvalování další vakcíny od firmy Astra Zeneca.

Zastoupení uvedlo, že vakcínu je možné pustit na trh EU pouze tehdy, když ji schválí nezávislá Evropská agentura pro léčivé přípravky a její odborníci. Tento postup má zajistit bezpečnost vakcíny, což mimo jiné omezuje spekulace, zda „nebyla šita horkou jehlou“. „Klíčovou prioritou Evropské agentury pro léčivé přípravky je bezpečnost vakcíny. A to je dobře. Nelze jí to vyčítat, měli bychom ji za to spíš chválit. Zejména v momentě, kdy průzkumy ukazovaly nedůvěru obyvatel: nechat očkovat se chtělo jen přes 40 procent Čechů,“ uvedlo zastoupení.

Podle Evropské komise bylo od počátku procesu jasné, že všechny vakcíny nevzniknou najednou. „Není možné je vyrobit naráz ani pro celý svět, ani pro celou EU. Budou přicházet postupně, jak to výrobní kapacity, které se budou samozřejmě postupně rozšiřovat, dovolí,“ uvedlo zastoupení.

Prvním příjemcem očkování byl 82letý Brian Pinker, který podstupuje dialýzu.
Hlavní farmaceutka Krajské zdravotní Olga Mučicová ukazuje 30. prosince 2020...

První dodávka vakcíny Pfizer do Česka dorazila v sobotu 26. prosince. Šlo o symbolický počet 9750 dávek, který byl stejný pro všechny země EU. Před koncem roku ministerstvo povolilo používat z jedné lahvičky místo původně plánovaných pěti dávek až šest. Umožňuje to výrobce tím, že látky dává do lahvičky více, počítá se ztrátami při aplikaci. Druhá dodávka obsahovala 23 400 dávek, dorazila 30. prosince. Další dodávky dorazily do části vybraných nemocnic v úterý.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!